Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schéma se mění jen na Kavčích horách

  12:41aktualizováno  12:41
Jen žádné prudké, neuvážené pohyby, spoléhejme na pořady už osvědčené a novinky zkoušejme spíše po kapkách. Tak by se dala shrnout programová strategie komerčních televizí, s níž vstupují do roku 2001. Naopak Česká televize přichystala schéma proměněné, odklánějící se od soupeření s privátními stanicemi k větší veřejnoprávnosti, od zábavy k dokumentu, publicistice a kulturní službě.
Bude však ČT schopna za nynější vypjaté situace nový model plně uplatnit? Jistá setrvačnost tomu nahrává; ono totiž "překopat" a novým obsahem naplnit celé programové schéma trvá podle odborníků nejméně jeden, spíše však dva tři roky.

NEPOZNANÁ TELEVIZE
Na Kavčích horách by tedy podle připravených plánů divák "svou" televizi téměř nepoznal. Boj se vede především na půdě redakcí zpravodajství a publicistiky, právě těch, které mají svou pozici posilovat o řadu novinek. Nejsledovanější publicistický cyklus roku 1999, Receptář, byl sice zrušen, také divácky úspěšná talk show Banánové rybičky se stěhuje do méně lákavého času, zato je přichystáno šest publicistických premiér. Každý všední podvečer magazín Černá, bílá a rozhovor zvaný Přesčas, jednou týdně opět diskusní pořad Bez imunity a magazín o médiích Kavky; krom toho se publicisté chystají i na větší dokumenty, plánované šestkrát do roka. Zábavnou publicistiku má reprezentovat měsíčník O. K. - Občan Kraus, zařazený na sobotní večer ČT 1, jímž má za přispění Evy Holubové provázet Jan Kraus. Týž moderátor by měl uvádět i čtvrteční dokumentární seriál Ze života zvířat. Čtyři tituly vznikají u zpravodajců: diskusní měsíčník Pohled zvenku, týdeník Burzovní a obchodní servis či zahraničně laděný Týden ve světě a také Regiony vysílané v každý všední den.

"Původní dramatická tvorba je tím, čím se televize veřejné služby liší od komerční," prohlásil programový šéf ČT Ivan Hubač. Po útlumu minulých let by se měly vrátit na obrazovku televizní filmy a adaptace, pro něž je počínaje zítřejší Hodinou pravdy vyhrazena středa na ČT 1. Pondělky (Zdivočelá země včetně nových dílů) a čtvrtky (pozítří začnou Četnické humoresky) se rezervují pro tuzemské seriály. Navíc na ČT 1 do hlavních časů vstupují dokumenty, samostatné "velké" či v cyklech jako nová řada portrétů Gen a obnovená Cestománie; neubude jich však ani na ČT 2. Sobotní zábava na ČT 1 má být kultivovanější, na ČT 2 vždy v rámci tematických bloků; v neděli se budou střídat vědomostní soutěže. Zato takzvaná zábava alternativní zmizela. Otázkou je, bude-li obsah nových ambiciózních "okének" natolik kvalitní a přitažlivý, aby diváka přívalem osvěty spíš neudolal, a zda válka o Kavčí hory nenaruší i výrobu nezpravodajských pořadů.

VLÍDNÝ BOJ
Z nejistoty ČT mohou těžit konkurenční stanice založené na pevném programovém řádu. Ovšem také Prima prošla změnami vedení, a nové schéma tudíž předloží až na přelomu ledna a února. Zatím mění jen detaily: v talk show Trní vystřídá "mužský prvek" Petr Vacek dosavadní moderátorku Hanu Kousalovou, vymýšlí se náhrada za satiru Další, prosím!, jejíž průvodce Jan Kraus přešel do ČT. "Po Novém roce nabídneme dva atraktivní zábavné nedělní večery, Auto roku 2001 a Missis 2001," slibuje ředitelka programu Primy Jana Kasalová, "a koncem ledna dosud největší show Primy, premiéru pořadu Splněná přání, do nějž budou vstupovat diváci." Další novinky jsou zatím ve hvězdách, šéf Primy Martin Dvořák však ujišťuje, že zachová náladu vlídné rodinné stanice, která s konkurencí čelně nebojuje, nýbrž k ní vytváří alternativu.

NA JISTOTU
Jako nejpevnější ostrůvek se paradoxně jeví Nova, do jejíhož programu se vnitropodnikové záležitosti nepromítají. Navenek tu jdou vstříc divákovi, jenž má rád pravidelnost, spolehlivost a přehlednost bez výkyvů. "Změny ve schématu roku 2001 jsou jen minimální," stvrzuje Vladimír Fuksa z tiskového oddělení Novy. Úspěšná soutěž Chcete být milionářem? se začne vysílat dvakrát týdně, v úterý a pátek, v nedělní zábavě se budou střídat čtyři tituly: Rozjezdy pro hvězdy, Zlatíčka, Hogo Fogo a Countryestráda Ivana Mládka. K novinkám patří Zastavárna, zatím jako občasník, Rady ptáka Loskutáka aneb domácí rádce sourozenců Gondíkových před nedělním obědem a od února měsíčník Politické harašení aneb S politiky stále ještě netančíme, s nímž se na Novu stěhuje duo Šimek - Bubílková. "Jednotlivé dny budou mít pevný charakter," dodává Fuksa. "Je to komediální pondělí, úterý s Milionářem a detektivkou, středa skutečných příběhů, čtvrtek ve znamení krimi a Kotle, pátek s Milionářem, Do-re-mi a filmem a kromě oddechové neděle i sobota s takzvanou velkou zábavou od Novot přes GoGo show a Zlatou mříž až k Politickému harašení."

Novoroční premiéry České televize

Hodina pravdy

Adaptace dramatu Pavla Kohouta o relativitě bezúhonnosti, čistého štítu a mediálního hrdinství, jehož hlavními aktéry jsou vážený autor a moderátor (Jiří Bartoška) a válečná zpravodajka (Ivana Chýlková). V zákulisí se špitalo o sporech Kohouta s režisérkou Jitkou Němcovou a s herci, kteří jeho předlohu výrazně upravovali, dramatik však pověsti odmítl: "Za padesát let u divadla jsem ještě nezažil premiéru bez hádek, vždy jsou to však spory tvůrčí a vedou ke konsensu. Naopak režisérka do hry vnesla zajímavý ženský pohled." Proč ČT zahájí novoroční dramatickou řadu právě Hodinou pravdy? "Něčím začít musíme a tohle téma má velký etický dopad, vzhledem k aktuální situaci v ČT ještě násobený," míní producentka Helena Slavíková.
Četnické humoresky

Třináct dílů je hotových od loňského jara, dalších devět se točí; celkem se představí dvaadvacet epizod, každá se dvěma kriminálními případy, jež řeší za prvé republiky četníci z jedné moravské stanice. Projekt vznikl v Brně, ale režisér Antonín Moskalyk měl podmínku, že obsadí herce z Moravy i Čech. "Vše se točilo v reálu, v dobových kulisách a kostýmech, ale přestože každý díl má rozsah celovečerního filmu, stál v průměru jen 3,8 milionu korun," říká režisér. Literární část dodala "na klíč" firma Solo Film, již reprezentuje filmařova dcera Pavlína Moskalyková-Solo. Četníci se zabývají i veselými osobními problémy, od kantýny až k láskám: na rozdíl od velitele (Petr Kostka) se "menší šéf" (Tomáš Töpfer) ne a ne oženit.

Fotografie ze seriálu ČT Četnické humoresky.

Petr Kostka velí prvorepublikovým mužům zákona v seriálu Četnické humoresky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz