Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seal si atmosféru vydřel. A stála ho dost práce

  3:03aktualizováno  3:03
Na třetí návštěvu Česka Seal jistě nezapomene. Zpěvák předvedl fantastický výkon, a to včetně sexy tanečních kreací. Škoda, že se nemohl rozdovádět v jiné hale a před nadšenějším publikem.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku - Praha, Arena HC Sparta (8. července 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

. Bílá šála

Seal si pro vystoupení vybral bílé oblečení, které nezapomněl doplnit bílou šálou. Světlý oděv ale fanouškům nestačil .Při odchodu si šeptali, že zpěvák mohl obřích obrazovek využít i k projekci záběrů z pódia, při nichž by mu bylo více vidět do obličeje. Vizuální podoba show se totiž opírala pouze o koláže geometrických tvarů.

Koncert dvoumetrového Londýňana začal přesně v jedenadvacet hodin. Do ztemnělé haly na Výstavišti, v níž do té doby zněla taneční hudba, zazářily tři velkoplošné obrazovky. Na nich se postupně složila mozaika Sealova obličeje, která provází zpěvákovu aktuální desku System.

Fanoušci zajásali, ale při úvodním potlesku se zrovna nepřetrhli. Opatrně se začali vlnit až do rytmů druhého kousku Amazing. Seal vzal do ruky kytaru a začal publikum hecovat. Použil i osvědčenou zbraň v podobě pozdravu v češtině. Když zakřičel "Dobrý večer, Praho!", chytla se i ospalejší část publika.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuTé pomáhal i při tleskání a zpěvu. Jako třetí si Seal nachystal jednu ze svých nejsilnějších hitovek - Killer. Ruce z prvních řad se k nedostupné modle vzpínají, hala začíná konečně žít. "Kolik z vás bylo na mém minulém koncertu?" křiknul zpěvák z malé rampy předsunuté před pódiem. Na revanš se mu dostalo decentního potlesku a slabého pískotu. "Takže asi deset. Fajn. Zkusíme si to teda dnes co nejvíc užít," odvětil překvapeně a spíše než publikum povzbudil sám sebe.

. Síla "zabijáka" Seala

Kdo je ten chlapík s jizvami v obličeji?

Vložená energie se naplno zúročuje teprve v Love´s Divine, kde poprvé zazněl sborový zpěv. Show nabírá na otáčkách. Manžel světové topmodelky Heidi Klumové svůdně kroutí boky, laškuje s fanoušky. Jenže... Zatímco "kluk z plakátu" sprintuje vstříc svým obdivovatelům, dav teprve obouvá tretry.

Seal - Love´s Divine (Praha, 8. července 2008)

Zhruba v polovině cesty Seal odvážně bourá největší, byť neviditelnou bariéru. V písni The Right Life si z první řady vybírá jednu fanynku. Třicet vteřin slávy před zraky tisíců. Trik Bona z U2 zabírá, ale jen na chvíli.

Tleská se, ječí se, skáče se, skalní "sealologové" si nemohou stěžovat. Přesto atmosféře stále něco chybí. Něco, co by ji odlišovalo od desítek dalších vystoupení. Něco, co si zapamatují i ti, kteří neskandují na metr od hvězdy večera. Něco, co by Sealovi naznačilo, že se pražská zastávka bude v jeho deníčkových zápiscích z evropského turné vyjímat.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku

Zda je pouze domácí publikum národem rádiových hitů, těžko říct. Ovšem sáhnul-li zpěvák k novinkám z alba System, pozornost přítomných výrazně klesla. Bylo by namyšlené myslet si, že se lidé "našprtají" jeden kousek po druhém a na vyzvání se zapojí. Na druhou stranu není od věci zatleskat i po skončení méně známé skladby.

. Top 5

Seal a hity

Crazy - Killer - Kiss From A Rose - Love´s Divine  - Amazing

Bylo by nefér vyčítat rozpačitý večírek jen jedné straně. V několika momentech totiž Seala převálcovala jeho vlastní hlasová výbava. Přestože by zpěv sám o sobě obstál a intonační vychytávky šperkovaly jinak prosté melodie, nelítostný sampl v podkresu očividně nesnesl půltónové ozdůbky.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku

A k tomu ta hala. Jistě se v ní hraje fantastický hokej, při němž fandění zní jako rajská hudba. Sebejednodušší popěvek se ovšem mnohdy zbortí dřív, než na něj interpret stihne pomyslet. A taneční doprovod? Ten místy zní jak z rádia zavřeného v plechovém kýblu. Zvukař, nezvukař.

Po hodině a půl se Seal hluboce uklonil, představil kapelu, zakřičel poslední "děkuji" a dodal "láska", druhé slovo, které se naučil česky. A zmizel v zákulisí. Potlesk trval slabé tři minuty, pískání utichlo vzápětí. Přídavek se nekonal. Není divu, Seal si atmosféru poctivě vydřel.

Seal
Turné k desce System. Praha, Arena HC Sparta Praha, 8. července 2008. Bez předkapely.
Hodnocení iDNES.cz: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz