Výstava Podhoubí

Výstava Podhoubí - Výstava Podhoubí (2006) | foto: Galerie Montanelli

Šedé umění slaví úspěchy

Kateřina Šedá zaslouženě jede vystavovat do Oxfordu, přes Moskvu zase málem jely tanky a v Praze se daří mladému podhoubí.

TIP TÝDNE
Výstava PodhoubíVýstava Podhoubí v pražské galerii Montanelli představuje tvorbu několika studentů pražské Akademie výtvarných umění a VŠUP, kteří pracují s novými médii. Zajímá je dynamický vztah mezi přírodou, technickou civilizací a městským prostředím.

Původně se v galerii měli představit jenom Jakub Nepraš s Petrem Závorkou. Ti potom však přizvali jako své hosty Radima Labudu, Chiku Sato, Lindu Čihařovou, Lukáše Machalického, Adama Stanka a Jakuba Roztočila.

Jakub Nepraš se zabývá vztahem mezi přírodou, vesmírem, technikou a společností, kontrastem makrosvětů a mikrosvětů. Jeho videopříběhy jsou vždy založeny na působivém nápadu, ale přitom jsou jasně uspořádány, mají přesnou stavbu. Promítá se do nich absurdita dnešního světa, k němuž autor přistupuje s lehkou nadsázkou.

Výstava PodhoubíPetr Závorka vychází z prostředí počítačových her, v nichž virtuální svět prorůstá do skutečného prostředí, až už je od sebe jen stěží můžeme rozlišit. Má smyl pro romantické příběhy, které tvoří kontrast k dokonalosti odosobněných futuristických architektonických celků.

Přizvaní hosté se budou po deseti až dvanácti dnech po dvojicích střídat. Nejdříve se představí Radim Labuda (Slovensko) a Chika Sato (Japonsko), kteří se stejně jako Linda Čihařová a Lukáš Machalický zabývají novými médii. Na závěr se návštěvníci setkají se zvukovými instalacemi Adama Stanka a Jakuba Roztočila.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Jiří David - Pátá pečeťNenechte si ujít hned tři výstavy v pražské galerii Futura.

Pod názvem Pátá pečeť je vystaven nový soubor patnácti velkoformátových fotografií Jiřího Davida, který se tentokrát nechal inspirovat problematikou mezinárodního terorismu.

Anetta Mona Chisa, Lucia TkáčováVýstava Ortografio de potenco je prezentací nejnovějších prací dvojice Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová. Tyto práce na pozadí osobních příběhů rozehrávají přístupy k různým podobám moci, ať už profesionální, politické, ideologické, nebo geografické.

Projekt Darkside Markéty Kinterové se zabývá tématem zobrazení pojmu zla, zejména pak jeho prezentace v médiích.

CO SE DĚJE
Kateřina ŠedáKateřina Šedá v Británii.
Nositelka Chalupeckého ceny za rok 2005 Kateřina Šedá bude mít od 14. března výstavu v Oxfordu. Autorku neobvyklých konceptuálních projektů v Praze "objevil" ředitel galerie moderního umění Andrew Naire na loňském Prague Biennale v Karlíně. Šedá zatím kromě českých galerií vystavovala ve Vídni a New Yorku, v Británii to bude poprvé.

Hurá na Moskvu! S armádou tmavozelených modelů sovětských tanků na provázku chtěl český výtvarník Milan Salák přepochodovat moskevské Rudé náměstí. Projekt nazvaný rusky Parad pobědy (Vítězná přehlídka) se měl stát součástí výstavy, kterou chtějí Česká centra zahájit provoz své nové pražské galerie. Salákovi ale jeho nápad nevyšel, moskevské náměstí bylo v minulých dnech uzavřené.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Zdena StrobachováV pražském Mánesu končí 23. března dvě výstavy.

H/AND. H/AND je kolekce portrétů rukou osobností, se kterými fotografka Anne de Vendiere dělala rozhovory. Uvědomila si, že řeč rukou je stejně významná jako slovní sdělení a začala ji zaznamenávat. Ruce vnímá jako symbol, obraz životního příběhu, který je zachycen na kůži a výstava H/AND je potom formou deníku, který odhaluje jejich řeč.

Sidonie - obrazy. Výstava o rozsahu 50 obrazů představuje výběr z tvorby posledních dvaceti let malířky Zdeny Strobachové, jejíž velkoryse malířské pojetí a projasněnost obrazové struktury jsou "okem do zázraku všednosti".