Manau

Manau - Francouzská kapela Manau | foto: archiv

SázavaFest naservíruje pestrou všehochuť

  • 1
Desítky českých kapel, zvučná jména z ciziny, autorská čtení z knih, projekce, výstava, stan plný her. Taková je nabídka letošního šestého SázavaFestu.

Brány SázavaFestu se otevřou ve čtvrtek 3. srpna. Nabídka je velkorysá, nechybí nic, co festival odlišuje od dalších letních přehlídek.

Jedním z originálních počinů je scéna věnovaná autorskému čtení. Letos ze svých knih budou předčítat třeba Jiří Dědeček, Michal Viewegh nebo Mardoša, kytarista Tata Bojs.

Návštěvníci však nemusí jen sedět a poslouchat, ale mohou se zapojit do programu. Buď zakoupením charitativního chřestidla, kterým lze hudebníky doprovázet, nebo účastí na skupinovém bubnování, pod dohledem profesionálů.

Od hudby lze utéct k divadelním produkcím či do takzvané Fun Stage, která nabídne zdarma hry jako stolní fotbal, šipky a podobně.

Všehochuť z celé Evropy
Hlavním lákadlem však zůstávají kapely. Dramaturgie letošního SázavaFestu zavede návštěvníky do rozmanitých zákoutí hudební Evropy i tuzemské scény.

„Při výběru kapel se řídíme třemi hlavními kritérii - musí být kvalitní, finančně dostupné a vyhovovat dané dramaturgické pestrosti. Je naší ambicí nabízet to nejlepší z různých žánrů,“ říká šéf SázavaFestu Pavel Kloupar.

Na věhlasná jména s celosvětovou popularitou zatím festival nedosáhne, ale i tak se do programu dostane desítka výrazných hostů ze zahraničí.

Letos se na Sázavu podařilo přilákat britský projekt Banco de Gaia, který balancuje mezi elektronikou, rockem a world music. Ze Srbska přijedou i „králové balkánské dechovky“ Boban a Marko Markovičové s orchestrem, proslavení filmy režiséra Emira Kusturici.

Živelný tanec slibuje i francouzská formace Manau, která se v Česku předvede vůbec poprvé. Housle, dudy, tahací harmonika, akustické kytary a do toho rap - to je kombinace, která kapele původem z Bretaně přinesla slávu.

SázavaFest nezapomíná na módní ska, které zastupují němečtí Yellow Umbrella, implantující do svých písní prvky 2tone a rocksteady, podobně jako Pannonia Allstars Ska Orchestra, devítičlenná senzace svého ranku z Maďarska.

Z punku na reggae pak přesedlala Ari Up, šéfka kapely The Slits. Kdysi koncertovala s věhlasnými The Clash, nyní na SázavaFest doveze společně s rakouskými Dubblestandart vlnivé rytmy z nového domova na Jamajce.

Reggae je už léta doménou španělských Caňaman, kteří mají za sebou vystupování s legendárními The Wailers, UB40 či Sly & Robbie. Návštěvníci se mohou dále těšit na kapely z Ruska, Nizozemska, Polska a samozřejmě Slovenska, odkud přijal pozvání jazzman a bluesman Peter Lipa nebo ostrá hiphopová parta Kontrafakt.

Talentovaná i zavedená jména
Kostrou SázavaFestu však zůstává plejáda českých interpretů, kteří tvoří většinu ze stovky položek v programu. Jde o zavedená jména, stejně jako o talenty deroucí se na výsluní, třeba i v doprovodné soutěži SázavaFest Battle, v níž letos uspěly kapely East Park, 1st Choice nebo The Prostitutes.

Premiéru si odbude loni v listopadu založený Lucie Revival band, který se snaží věrně interpretovat hity rozpadlé kapely Davida Kollera a spol. Speciální akustický set si pro SázavaFest připravili Tata Bojs, punc výjimečnosti deklaruje i Čechomor.

S novými písněmi včetně aktuálního hitu English Stereo se představí Support Lesbiens, kteří v září vydají nové album. A dále zahrají staří známí ze SuperStar, písničkáři Xavier Baumaxa a Jiří Schmitzer, hiphopeři PSH, Indy & Wich, nechybějí punková jména, kytarovky...

„Chceme se vymanit z řady dvou set festivalů, proto se snažíme vyhýbat kapelám, které hrají všude, a těm, co přijedou, nabízíme důstojná místa v programu. SázavaFest by tak měl být snadno identifikovatelný,“ podotýká Kloupar.