Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se Zlatým lvem z filmových Benátek může odplout animovaná rybka

  1:16aktualizováno  1:16
Neutěšený obraz soutěže 65. benátského festivalu se před víkendovým závěrem přece jen rozjasnil. Velkou zásluhu na tom má japonský mistr animace Hayao Miyazaki, jehož pohádka Ponyo o zlaté rybce, která se touží stát člověkem, uchvátila diváky i kritiku. Kdo ví, možná letos připadne Zlatý lev animovanému filmu.

Filmový festival Benátky 2008 - Hayao Miyazaki | foto: Reuters

Jeho konkurentem je zatím italský film Birdwatchers: Země Rudochů, v němž se Marco Bechis staví za práva původních obyvatel Brazílie zčásti vybitých v koloniálních válkách, zčásti zahnaných do rezervací.

Ztráty iluzí
Filmový festival Benátky 2008 - Natalie PortmanDalší dílo, jež se patrně octne na seznamu cen, natočil etiopský tvůrce Haile Gerima: jeho Teza je strhující evokací osudů intelektuála na pozadí bouřlivých dějin Etiopie posledních desetiletí. Hrdina, jenž vystudoval medicínu v 70. letech v Německu, kde s přáteli snil o revoluci, prochází procesem ztrát iluzí, když shledá, že republika nastolená v jeho zemi po svržení císaře nemá nic společného s ideály, za něž chtěl bojovat. Ovládl ji totiž teror a bratrovražedné boje za "pravý socialismus", stojící životy statisíců lidí.

Z FILMU PONYO

Filmový festival Benátky 2008 - Huang Yi a Taina Mueller, herečky z filmu Dangkou (Plastic City)Také filmu Alexeje Germana Papírový voják vévodí intelektuál ztrácející iluze, zde o smyslu zápasu o ovládnutí kosmu. Příběh odehrávající se převážně v sovětském Kazachstánu roce 1961 těsně před vypuštěním první rakety s člověkem do vesmíru je vyprávěn s důrazem na vizuální složku, nicméně efektní stylizaci obrazu i herecké akce poněkud ruší výrazně realistické detaily.

. Pitt Dostal cenu pro nejlepšího herce

Jeden film letos přivezl, za druhý - loňský - si odváží opožděně cenu. Americký herec Brad Pitt zkrátka úvodu filmového festivalu v Benátkách kraloval.

Celkovému vyznění díla škodí i vykonstruovaně působící dialogy. Co se však zdá pamětníkům atmosféry poststalinského Ruska nepravděpodobné, to v očích západních diváků přidává filmu na hodnotě. A právě pro západní festivaly German svůj film natočil.

Z NATÁČENÍ FILMU PAPÍROVÝ VOJÁK

S odkazy na mistry italského neorealismu naopak pracuje ve svém filmu Giovannin otec příslušník starší generace italského filmu Pupi Avati a jeho příběh zasazený do Boloně za druhé světové války příjemně překvapil zejména výkonem Silvia Orlanda v roli nešťastného otce.

Lepší mimo soutěž
Filmový festival Benátky 2008 - Anne HathawayRealismus minimalistického typu vyznává film Amira Naderiho, Američana původem z Íránu, Las Vegas: Inspirováno skutečností. Periferie města, k němuž se upínají naděje na náhlé zbohatnutí, je skličující, ale rodina, jež si tu pořídila domek, je se svým životem spokojena. Ovšem jen do chvíle, kdy vidina nečekané možnosti najít lup zakopaný na zahrádce postupně devastuje všechny hodnoty, jež ji držely pohromadě.

Před závěrem festivalu stojí za povšimnutí, že tvrzení o vyšších kvalitách filmů uváděných mimo soutěž našlo další opěrný bod v díle více než šedesátiletého debutanta Gianniho DiGregoria. Jeho Srpnový svátek je uváděn v Týdnu mezinárodní kritiky a jeho představitelky – čtyři dámy ve věku nad devadesát let – okouzlily publikum energií a samozřejmostí, s níž se pohybují v humorném i dojemném filmu za pouhých padesát tisíc eur.

Filmový festival Benátky 2008 - Valentino a Eva Herzigová

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Najdete na iDNES.cz