Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schmitzer debutuje jako vypravěč

aktualizováno 
Praha - Jiří Schmitzer je znám coby divadelní a filmový herec i originální písničkář. Jedné herecké disciplíně se však dlouhá léta vyhýbal - nahrávání desek mluveného slova. Vedly ho k tomu prý ryze praktické důvody: při čtení text obvykle rozšíří o nesčetné přebrepty a zaškobrtnutí.
"Čtený text není nic pro mne - zdržuji a vůbec je spousta lidí vhodnějších pro tuhle disciplínu než já," prohlašoval Schmitzer. Nakonec to dopadlo tak, že je hlavním a jediným protagonistou kompaktního disku s pohádkou Boženy Němcové Neohrožený Mikeš.
Za jeho vypravěčským debutem stojí kolega ze Studia Ypsilon Jan Jiráň; nabídl mu spolupráci a zároveň se nahrávky ujal coby režisér. "Jirka klopýtá přes text i při čtených zkouškách v divadle," potvrzuje Jiráň. Handicap kolegy a kamaráda však pro něho představoval výzvu - už před časem ho obsadil do menší role v nahrávce Klapzubovy jedenáctky a teď mu svěřil první sólový titul.
Nejprve bylo třeba vybrat vhodnou předlohu.
Původně se měl točit Kocour Mikeš, z něj však sešlo kvůli problémům s právy. "Náhodou jsem pak narazil na prastarou pohádkovou knížku Boženy Němcové s věnováním mojí mámě," vzpomíná Jiří Schmitzer. A v ní objevil Neohroženého Mikeše, který se jemu i Jiráňovi okamžitě zalíbil - a nejen proto, že se hlavní hrdina jmenoval stejně jako kocour z dříve plánované knihy. Byla tu věhlasná autorka a klasická, ale ne příliš známá pohádka s atraktivním dějem.
V nahrávce je příběh bohatší o několik krátkých písniček, jež napsal a nazpíval Jiří Schmitzer, ale jinak Jiráň text respektoval a nesnažil se o jeho přepis do současné češtiny. "Staré a dobré pohádky se obejdou bez inovací," konstatuje. "Je to stejně nesmyslné, jako by se někdo pokoušel inovovat tulipán. Ostatně jsou autoři, na jejichž dílo nemá čas vliv. Shakespeare je mnohem starší než Němcová a hraje se dodnes." Práce na desce prý inspirovala Schmitzera k tomu, že se ponořil do četby i dalších pohádkových knížek. "Najednou se mi lépe začíná komunikovat s dětmi," poznamenává. "Ne snad proto, že jsem si něco konkrétního přečetl, ale proto, že se mi vynořily dávno zapomenuté věci a události z mého dětství a jejich poezie." "Klopýtal, koktal, chrchlal a chechtal se," popisuje Schmitzerův vypravěčský styl při natáčení Jan Jiráň. "Zároveň si ale s textem dokázal úžasně pohrát a nabízel v intonaci a zabarvení hlasu tak skvělé možnosti, že bylo těžké rozhodnout, která je lepší." Zatímco sama nahrávka zabrala pár odpolední, sestřih získaného materiálu trval kvůli těm nekonečným přebreptům dva měsíce. Ten nápor neunesl počítač ve střižně, který se po dokončení desky porouchal. Ale výsledek stojí za to - Jiří Schmitzer tu vystupuje coby rozený vypravěč pohádek. "Těším se, až si pohádku poslechne nějaký jiný režisér a Jirku si třeba obsadí do rozhlasové hry," dodává Jiráň.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

Najdete na iDNES.cz