Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Saxána hudebně obsáhne tři generace, od Černocké po malé rapery

  11:17aktualizováno  11:17
Pro volné pokračování Dívky na koštěti, několikrát odloženou Saxánu a lexikon kouzel napsal hudbu Radim Hladík. "Je to rodinný film, takže ani muzika není jen dětská. Ale ani bigbít," říká.

Radim Hladík - BeatFest | foto: Dalibor Puchta

Ve své méně typické roli se u volného pokračování Dívky na koštěti, která má ve středu distribuční premiéru, představuje Radim Hladík. Kytaristu kapely Blue Effect si režisér Václav Vorlíček vybral jako autora filmové hudby.

"Muziku jsem dělal pro víc filmů, ale pro děti to bylo jenom pár večerníčků, nic většího. Ale tady jsem se ani nesnažil, aby to byla vyloženě dětská hudba, k tomu filmu mi to nesedí," říká Hladík k práci na filmu Saxána a lexikon kouzel.

Historie nové Saxány se táhne řadu let. Odkdy v tom vlaku jedete vy?
Oslovili mě asi před dvěma lety. Snažil jsem se udělat trochu jinou muziku, než běžně dělám. Žádný bigbít. Muzika je to první, co na filmu stárne, vývoj v moderní hudbě je tak rychlý, že už za rok cítíte, že to je passé. Proto se do dražších filmů dělá symfonická hudba nebo klavír – klasické věci, které se nemění. Na to bohužel nebyly peníze, takže orchestr není živý, ale použili jsme docela dobré samply. K tomu hraju já na akustickou kytaru, Honza Hrubý na housle, máme tam violoncello, Honza Křížek  klavír, takže je to oživené. Ale v tomhle filmu stejně pro muziku není moc prostor. Tam se pořád mluví a hudba je spíš na podkreslení.

Reportáž z natáčení

Chlupáče vykastrovali, Saxánu rozmnožili. A je z toho film

K filmu Saxána - Chlupáč

Jeden čas to vypadalo, že Saxána a lexikon kouzel vůbec nebude. Pak se nepovedeného polotovaru ujalo nové studio a několikrát odložená premiéra má konečně, zdá se, definitivní datum. Projděte si s námi historii Saxány, která přežila krizi, zásah cenzorů i ztrátu dat. A hlavně špatný začátek.

Viděl jste ten film už v konečné podobě?
Já ho viděl mockrát, ale jenom polotovar. Animace se dodělávaly do poslední chvíle a několikrát se mi stalo, že jsem udělal muziku už na hotovou scénu, a nakonec bylo všechno jinak. Což je nepříjemná věc, ale u takového filmu se tomu asi nevyhnete. Střihalo se do poslední chvíle a někdy mi o tom ani neřekli, takže jsem přišel míchat do studia a byl jsem překvapený.

Vy jste použil ústřední píseň z původní Dívky na koštěti, kterou jste nahráli znova v docela odlišném aranžmá.
Tu jsem se taky pokusil udělat multigenerační. Je trochu nepříjemné to říct, ale Petra Černocká je tam za nejstarší generaci, spolu s ní zpívá i Honza Křížek, můj mladší kolega z Blue Effect.

Nová verze písničky je oproti orchestrálnímu originálu víc kytarová. Má to být protiklad ke zbytku filmové hudby?
Snažil jsem se, aby to bylo jiné. Proto je tam vložený i rap. Nahrávali jsme ho s dětmi z Dismanova souboru na letním táboře.

Rapování není úplně typická činnost pro pěvecký sbor.
To není, ale zvládly to skvěle. Bylo až neuvěřitelné, že si děti text i rytmus hned zapamatovaly.

Tu píseň zná každý, takže se i v Saxáně musela objevit. Ale není škoda připravit se o možnost napsat novou znělku?
Ale ne. Já mám k té písni takovou úctu, že je ve filmu citovaná několikrát. Dnes už se ve filmové hudbě nepracuje s motivy, ale mně to přišlo škoda, takže se k ní vracím i skrz motivy postav.

Sám jste se chopil kytary. Poznáme vás tam?
Skoro doufám, že ne. Opravdu jsem se snažil nepředvádět, utéct od té své bigbítové parkety. To by bylo příliš prvoplánové.

Z natáčení filmu Saxána a lexikon kouzel

Z natáčení filmu Saxána a lexikon kouzel

Chystáte se na premiéru?
Musím, vždyť to mám ve smlouvě! Ale já mám celoživotní handicap, že se nemůžu poslouchat a nemůžu se na sebe koukat. V květnu vyšlo nové akustické DVD Blue Effectu. Já ho vyčistil, smíchal, odevzdal – a od té doby neviděl. Bohužel mě dráždí chyby, které tam vždy nějaké zůstanou. Samozřejmě chyby tam hrají, to k tomu patří, vždyť je to ruční práce. Ale můj vnitřní vztah k tomu je, jaký je.

Chystá Blue Effect něco nového?
Pořád hrajeme. Ale teď nás potkala ta smutná věc, že umřel Pavel Vrba, byli jsme dohodnutí, že uděláme ještě jednu desku. Novou sestavu jsme dali dohromady právě proto, abychom mohli dělat nové věci. A pak jsme zjistili, že staré pecky tak ožily, že by byla škoda je nehrát.

Takže hledáte jiného textaře?
Dohadoval jsem se s Michalem Horáčkem, ale je tak vytížený, že to nejde. Jedině najít naopak někoho mladého. Bylo vždy strašně příjemné čekat, co Vrba donese. V životě jsme mu nic nevrátili. Pár let jsem mu měl za zlé, že nám nedává takové věci, jako dělal pro Olympic. A dnes mu děkuju, že nás měl v jiné sortě.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

Najdete na iDNES.cz