Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se strašidly do dávných časů

  11:04aktualizováno  11:04
- Bazilišci, vodní skřítci, kentauři nebo jednorožci bývali odnepaměti součástí pradávných legend, pověstí i pohádek. Smrtelníci je tehdy považovali za skutečné. Do života lidí pronikly nejrůznější stvůry natolik, že si získaly místo i na starověkých erbech zdejší šlechty a cechů. Chcete - li znát původ těchto příšer nebo vědět, co se vám může přihodit, pokud i dnes potkáte náhodou na houbách lesního muže, vypravte se do pražského Muzea nadpřirozených bytostí.

Úplně na začátku byla snaha zjistit, proč se na starověkých erbech a na seriózních mapách od nepaměti objevovaly obludy. Proč se příšerami a strašidly zabývali seriózní spisovatelé a učenci po celý středověk," vysvětluje okolnosti vzniku muzea jeho majitel a zároveň autor několika exponátů Aleš Drašnar.

Expozice v Praze Na Příkpech ale není jediná svého druhu. Aleš Drašnar podobná muzea, i když menšího rozsahu, otevřel na pěti zámcích a hradech po celé republice. Se strašidly se tak můžete setkat  v Náchodě, na Bouzově, Bítově, Sychrově a v Třeboni.

Na letáčku, který obdržíte u pokladny, stojí, že expozice nechce budit studenou hrůzu, ani být snůškou fantazie a výmyslů. Jde tedy spíše o rekonstrukci nejpravděpodobnějších zjevů nadpřirozených bytostí, jež si mnohdy šlechtické rody zanesly do svých znaků a erbů.

Na nevelké rozloze jednoho z pražských sklepení se tedy ponoříte do bájného světa, který má ovšem paralely se skutečností. Hejkal, mořská panna, mořský pes, drak či rarášek na vás vykouknou z nejrůznějších koutů, kobek a rybníčků za doprovodu temných zvuků.

Škoda jen, že vystavené stvůry vypadají často velmi neuměle, takže se jich pravděpodobně neleknete, natož abyste uvěřili v jejich skutečnost, což ostatně ani není účelem. Aleš Drašnar tvrdí, že hlavním cílem je seznámit lidi s dávnými pověstmi, ale i reáliemi. Každý exponát totiž doprovází pěčlivě zpracovaný text.

Dozvíte se třeba, že lesní muž symbolizuje jak dobro, tak zlo přírodních sil a že se objevoval spíše ve znacích a emblémech menších měst než u aristokracie.

Mimo vlastností připisovaných jednotlivým strašidlům se ale také dozvíte cenné historické informace. Například, že švédský král Jan III. v roce 1588 napsal dopis, v němž svého syna, krále Zikmunda III, žádal, aby mu opatřil roh jednorožce. Věřil totiž  legendám, podle nichž má roh zmíněného zvířete léčivé účinky.

Procházka muzeem je tedy spíše poučnou procházkou pro děti i dospělé než hrůzyplným výletem do světa nadpřirozena.

Hejkal - na jeho pronikavé hejkání se nedoporučuje dopovídat, protože jinak se přižene a člověka rozsápe na kusy. Nejvíce bývali Hejkalové rozšířeni na Plzeňsku a Chlumecku.

Jednorožec - je velmi divoký a zlomyslný a ohlašuje se strašlivým řevem. Polapen může být pouze nevinnou dívkou. Jeho roh je považován za lék proti řadě chorob.

Kentaur - má původ v řecké mytologii. Koňskou polovinou těla symbolizuje život pozemský a lidským trupem život posmrtný.

Lesní muž - je podvojným symbolem dobré i zlé přírodní síly.

Mořská panna a mořský kozoroh

Vodník - jeho podoba se s postupen do hlubin středověku štěpí. Rozlišují se tedy dvě formy - zelená jezerní a žlutá říční. Na suchu ztrácí svoji moc, ve vodě se však dokáže proměňovat na nejrůznější vodní tvory.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz