Ministr Karel Schwarzenberg na cestě po USA

Ministr Karel Schwarzenberg byl originální i na cestě po USA. Oblek oživil westernovým kloboukem.

Schwarzenberg v Hollywoodu propagoval filmové pobídky. Bez peněz

  • 2
České filmové produkce by chtěly, aby vláda zvýšila pobídky pro filmový průmysl na letošní rok. Vyčleněnou podporu vyčerpaly již v březnu a Česko tak podle nich přichází o další možnost přilákat do země zahraniční filmové štáby. Zda se jim o svých představách podaří přesvědčit vládu, ale není příliš jasné.

"To bude asi malá ochota vlády. Uvidíme. Ale já jsem nikdy neviděl někoho, kdo by se stávající subvencí byl spokojen. Když někdy někdo něco dostane, vždy chce víc," řekl místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který tento týden se zástupci českých produkcí absolvoval jednání s hollywoodskými producenty. Setkal se například s vedením studií Fox a Sony Pictures.

Podle šéfa největší české produkční firmy Stillking Films Matthewa Stillmana by ale současný systém, kdy je pro pobídky strop a jsou omezené kalendářním rokem, potřeboval změnu. Filmaři jsou zvyklí plánovat ve střednědobém horizontu a potřebují vědět, že v něm mají peníze k dispozici.

Herec Tom Cruise v centru Prahy (říjen 2010)
Herec Tom Cruise se v centru Prahy podepisoval dětem z nedaléké školy. Ve...

Tom Cruise díky pobídkám natáčel v Praze pokračování Mission: Impossible

"Děláme pokroky, postupujeme vpřed, ale tady i ve studiích nám řekli, že bychom mohli mít projekty s Bradem Pittem, Ridleym Scottem či s BBC ještě letos. V současné době ale už nejsou k dispozici pobídky. Nyní se proto snažíme s ministerstvem zahraničí, ministerstvem kultury a ministerstvem financí změnit situaci," podotkl Stillman.

Pozitivní ale podle něj je, že si vláda uvědomuje, že obor přináší České republice peníze, zisky a pracovní místa. Mohla by tak prý najít vůli k řešení. "Nyní můžou (zahraniční studia) jít do Budapešti, Londýna či jiných míst, která mají nezastropované fondy," uvedl Stillman.

Chybí tři sta milionů

Program podpory filmového průmyslu v Česku funguje od loňského roku. Umožňuje vracet producentům natáčejícím v českém prostředí dvacet procent uznatelných nákladů. Letošních tři sta milionů korun je již mezi filmové projekty rozděleno. Pobídky by měly pokračovat v příštím roce. Podle Stillmana by filmové produkce mohly při změně pravidel v Česku utrácet pět set milionů až šest set milionů dolarů ročně. V současném roce by podle něj bylo potřeba dalších zhruba tři sta milionů korun pobídek.

Ze studie společnosti EEIP vedené profesorem Univerzity Karlovy Michalem Mejstříkem vyplývá, že se pobídky vyplatí. V Česku činí výnos osmnáct haléřů na každou investovanou korunu. Podle Ludmily Claussové z České filmové komise to sice není nijak závratný výnos, ale je to důkaz, že pobídky nezatěžují státní rozpočet a pomáhají udržovat odvětví, které má v České republice tradici.

Obdobné pobídky jako Česko mají Irsko, Británie, Německo, Francie, Maďarsko a dalších šest evropských zemí. Pohybují se mezi patnácti a osmadvaceti procenty z celkového rozpočtu filmu. Filmová natáčení jako zdroj pracovních příležitostí i propagace podporují i další země po celém světě, ale třeba i mnoho států americké unie.

,