Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seal si atmosféru vydřel. A stála ho dost práce

  3:03aktualizováno  3:03
Na třetí návštěvu Česka Seal jistě nezapomene. Zpěvák předvedl fantastický výkon, a to včetně sexy tanečních kreací. Škoda, že se nemohl rozdovádět v jiné hale a před nadšenějším publikem.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku - Praha, Arena HC Sparta (8. července 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

. Bílá šála

Seal si pro vystoupení vybral bílé oblečení, které nezapomněl doplnit bílou šálou. Světlý oděv ale fanouškům nestačil .Při odchodu si šeptali, že zpěvák mohl obřích obrazovek využít i k projekci záběrů z pódia, při nichž by mu bylo více vidět do obličeje. Vizuální podoba show se totiž opírala pouze o koláže geometrických tvarů.

Koncert dvoumetrového Londýňana začal přesně v jedenadvacet hodin. Do ztemnělé haly na Výstavišti, v níž do té doby zněla taneční hudba, zazářily tři velkoplošné obrazovky. Na nich se postupně složila mozaika Sealova obličeje, která provází zpěvákovu aktuální desku System.

Fanoušci zajásali, ale při úvodním potlesku se zrovna nepřetrhli. Opatrně se začali vlnit až do rytmů druhého kousku Amazing. Seal vzal do ruky kytaru a začal publikum hecovat. Použil i osvědčenou zbraň v podobě pozdravu v češtině. Když zakřičel "Dobrý večer, Praho!", chytla se i ospalejší část publika.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuTé pomáhal i při tleskání a zpěvu. Jako třetí si Seal nachystal jednu ze svých nejsilnějších hitovek - Killer. Ruce z prvních řad se k nedostupné modle vzpínají, hala začíná konečně žít. "Kolik z vás bylo na mém minulém koncertu?" křiknul zpěvák z malé rampy předsunuté před pódiem. Na revanš se mu dostalo decentního potlesku a slabého pískotu. "Takže asi deset. Fajn. Zkusíme si to teda dnes co nejvíc užít," odvětil překvapeně a spíše než publikum povzbudil sám sebe.

. Síla "zabijáka" Seala

Kdo je ten chlapík s jizvami v obličeji?

Vložená energie se naplno zúročuje teprve v Love´s Divine, kde poprvé zazněl sborový zpěv. Show nabírá na otáčkách. Manžel světové topmodelky Heidi Klumové svůdně kroutí boky, laškuje s fanoušky. Jenže... Zatímco "kluk z plakátu" sprintuje vstříc svým obdivovatelům, dav teprve obouvá tretry.

Seal - Love´s Divine (Praha, 8. července 2008)

Zhruba v polovině cesty Seal odvážně bourá největší, byť neviditelnou bariéru. V písni The Right Life si z první řady vybírá jednu fanynku. Třicet vteřin slávy před zraky tisíců. Trik Bona z U2 zabírá, ale jen na chvíli.

Tleská se, ječí se, skáče se, skalní "sealologové" si nemohou stěžovat. Přesto atmosféře stále něco chybí. Něco, co by ji odlišovalo od desítek dalších vystoupení. Něco, co si zapamatují i ti, kteří neskandují na metr od hvězdy večera. Něco, co by Sealovi naznačilo, že se pražská zastávka bude v jeho deníčkových zápiscích z evropského turné vyjímat.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku

Zda je pouze domácí publikum národem rádiových hitů, těžko říct. Ovšem sáhnul-li zpěvák k novinkám z alba System, pozornost přítomných výrazně klesla. Bylo by namyšlené myslet si, že se lidé "našprtají" jeden kousek po druhém a na vyzvání se zapojí. Na druhou stranu není od věci zatleskat i po skončení méně známé skladby.

. Top 5

Seal a hity

Crazy - Killer - Kiss From A Rose - Love´s Divine  - Amazing

Bylo by nefér vyčítat rozpačitý večírek jen jedné straně. V několika momentech totiž Seala převálcovala jeho vlastní hlasová výbava. Přestože by zpěv sám o sobě obstál a intonační vychytávky šperkovaly jinak prosté melodie, nelítostný sampl v podkresu očividně nesnesl půltónové ozdůbky.

Zpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v ČeskuZpěvák Seal vystoupil potřetí v Česku

A k tomu ta hala. Jistě se v ní hraje fantastický hokej, při němž fandění zní jako rajská hudba. Sebejednodušší popěvek se ovšem mnohdy zbortí dřív, než na něj interpret stihne pomyslet. A taneční doprovod? Ten místy zní jak z rádia zavřeného v plechovém kýblu. Zvukař, nezvukař.

Po hodině a půl se Seal hluboce uklonil, představil kapelu, zakřičel poslední "děkuji" a dodal "láska", druhé slovo, které se naučil česky. A zmizel v zákulisí. Potlesk trval slabé tři minuty, pískání utichlo vzápětí. Přídavek se nekonal. Není divu, Seal si atmosféru poctivě vydřel.

Seal
Turné k desce System. Praha, Arena HC Sparta Praha, 8. července 2008. Bez předkapely.
Hodnocení iDNES.cz: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Najdete na iDNES.cz