Berlinale 2009 - medvědi

Berlinale 2009 - medvědi | foto: Reuters

Sázka na nezávislé snímky Berlinale nevyšla. Nesoutěžní filmy je převyšují

  • 1
V pátek večer vyřkne porota šedesátého ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale svůj ortel. Pozorovatelé se shodují, že nejen vzhledem k nevyzpytatelnosti jejího předsedy, německého režiséra Wernera Herzoga, nemusí být o překvapení nouze. Zvlášť když úroveň letošní soutěžní kolekce zůstává za předchozími ročníky.
Příčin může být více: tou asi nejmarkantnější je skutečnost, že ředitel festivalu Dieter Kosslick tentokrát snad nejzřetelněji opustil zde mnohokrát prověřený koncept, totiž postavit na jednu startovní čáru celé spektrum aktuálních filmařských snah, čili vše zajímavé od hollywoodských velkoprodukcí až po provokativní experimenty.

Osvěžil dokument o street artu

Sázka na jakési hlubinné nezávislé sondy totiž až na výjimky nevyšla a potopila soutěžní dvacítku do nevzrušivého šedavého oparu. Z něj naprosto ční norský film Něco jako džentlmen Hanse Pettera Molanda.

Berlinale 2010 - Ewan McGregorBerlinale 2010 - Ben Stiller (Greenberg)

Vynikající černá komedie o propuštěném vrahovi a jeho převážně erotických peripetiích se Stellanem Skarsgaardem ukazuje, že v soutěži může být i žánrový film – zvlášť když dokáže vyprávět originálně a opře se o znamenité herce.

Což se o většině dalších titulů v hlavním klání říci nedá. Vůbec celá ta sestava je přinejmenším poněkud nevyvážená, což dokazuje sedm pořadatelských koprodukcí. A dokonce se v ní neobjevuje žádné zajímavé režisérské jméno, kterými se přitom současná německá kinematografie jen hemží.

Berlinale 2010 - Z filmu Kids Are All RightBerlinale 2010 - Julianne Mooreová

Tyto nudné chvíle na Postupimském náměstí naštěstí překryly některé výraznější nesoutěžní snímky v hlavním programu. Uveďme třeba britský dokument Exit Through the Gift Shop (Východ obchodem se suvenýry) přibližující začátky a současný boom street artu, a to dokonce očima věhlasného, dosud "nikým nespatřeného" guru tohoto světa, který si říká Banksy.

Stejně svěže působila americká komedie The Kids Are All Right (Děti jsou v pořádku) Lisy Cholodenko o dvou lesbických ženách, které společně vychovávají své děti, kde se zaskvěly Julianne Moore, jež se snímkem na Berlinale přijela, a Annette Benningová.

Berlinale

Také v druhé polovině festivalu o sobě dávali aspoň trochu vědět čeští zástupci. Letošní absenci navštěvované party karlovarského festivalu zdatně nahradila recepce u příležitosti padesátého ročníku zlínské přehlídky filmů pro děti. Na Evropském filmovém trhu se promítalo celkem sedm našich snímků.

A jak naznačila Marta Lamperová, ředitelka exportní společnosti Film Europe, loňský "krizový" výpadek je snad alespoň částečně zažehnaný: "Před rokem jsem zde na trhu neudělala jediný obchod, to se mi stalo poprvé, všichni přijeli jen udržet kontakty. Letos je již naštěstí patrné jisté oživení..."