Pohřeb Jiřího Sequense - Vladimír Brabec a Jaroslava Obermaierová - Praha (30. ledna 2008) | foto: ČTK

Se Sequensem se přišel rozloučit i major Zeman

  • 88
Ve strašnickém krematoriu se konalo poslední rozloučení s režisérem Jiřím Sequensem, který proslul seriálem Třicet případů majora Zemana. Na obřad dorazilo několik desítek lidí.

Pohřeb Jiřího Sequense - Bohumil Švarc, Svatopluk Matyáš, Vladimír Brabec a Milan KlásekMezi smutečními hosty byli také herci, kteří v Sequensových dílech včetně majora Zemana hráli, například představitel titulní seriálové role Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek či Jaroslava Obermaierová.

Za všechny se s režisérem, který zemřel 21. ledna ve věku 85 let, rozloučil Radoslav Brzobohatý.

Jiří SequensPo studiích v Moskvě a Paříži začal Sequens natáčet zejména díla poplatná dobovým požadavkům.

K jeho filmům patří třeba Cesta ke štěstí (1951), Útěk ze stínu (1958), Smrt na Cukrovém ostrově (1961), Hořký podzim s vůní manga (1983). Uznávaným ale zůstává jeho snímek Atentát z roku 1964, který rekonstruoval atentát na Reinharda Heydricha.

Pohřeb Jiřího Sequense - muž v kostýmu inspektora BoušehoKoncem 60. let vytvořil Sequens pro televizi úspěšný seriál Hříšní lidé města pražského, na který navázal čtyřmi celovečerními filmy. V 70. letech natočil politicky exponovaný dvoudílný film Kronika žhavého léta.

Známý je však především díky seriálu Třicet případů majora Zemana, který v 70. letech natočila Československá televize ve své Ústřední redakci armády, bezpečnosti a brannosti.

Jiří Sequens a Vladimír Brabec při natáčení seriálu 30 případů majora ZemanaNa výrobě aktivně spolupracovalo Federální ministerstvo vnitra. Na televizní obrazovky byl seriál uveden v rámci oslav 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou a k 30. výročí vzniku Sboru národní bezpečnosti.

Rozsahem šlo podle serveru Totalita.cz o největší projekt Československé televize, obsahem o nejpropagandističtější dílo svého druhu v tuzemsku. Seriál oslavoval bezpečnostní aparát socialistického Československa a podle oficiální propagandy překrucoval novodobé dějiny českých zemí po druhé světové válce, uvádí Totalita.cz.

Sequensovi seriál přinesl Státní cenu Klementa Gottwalda; vedle tohoto dobového ocenění měl i tituly zasloužilého a národního umělce. Sequens působil v letech 1971 až 1990 ve Filmovém studiu Barrandov a jako pedagog na FAMU. V lednu 1989 během Palachova týdne vystoupil v Televizních novinách na podporu státní moci.

,