Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scenáristé se bouří proti politice Kavčích hor

  0:01aktualizováno  0:01
Z Hollywoodu na Kavčí hory je blízko. Po americké stávce scenáristů vypukla podobná vzpoura autorů vůči České televizi. A jde tu také o peníze, i když jiné a jinak. Autoři odmítají nové, podle nich nevýhodné smlouvy. Bude za rok co vysílat?
Stávka

Stávka - Stávka - ilustrační foto. | foto: MF DNES

ČT totiž změnila dosavadní znění smluv s tím, že poslední třetina honoráře za scénář se nyní bude vyplácet až v první den natáčení. "Nenechme si to líbit! Odmítejte takové smlouvy," vyzývá Asociace režisérů a scenáristů.

Dokonce slibuje svým členům, kteří by se kvůli bojkotu dostali do finančních potíží, omezenou bezúročnou podporu. Někteří už smlouvy opravdu odmítli podepsat.

Nic není jisté
Změna přišla s novou programovou ředitelkou Kateřinou Fričovou. Do té doby vyplácela ČT poslední třetinu odměny za scénář už ve chvíli, kdy byl schválen. Fričová chce zavést praxi obvyklou v soukromých televizích a podle pamětníků i v někdejším Filmovém studiu Barrandov – poslední třetina se vyplatí až v den, kdy padne první klapka.

"Ovšem srovnání se soukromými stanicemi kulhá," tvrdí scenárista Miroslav Adamec. "Privátní televize pracují s rozmyslem, prakticky tam platí, že co po dohodě napíšete, to se také opravdu natočí. Zato na Kavčích horách to není zdaleka jisté."

Podle scenáristů tak hrozí možnost, že by pracovali měsíce na textu, který by nakonec nemusel být nikdy plně zaplacen. Ale současně se prý vystavuje nebezpečí i ČT: jestliže nemá na autorovu látku opci, může vyvíjet námět, s nímž pak scenárista odejde ke konkurenci.

Fričová se kvůli nemoci nemohla vyjádřit, důvod její taktiky je však nasnadě. Po nástupu do funkce našla ve skříních haldy zaplacených, leč nerealizovaných a nerealizovatelných scénářů – traduje se, že si je "bratrstvo Kavčích hor" psalo navzájem na zakázku.

"Nové smlouvy už odmítlo podepsat asi devět autorů, mezi nimi Pavel Kohout, Václav Šašek, Anna Vovsová, Olga Dabrowská nebo Miroslav Sovják. Teď se čeká, co bude dál. ČT s nimi chce mluvit jednotlivě, hoří jí plán na rok 2009," upozorňuje Adamec.

Otazník visí nad desítkami dramatických novinek, jež ČT ročně uvádí. Přitom podle scenáristů představuje jejich honorář, v průměru 150 tisíc korun, pouhou padesátinu nákladů televizního díla za zhruba šest milionů korun. Proto nechtějí "bezúročně úvěrovat podnik s rozpočtem kolem pěti miliard".

Čeká se i roky
"Konečně jsme objevili svou profesní sílu," říká Adamec s tím, že mají podporu i mezi nečleny asociace. K těm donedávna patřil Josef Klíma. "Zatím se mě to osobně nedotklo, dva scénáře v ČT mám dávno schválené a na Nově točíme seriál podle případu Berdychova gangu. Ale kdyby to trvalo déle... V ČT se na realizaci čeká i tři čtyři roky," uvedl Klíma.

Bojkot se dotkl i jednoho ze scénářů cyklu 3+1 s Miroslavem Donutilem. Herec prý "z hecu" řekl, že autora zaplatí sám a ČT to pak vyúčtuje. "Zatím do toho nechci vstupovat, řešení se musí najít mezi autory a ČT," prohlásil včera Donutil.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz