Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scenáristé chtějí místo na slunci

  12:04aktualizováno  12:04
Podle ekonomů hrozí zábavnímu průmyslu v Los Angeles letos v létě ztráta čtyř miliard dolarů týdně, pokud na jaře dojde k připravované stávce scenáristických odborů The Writers Guild. Ve druhém týdnu právě probíhajících vyjednávání nových kontraktů se stal nejvíce ožehavým problémem autorský titulek "A film by..." - tedy ta a ta firma uvádí film toho a toho režiséra. Scenáristé mají pocit, že jsou tradičně u filmových studií opomíjeni a že silnější vliv jim umožní psaní lepších scénářů.
Režiséři však oponují, že by důraz na scenáristy a posilnění jejich pozic zdržovaly a rozmělňovaly dokončování filmů. Vedení scenáristické unie The Writers Guild zahájilo koncem ledna jednání s producenty, kteří zastupují hlavní studia. Pokud nedojde k dohodě, je jediným řešením stávka, která by začala 1. května, kdy vyprší poslední kontrakt. Mluvčí odborů Cheryl Rhodenová přitom poukazuje na skutečnost, že popularita jména autora scénáře je často dobrým výchozím bodem k vyjednávání o výši výplat realizačních týmů, které snímek natáčejí.

Scenáristé rovněž požadují právo na přítomnost při zkouškách a možnost vidět denní práce před tím, než je film dokončen. V současnosti kontrola scenáristů nad jejich předlohou končí v okamžiku, kdy začne natáčení. "Režiséři nechtějí, aby ve chvíli, kdy některé scény nevycházejí podle představ, herci hledali řešení právě u nás, scenáristů," tvrdí Amy Holden Jonesová, scenáristka snímku Beethoven, a dodává: "Přestože lepší filmová díla vznikají právě po našich úpravách."

Titulek "A film by..." byl vymyšlen v 50. a 60. letech jako marketingový nástroj pro filmy režisérů, jejichž odlišný styl se stal klasikou - jako v případě Alfreda Hitchcocka a Davida Leana. Dnes si tento marketingový nástroj přivlastňuje kupříkladu Steven Spielberg a filmoví diváci mohou znát i jiné značky, které se objevují na plátně na počátku filmu, třeba A Martin Scorsese Picture nebo A Film by Milos Forman.

Vrcholně prominentní autoři jako spisovatel Stephen King a dramatik Neil Simon se rovněž objevují na začátečních titulcích filmů, k nimž napsali scénáře - i přesto, že se při natáčení většinou ani neobjeví. Existují ovšem i tvůrci, kteří jsou souběžně scenáristy i režiséry svých děl (třeba Woody Allen a Kevin Smith) a odmítají "majetnický" titulek; podle nich snižuje hodnotu práce jejich spolupracovníků.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz