Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběr odpadků jako zákonem chráněná legrace

  1:00aktualizováno  1:00
Film Všichni možní sběrači a já zavede diváky do Francie mezi lidi, kteří se živí sběrem věcí, které zbyly po ostatních.

Všichni možní sběrači a já - Fotografie z dokumentu Všichni možní sběrači a já (2006) | foto: AČFK

Režisérku Agnés Vardovou k natočení dokumentu inspiroval obraz Jeana-Françoise Milleta z roku 1857, zachycující ženy sbírající na polích zbytky po žních. Rozhodla se proto několik "sběračů" najít.

"O žních v roce 1999 jsem viděla rozhovor s jedním zemědělcem. Vysvětloval, že kdyby mel špatně seřízený kombajn a nechával po sobě na poli jen jedno zrnko z každého klasu, přišel by o obrovské množství obilí a velkou částku peněz. To jediné zrnko z každého klasu mnou otřáslo. Vzpomněla jsem si v tu chvíli na Milletův obraz," vzpomíná Vardová.

Sběrači jsou lidé, kteří přežívají díky zbytkům po žních, vyhozenému jídlu a věcem, kterých se ostatní zbavili. Takoví lidé jsou dokonce chráněni zákonem, vydaným králem Jindřichem IV. v roce 1554.

Právo sbírat obilné klásky, které na poli zbyly po žních, bylo odvozeno z Písma svatého a vztahovalo se na staré lidi, malé děti, nemocné a ovdovělé, kteří nemohli pomáhat při žních. Dále to bylo právo otrhat zbylé hrozny, právo shrabovat seno, právo trhat lesní plody a také právo pást u cest.

"Filmy vždycky vznikají z emocí. Tentokrát to byly emoce vyvolané pohledem na lidi, kteří pročesávají tržiště a prohrabují se v popelnicích a kontejnerech u supermarketů. Chtěla jsem o nich natočit film," vysvětluje režisérka.

Takové lidi se jí podařilo potkat během své cesty po severní Francii, Juře, Provenci, Pyrenejích, Paříži a jejích předměstích. "Chtěla jsem se taky jen tak potloukat. Setkávat se s lidmi. Pídit se po nich," dodává Vardová.

Na venkově hledala hlavně kořeny historie sběračství. Poté se přesunula do města, kde potkala například umělce, který tvoří z materiálu ze smetiště, nebo muže, který se živí zbytky jídel na protest proti hromadění odpadu.

"Chtěla jsem sbírat obrázky tak, jako člověk sbírá zážitky z cest," tvrdí autorka, která do filmu dostala i svůj osobitý smysl pro humor. Díky tomu se jí podařilo odhalit fakt, že sběračství může být jakékoli, v první řadě je ale zábavné.

Sama se také - díky sběru materiálu pro svůj film - mezi sběrače řadí. "Sama jsem se natáčením hodně naučila. Utvrdilo mě to v tom, že dokumentární filmy učí skromnosti," uzavírá Vargová.

Všichni možní sběrači a já
(Les Glaneurs et la glaneuse)

Dokument, Francie 2000, 82 min., titulky, přístupný (AČFK)
Scénář a režie: Agnés Vardová
Česká premiéra 23. listopadu 2006

Autoři:


Témata: Humor, Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz