Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scorsese zve do kina na skvělý koncert „Stounů“

  0:01aktualizováno  0:01
Aspoň na chvíli, ve svém filmu Shine A Light (Záblesk světla), se stal dalším členem kapely The Rolling Stones i režisér Martin Scorsese.

z filmu Shine A Light - Keith Richards a Mick Jagger | foto: Bioscop

Jeho snímek hledá cestu do srdce rock’n’rollové skupiny, která snad jako jediná formace z 60. let zůstává na vrcholu zájmu posluchačů. Navzdory předpovědi velmi mladého Micka Jaggera, který kariéře Stones věštil asi rok života.

Podobnými dokumentárními výlety do minulosti Scorsese špílcuje kapelu, zatímco na plátně nechává odeznít celé písně Tumbling Dice, (I Can’t Get No) Satisfaction, Sympathy For The Devil i méně známé skladby ze stoneovského repertoáru.

Ovšem v roce 1972 si Stones dokážou představit, že budou dělat tuhle muziku i v šedesáti. Minulost Rolling Stones je připomínána spíš decentně, často v humorných vsuvkách z archivů.

Exkluzivní interview s Rolling Stones o vzniku dokumentu
(v angličtině)

Ani v pověstném policejním zadržení Jaggera a Keitha Richardse, jimž hrozilo vězení za držení drog, se Scorsese příliš nerýpe. Jen připomíná, že policejní i státní moc to v roce 1967 přehnala, když chtěla zavřít rockové idoly. A poté, co se kapely po mohutných protestech zastaly i konzervativní Timesy, represe ustoupila.

Do centra hudby
Film Shine A Light míří do centra stoneovské hudby, neboť to jediné má po 40 letech opravdový význam. Pro diváka je přínosné, že jej záběry osmnácti kamer zavedou mezi členy kapely. Scorsese dělá všechno pro to, aby vizuálně rockoval společně s kytaristy Keithem Richardsem, Ronem Woodem, sleduje úlevné odfouknutí bubeníka Charlieho Wattse po vypjatém výkonu. Jde s Jaggerem po rampě k publiku, soustředěném spolu s filmovým štábem v newyorském sále Beacon Theatre.

. Jak se točí Rolling Stones

Legendy před kamerou i za ní. A vše pod režisérským vedením Martine Scorseseho.

I místo bylo zvoleno správně, Scorsese si je prosadil. Nač filmovat Rolling Stones na pláži v Riu de Janeiro, kam si je přišel poslechnout milion lidí, když tahle muzika vychází z vnitřních vazeb mezi čtyřmi muzikanty základní sestavy a jejich spoluhráči?

Rolling Stones ve filmu Shine A LightJe to samozřejmě také divadlo, které se dobře odkrývá na menší scéně. Velikášské záběry si mohli fandové užít na kolekci čtyř DVD z posledního turné Bigger Bang, jež show v Riu zaznamenalo, a gigantomanii Stones zachytil už v 80. letech i režisér Hal Ashby ve znamenitém filmu Let’s Spend The Night Together, natočeném na amerických stadionech.

Scorsese na to šel jednoduše a také rovnou od počátku sympaticky odkryl karty. Již v úvodních záběrech ukazuje, jak se kapela chystá na turné a jak se on se štábem připravují natočit jedinečné vystoupení v Beacon Theatre na podzim 2006.

Vidíme, jak se dohaduje s Jaggerem o tom, co vlastně mají Stones hrát, sledujeme rozmístění kamer, splývání kapely s filmařským štábem. Když se pak film rozběhne naplno a ponoří se do show, diváka nepřekvapí postavy s kamerami, proplétající se mezi muzikanty.

z filmu Shine A Light

Jistě, není to revoluční snímek, ale snaží se sympaticky civilním a detailním způsobem zachytit, jak šlape organismus kapely. A dát divákovi znamenité zážitky s hosty, z nichž veterán Buddy Guy ukázal na bluesové inspirace stoneovské muziky, rocker Jack White potvrdil její energii a výtečná Christina Aguilera spojila soulové cítění s výbušností i půvabem v písni Live With Me.

Právě na menší scéně Scorsese poodkryl magii kapely, která zůstává v civilní rovině lidové muziky. Odtud prýští radost, vše ostatní jsou ozdobné příkrasy. Jít do kina jako na koncert? To se stává výjimečně, ale film Martina Scorseseho tento zážitek zcela přirozeně umožňuje.

Shine A Light
Režie: Martin Scorsese, hrají Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts, Ron Wood a další.
Hodnoce MF DNES: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz