Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scenáristé se bouří proti politice Kavčích hor

  0:01aktualizováno  0:01
Z Hollywoodu na Kavčí hory je blízko. Po americké stávce scenáristů vypukla podobná vzpoura autorů vůči České televizi. A jde tu také o peníze, i když jiné a jinak. Autoři odmítají nové, podle nich nevýhodné smlouvy. Bude za rok co vysílat?
Stávka

Stávka - Stávka - ilustrační foto. | foto: MF DNES

ČT totiž změnila dosavadní znění smluv s tím, že poslední třetina honoráře za scénář se nyní bude vyplácet až v první den natáčení. "Nenechme si to líbit! Odmítejte takové smlouvy," vyzývá Asociace režisérů a scenáristů.

Dokonce slibuje svým členům, kteří by se kvůli bojkotu dostali do finančních potíží, omezenou bezúročnou podporu. Někteří už smlouvy opravdu odmítli podepsat.

Nic není jisté
Změna přišla s novou programovou ředitelkou Kateřinou Fričovou. Do té doby vyplácela ČT poslední třetinu odměny za scénář už ve chvíli, kdy byl schválen. Fričová chce zavést praxi obvyklou v soukromých televizích a podle pamětníků i v někdejším Filmovém studiu Barrandov – poslední třetina se vyplatí až v den, kdy padne první klapka.

"Ovšem srovnání se soukromými stanicemi kulhá," tvrdí scenárista Miroslav Adamec. "Privátní televize pracují s rozmyslem, prakticky tam platí, že co po dohodě napíšete, to se také opravdu natočí. Zato na Kavčích horách to není zdaleka jisté."

Podle scenáristů tak hrozí možnost, že by pracovali měsíce na textu, který by nakonec nemusel být nikdy plně zaplacen. Ale současně se prý vystavuje nebezpečí i ČT: jestliže nemá na autorovu látku opci, může vyvíjet námět, s nímž pak scenárista odejde ke konkurenci.

Fričová se kvůli nemoci nemohla vyjádřit, důvod její taktiky je však nasnadě. Po nástupu do funkce našla ve skříních haldy zaplacených, leč nerealizovaných a nerealizovatelných scénářů – traduje se, že si je "bratrstvo Kavčích hor" psalo navzájem na zakázku.

"Nové smlouvy už odmítlo podepsat asi devět autorů, mezi nimi Pavel Kohout, Václav Šašek, Anna Vovsová, Olga Dabrowská nebo Miroslav Sovják. Teď se čeká, co bude dál. ČT s nimi chce mluvit jednotlivě, hoří jí plán na rok 2009," upozorňuje Adamec.

Otazník visí nad desítkami dramatických novinek, jež ČT ročně uvádí. Přitom podle scenáristů představuje jejich honorář, v průměru 150 tisíc korun, pouhou padesátinu nákladů televizního díla za zhruba šest milionů korun. Proto nechtějí "bezúročně úvěrovat podnik s rozpočtem kolem pěti miliard".

Čeká se i roky
"Konečně jsme objevili svou profesní sílu," říká Adamec s tím, že mají podporu i mezi nečleny asociace. K těm donedávna patřil Josef Klíma. "Zatím se mě to osobně nedotklo, dva scénáře v ČT mám dávno schválené a na Nově točíme seriál podle případu Berdychova gangu. Ale kdyby to trvalo déle... V ČT se na realizaci čeká i tři čtyři roky," uvedl Klíma.

Bojkot se dotkl i jednoho ze scénářů cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem. Herec prý "z hecu" řekl, že autora zaplatí sám a ČT to pak vyúčtuje. "Zatím do toho nechci vstupovat, řešení se musí najít mezi autory a ČT," prohlásil včera Donutil.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz