Schola Gregoriana Pragensis

Schola Gregoriana Pragensis | foto: PR

Schola Gregoriana Pragensis zrekonstruovala adventní rorátní mši

  • 0
Novým albem Adventus Domini přispěl sbor Schola Gregoriana Pragensis k oslavě blížících se Vánoc. Přináší historické zpěvy, které zněly zejména v 15. a 16. století při příležitosti takzvaných rorátních mší.

Tradice rorátů sahá do doby starší pěti set let a znamená pořádání mší dlouho před rozedněním. V některých místech českého venkova se s touto tradicí lze potkat dodnes. Označení roráty vzešlo z latinského textu vstupního zpěvu Rorate coeli (Rosu dejte nebesa).

Schola Gregoriana Pragensis: Adventus Domini (obal alba)

Nahrávka sboru vedeného Davidem Ebenem představuje rekonstrukci rorátní mše, jak se rozvíjela od raného středověku až do druhé poloviny 16. století. Vedle gregoriánského chorálu je věnován hlavní prostor typicky českému repertoáru, jednohlasé a především vícehlasé duchovní písni. Ta však odráží i vliv franko-vlámské polyfonie 16. století, jež byla hojně provozována literátskými bratrstvy.

Nahrávka čerpá ze známých rukopisů jako je Kodex Speciálník (kol. r. 1500), Kodex Franus (1505) nebo Graduál český (1584–1606), v nichž se nám dochovalo bohatství tohoto repertoáru. Schola Gregoriana Pragensis natočila album v přirozeném akustickém prostoru klášterní baziliky Navštívení Panny Marie v Milevsku letos v říjnu.

Schola Gregoriana Pragensis

"Nabídka vánočních nahrávek je v mnoha případech poznamenána jistým nevkusem, nespontánním jásáním a falešným sentimentem. Náš projekt chce posluchačům nabídnout jiným způsobem laděnou nahrávku, pro niž čerpáme skladby z českých rukopisů 15. a 16. století. Obsahují velké bohatství vznešené duchovní hudby s poetickými texty," říká člen Scholy a autor projektu Hasan El-Dunia.

Schola Gregoriana Pragensis

Pěvecký sbor, zaměřený zejména na interpretaci středověké duchovní hudby, byl založen Davidem Ebenem v roce 1987. První dva roky existence mohl zpívat pouze při liturgii, od konce roku 1989 se však intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Japonsko, Izrael, Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko). Nahrávky souboru získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, Zlatá Harmonie za nejlepší českou nahrávku roku). Schola v různých projektech spolupracovala s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů (Petr Eben, Jiří Bárta, Jaroslav Tůma, Iva Bittová, Capilla Flamenca, Choeur grégorien de Paris, Boni pueri, Musica Florea, sbor japonských buddhistických mnichů Gjosanrjú Tendai šomjó, Varmužova cimbálová muzika, Jenaer Philharmonie, ad.).

Schola Gregoriana Pragensis

U příležitosti vydání alba Adventus Domini připravila Schola Gregoriana Pragensis rozsáhlé turné po českých a moravských chrámech, které pokryje celou adventní dobu. Sbor vystoupí se skladbami z CD také v rámci Adventního koncertu České televize 18. listopadu a na Nový rok v Kapitulním kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě při ekumenické bohoslužbě, přenášené Českou televizí.