Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scéna uvede Topolovu Kočku na kolejích

  16:04aktualizováno  16:04
Opava - Činoherci Slezského divadla v Opavě představí v Divadelním klubu na Rybím trhu inscenaci hry Josefa Topola Kočka na kolejích. Od obnovení pravidelného provozu Divadelního klubu uplynul již necelý rok. Záměrem opavských divadelníků je prezentovat na této komorní scéně domácí i zahraniční díla znamenající určitý posun v moderní dramatické tvorbě.
Topolova hra z roku 1965 je po loňském představení Mrożkovy jednoaktovky Na širém moři druhým příspěvkem do této inscenační linie.

Drama s existenciálním podtextem Kočka na kolejích nastoluje téma lásky, partnerských vztahů, odvahy a odpovědnosti v tvrdém každodenním životě. Namísto romantických postav v takřka Shakespearovském stylu zde vystupují zcela všední lidé, jaké běžně potkáváme kolem sebe.

Na opuštěném malém nádraží čekají pozdě v noci po nepříliš vydařeném výletu stěhovák Véna a servírka Évi (Kočka). Jejich dialog o sedmileté známosti a jejím pokračování metaforicky přerůstá rámec pouhého sdělení pocitů a myšlenek, stává se blouděním ve vlastní duši, hledáním pravdy o člověku, životě a světě.

"Snažili jsme se odhalit drsné jádro hry a odkrýt za básnickým textem živé situace," popsal úsilí inscenačního týmu režisér Ivan Krejčí, který loni v Opavě rovněž pohostinsky nastudoval komedii Monsieur Amédée.

"Naše pojetí současně poznamenala snaha přeložit hru do současnosti, najít v ní rytmus dneška, který je jiný než rytmus 60. let. Provedli jsme tudíž dost razantní škrty v dramatickém textu, abychom dosáhli stručnosti, věcnosti a drsnosti výrazu. Nevyhýbali jsme se ani drsnému slovníku a vcelku lze říci, že jsme se snažili hru Josefa Topola přiblížit poetice Jáchyma Topola. V hledání oněch rytmů současnosti nám výrazně pomáhal mladý hudebník Michal Čapek, s nímž jsem spolupracoval již během svého působení v Karlových Varech."

Opavská inscenace Topolovy Kočky na kolejích dává první velkou tvůrčí příležitost nejen hostujícímu autoru hudby Michalu Čapkovi, ale v rámci zdejšího angažmá také hercům Jiřímu Nebenfűhrovi, který přišel z karlovarského divadla, a Jakubovi Stránskému, posile ze Severomoravského divadla v Šumperku.

V roli Évi diváci uvidí Lenku Waclawiecovou a dále účinkují Zdeněk Pavlíček a Kamil Koula. Výtvarná podoba inscenace je dílem hostujícího scénografa Ilji Hylase, který v poetizující jevištní dekoraci navozující atmosféru svatojanského lesa - dle slov režiséra Krejčího - „symbolicky zachytil démonické vášně skrývající se za textem hry".

Premiéra Topolovy inscenace je ve čtvrtek v sedm hodin večer.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz