Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schéma se mění jen na Kavčích horách

  12:41aktualizováno  12:41
Jen žádné prudké, neuvážené pohyby, spoléhejme na pořady už osvědčené a novinky zkoušejme spíše po kapkách. Tak by se dala shrnout programová strategie komerčních televizí, s níž vstupují do roku 2001. Naopak Česká televize přichystala schéma proměněné, odklánějící se od soupeření s privátními stanicemi k větší veřejnoprávnosti, od zábavy k dokumentu, publicistice a kulturní službě.
Bude však ČT schopna za nynější vypjaté situace nový model plně uplatnit? Jistá setrvačnost tomu nahrává; ono totiž "překopat" a novým obsahem naplnit celé programové schéma trvá podle odborníků nejméně jeden, spíše však dva tři roky.

NEPOZNANÁ TELEVIZE
Na Kavčích horách by tedy podle připravených plánů divák "svou" televizi téměř nepoznal. Boj se vede především na půdě redakcí zpravodajství a publicistiky, právě těch, které mají svou pozici posilovat o řadu novinek. Nejsledovanější publicistický cyklus roku 1999, Receptář, byl sice zrušen, také divácky úspěšná talk show Banánové rybičky se stěhuje do méně lákavého času, zato je přichystáno šest publicistických premiér. Každý všední podvečer magazín Černá, bílá a rozhovor zvaný Přesčas, jednou týdně opět diskusní pořad Bez imunity a magazín o médiích Kavky; krom toho se publicisté chystají i na větší dokumenty, plánované šestkrát do roka. Zábavnou publicistiku má reprezentovat měsíčník O. K. - Občan Kraus, zařazený na sobotní večer ČT 1, jímž má za přispění Evy Holubové provázet Jan Kraus. Týž moderátor by měl uvádět i čtvrteční dokumentární seriál Ze života zvířat. Čtyři tituly vznikají u zpravodajců: diskusní měsíčník Pohled zvenku, týdeník Burzovní a obchodní servis či zahraničně laděný Týden ve světě a také Regiony vysílané v každý všední den.

"Původní dramatická tvorba je tím, čím se televize veřejné služby liší od komerční," prohlásil programový šéf ČT Ivan Hubač. Po útlumu minulých let by se měly vrátit na obrazovku televizní filmy a adaptace, pro něž je počínaje zítřejší Hodinou pravdy vyhrazena středa na ČT 1. Pondělky (Zdivočelá země včetně nových dílů) a čtvrtky (pozítří začnou Četnické humoresky) se rezervují pro tuzemské seriály. Navíc na ČT 1 do hlavních časů vstupují dokumenty, samostatné "velké" či v cyklech jako nová řada portrétů Gen a obnovená Cestománie; neubude jich však ani na ČT 2. Sobotní zábava na ČT 1 má být kultivovanější, na ČT 2 vždy v rámci tematických bloků; v neděli se budou střídat vědomostní soutěže. Zato takzvaná zábava alternativní zmizela. Otázkou je, bude-li obsah nových ambiciózních "okének" natolik kvalitní a přitažlivý, aby diváka přívalem osvěty spíš neudolal, a zda válka o Kavčí hory nenaruší i výrobu nezpravodajských pořadů.

VLÍDNÝ BOJ
Z nejistoty ČT mohou těžit konkurenční stanice založené na pevném programovém řádu. Ovšem také Prima prošla změnami vedení, a nové schéma tudíž předloží až na přelomu ledna a února. Zatím mění jen detaily: v talk show Trní vystřídá "mužský prvek" Petr Vacek dosavadní moderátorku Hanu Kousalovou, vymýšlí se náhrada za satiru Další, prosím!, jejíž průvodce Jan Kraus přešel do ČT. "Po Novém roce nabídneme dva atraktivní zábavné nedělní večery, Auto roku 2001 a Missis 2001," slibuje ředitelka programu Primy Jana Kasalová, "a koncem ledna dosud největší show Primy, premiéru pořadu Splněná přání, do nějž budou vstupovat diváci." Další novinky jsou zatím ve hvězdách, šéf Primy Martin Dvořák však ujišťuje, že zachová náladu vlídné rodinné stanice, která s konkurencí čelně nebojuje, nýbrž k ní vytváří alternativu.

NA JISTOTU
Jako nejpevnější ostrůvek se paradoxně jeví Nova, do jejíhož programu se vnitropodnikové záležitosti nepromítají. Navenek tu jdou vstříc divákovi, jenž má rád pravidelnost, spolehlivost a přehlednost bez výkyvů. "Změny ve schématu roku 2001 jsou jen minimální," stvrzuje Vladimír Fuksa z tiskového oddělení Novy. Úspěšná soutěž Chcete být milionářem? se začne vysílat dvakrát týdně, v úterý a pátek, v nedělní zábavě se budou střídat čtyři tituly: Rozjezdy pro hvězdy, Zlatíčka, Hogo Fogo a Countryestráda Ivana Mládka. K novinkám patří Zastavárna, zatím jako občasník, Rady ptáka Loskutáka aneb domácí rádce sourozenců Gondíkových před nedělním obědem a od února měsíčník Politické harašení aneb S politiky stále ještě netančíme, s nímž se na Novu stěhuje duo Šimek - Bubílková. "Jednotlivé dny budou mít pevný charakter," dodává Fuksa. "Je to komediální pondělí, úterý s Milionářem a detektivkou, středa skutečných příběhů, čtvrtek ve znamení krimi a Kotle, pátek s Milionářem, Do-re-mi a filmem a kromě oddechové neděle i sobota s takzvanou velkou zábavou od Novot přes GoGo show a Zlatou mříž až k Politickému harašení."

Novoroční premiéry České televize

Hodina pravdy

Adaptace dramatu Pavla Kohouta o relativitě bezúhonnosti, čistého štítu a mediálního hrdinství, jehož hlavními aktéry jsou vážený autor a moderátor (Jiří Bartoška) a válečná zpravodajka (Ivana Chýlková). V zákulisí se špitalo o sporech Kohouta s režisérkou Jitkou Němcovou a s herci, kteří jeho předlohu výrazně upravovali, dramatik však pověsti odmítl: "Za padesát let u divadla jsem ještě nezažil premiéru bez hádek, vždy jsou to však spory tvůrčí a vedou ke konsensu. Naopak režisérka do hry vnesla zajímavý ženský pohled." Proč ČT zahájí novoroční dramatickou řadu právě Hodinou pravdy? "Něčím začít musíme a tohle téma má velký etický dopad, vzhledem k aktuální situaci v ČT ještě násobený," míní producentka Helena Slavíková.
Četnické humoresky

Třináct dílů je hotových od loňského jara, dalších devět se točí; celkem se představí dvaadvacet epizod, každá se dvěma kriminálními případy, jež řeší za prvé republiky četníci z jedné moravské stanice. Projekt vznikl v Brně, ale režisér Antonín Moskalyk měl podmínku, že obsadí herce z Moravy i Čech. "Vše se točilo v reálu, v dobových kulisách a kostýmech, ale přestože každý díl má rozsah celovečerního filmu, stál v průměru jen 3,8 milionu korun," říká režisér. Literární část dodala "na klíč" firma Solo Film, již reprezentuje filmařova dcera Pavlína Moskalyková-Solo. Četníci se zabývají i veselými osobními problémy, od kantýny až k láskám: na rozdíl od velitele (Petr Kostka) se "menší šéf" (Tomáš Töpfer) ne a ne oženit.

Fotografie ze seriálu ČT Četnické humoresky.

Petr Kostka velí prvorepublikovým mužům zákona v seriálu Četnické humoresky.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz