Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se Zlatým lvem z filmových Benátek může odplout animovaná rybka

  1:16aktualizováno  1:16
Neutěšený obraz soutěže 65. benátského festivalu se před víkendovým závěrem přece jen rozjasnil. Velkou zásluhu na tom má japonský mistr animace Hayao Miyazaki, jehož pohádka Ponyo o zlaté rybce, která se touží stát člověkem, uchvátila diváky i kritiku. Kdo ví, možná letos připadne Zlatý lev animovanému filmu.

Filmový festival Benátky 2008 - Hayao Miyazaki | foto: Reuters

Jeho konkurentem je zatím italský film Birdwatchers: Země Rudochů, v němž se Marco Bechis staví za práva původních obyvatel Brazílie zčásti vybitých v koloniálních válkách, zčásti zahnaných do rezervací.

Ztráty iluzí
Filmový festival Benátky 2008 - Natalie PortmanDalší dílo, jež se patrně octne na seznamu cen, natočil etiopský tvůrce Haile Gerima: jeho Teza je strhující evokací osudů intelektuála na pozadí bouřlivých dějin Etiopie posledních desetiletí. Hrdina, jenž vystudoval medicínu v 70. letech v Německu, kde s přáteli snil o revoluci, prochází procesem ztrát iluzí, když shledá, že republika nastolená v jeho zemi po svržení císaře nemá nic společného s ideály, za něž chtěl bojovat. Ovládl ji totiž teror a bratrovražedné boje za "pravý socialismus", stojící životy statisíců lidí.

Z FILMU PONYO

Filmový festival Benátky 2008 - Huang Yi a Taina Mueller, herečky z filmu Dangkou (Plastic City)Také filmu Alexeje Germana Papírový voják vévodí intelektuál ztrácející iluze, zde o smyslu zápasu o ovládnutí kosmu. Příběh odehrávající se převážně v sovětském Kazachstánu roce 1961 těsně před vypuštěním první rakety s člověkem do vesmíru je vyprávěn s důrazem na vizuální složku, nicméně efektní stylizaci obrazu i herecké akce poněkud ruší výrazně realistické detaily.

. Pitt Dostal cenu pro nejlepšího herce

Jeden film letos přivezl, za druhý - loňský - si odváží opožděně cenu. Americký herec Brad Pitt zkrátka úvodu filmového festivalu v Benátkách kraloval.

Celkovému vyznění díla škodí i vykonstruovaně působící dialogy. Co se však zdá pamětníkům atmosféry poststalinského Ruska nepravděpodobné, to v očích západních diváků přidává filmu na hodnotě. A právě pro západní festivaly German svůj film natočil.

Z NATÁČENÍ FILMU PAPÍROVÝ VOJÁK

S odkazy na mistry italského neorealismu naopak pracuje ve svém filmu Giovannin otec příslušník starší generace italského filmu Pupi Avati a jeho příběh zasazený do Boloně za druhé světové války příjemně překvapil zejména výkonem Silvia Orlanda v roli nešťastného otce.

Lepší mimo soutěž
Filmový festival Benátky 2008 - Anne HathawayRealismus minimalistického typu vyznává film Amira Naderiho, Američana původem z Íránu, Las Vegas: Inspirováno skutečností. Periferie města, k němuž se upínají naděje na náhlé zbohatnutí, je skličující, ale rodina, jež si tu pořídila domek, je se svým životem spokojena. Ovšem jen do chvíle, kdy vidina nečekané možnosti najít lup zakopaný na zahrádce postupně devastuje všechny hodnoty, jež ji držely pohromadě.

Před závěrem festivalu stojí za povšimnutí, že tvrzení o vyšších kvalitách filmů uváděných mimo soutěž našlo další opěrný bod v díle více než šedesátiletého debutanta Gianniho DiGregoria. Jeho Srpnový svátek je uváděn v Týdnu mezinárodní kritiky a jeho představitelky – čtyři dámy ve věku nad devadesát let – okouzlily publikum energií a samozřejmostí, s níž se pohybují v humorném i dojemném filmu za pouhých padesát tisíc eur.

Filmový festival Benátky 2008 - Valentino a Eva Herzigová

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz