Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scéna si troufá i na Gorina

  19:11aktualizováno  19:11
Ostrava - Královské hry, inscenaci alegorického textu ruského spisovatele Grigorije Gorina, nastudovali herci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Režie této české premiéry se ujal hostující Miroslav Krobot, dramaturgie je dílem Karla Tománka. Grigorij Gorin (1940 - 2000), absolvent lékařské fakulty, proslul nejprve humoristickými povídkami a fejetony. Po několika komediích se prosadil jako tragikomik parafrázující známé náměty: Thyl Ulenspiegel (1974), Ten, který nikdy nezalhal (1975) nebo právě Královské hry (1994).
V době sedmdesátých a osmdesátých let reflektovaly Gorinovy hry osudy jedince ve společenských mechanismech. "Aniž bychom zatratili tento rozměr, na Gorinově hře nás zaujal vztah muže a ženy. Text zaznamenává krizi typického čtyřicátníka. Pojednává o zralém muži, který naváže známost s výrazně mladší ženou," komentuje dramaturgický záměr Karel Tománek. Naráží tak na známý historický fakt, kdy se anglický král Jindřich VIII. ve svých pětatřiceti letech začne ucházet o teprve osmnáctiletou Annu Boleynovou.

"Gorinova hra, i když vychází z historické tématiky, nelpí na historických pravděpodobnostech, její podtitul je fantasie, proto je podle mne dobrá," vyznává se režisér Miroslav Krobot, známý především ze svých inscenací v Národním a Dejvickém divadle. Na Gorinově svobodomyslnosti mu však nejvíce imponuje žánrová neurčitost.

"Balanc mezi tragédií, komedií, historickou hrou, to je na Královských hrách to nejzajímavější." Ve své bohaté inscenační praxi se s ruským autorem setkává již po čtvrté. Dvě z nich přitom byly ve své době po pěti reprízách úředně zakázány.

"Naše divadlo má silný herecký soubor, jelikož pan Krobot je znám svým důrazem na práci s herci, rádi jsme jej pozvali. Gorinova hra byla napsána pro velké divadlo, jsme potěšeni, že ji dramaturgie pro nás objevila," vyzdvihuje inscenační klady Královských her šéf činohry Juraj Deák.

Výtvarnou podobu scény a kostýmů navrhla hostující Marta Roszkopfová, hudbu složil Nikos Engonidis. V hlavních rolích vystoupí Jan Fišar a teprve osmnáctiletá konzervatoristka Lucie Štěpánková v alternaci s Apolenou Veldovou. Premiéru lze navštívit v sedm hodin večer v Divadle Jiřího Myrona.
Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz