Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se strašidly do dávných časů

  11:04aktualizováno  11:04
- Bazilišci, vodní skřítci, kentauři nebo jednorožci bývali odnepaměti součástí pradávných legend, pověstí i pohádek. Smrtelníci je tehdy považovali za skutečné. Do života lidí pronikly nejrůznější stvůry natolik, že si získaly místo i na starověkých erbech zdejší šlechty a cechů. Chcete - li znát původ těchto příšer nebo vědět, co se vám může přihodit, pokud i dnes potkáte náhodou na houbách lesního muže, vypravte se do pražského Muzea nadpřirozených bytostí.

Úplně na začátku byla snaha zjistit, proč se na starověkých erbech a na seriózních mapách od nepaměti objevovaly obludy. Proč se příšerami a strašidly zabývali seriózní spisovatelé a učenci po celý středověk," vysvětluje okolnosti vzniku muzea jeho majitel a zároveň autor několika exponátů Aleš Drašnar.

Expozice v Praze Na Příkpech ale není jediná svého druhu. Aleš Drašnar podobná muzea, i když menšího rozsahu, otevřel na pěti zámcích a hradech po celé republice. Se strašidly se tak můžete setkat  v Náchodě, na Bouzově, Bítově, Sychrově a v Třeboni.

Na letáčku, který obdržíte u pokladny, stojí, že expozice nechce budit studenou hrůzu, ani být snůškou fantazie a výmyslů. Jde tedy spíše o rekonstrukci nejpravděpodobnějších zjevů nadpřirozených bytostí, jež si mnohdy šlechtické rody zanesly do svých znaků a erbů.

Na nevelké rozloze jednoho z pražských sklepení se tedy ponoříte do bájného světa, který má ovšem paralely se skutečností. Hejkal, mořská panna, mořský pes, drak či rarášek na vás vykouknou z nejrůznějších koutů, kobek a rybníčků za doprovodu temných zvuků.

Škoda jen, že vystavené stvůry vypadají často velmi neuměle, takže se jich pravděpodobně neleknete, natož abyste uvěřili v jejich skutečnost, což ostatně ani není účelem. Aleš Drašnar tvrdí, že hlavním cílem je seznámit lidi s dávnými pověstmi, ale i reáliemi. Každý exponát totiž doprovází pěčlivě zpracovaný text.

Dozvíte se třeba, že lesní muž symbolizuje jak dobro, tak zlo přírodních sil a že se objevoval spíše ve znacích a emblémech menších měst než u aristokracie.

Mimo vlastností připisovaných jednotlivým strašidlům se ale také dozvíte cenné historické informace. Například, že švédský král Jan III. v roce 1588 napsal dopis, v němž svého syna, krále Zikmunda III, žádal, aby mu opatřil roh jednorožce. Věřil totiž  legendám, podle nichž má roh zmíněného zvířete léčivé účinky.

Procházka muzeem je tedy spíše poučnou procházkou pro děti i dospělé než hrůzyplným výletem do světa nadpřirozena.

Hejkal - na jeho pronikavé hejkání se nedoporučuje dopovídat, protože jinak se přižene a člověka rozsápe na kusy. Nejvíce bývali Hejkalové rozšířeni na Plzeňsku a Chlumecku.

Jednorožec - je velmi divoký a zlomyslný a ohlašuje se strašlivým řevem. Polapen může být pouze nevinnou dívkou. Jeho roh je považován za lék proti řadě chorob.

Kentaur - má původ v řecké mytologii. Koňskou polovinou těla symbolizuje život pozemský a lidským trupem život posmrtný.

Lesní muž - je podvojným symbolem dobré i zlé přírodní síly.

Mořská panna a mořský kozoroh

Vodník - jeho podoba se s postupen do hlubin středověku štěpí. Rozlišují se tedy dvě formy - zelená jezerní a žlutá říční. Na suchu ztrácí svoji moc, ve vodě se však dokáže proměňovat na nejrůznější vodní tvory.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz