Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Satriani překrmil publikum svou dokonalostí

  10:21aktualizováno  10:21
Na to, že stadion v Edenu v téže chvíli praskal kvůli Metallice ve švech, si kytarový kouzelník Joe Satriani nemohl na návštěvnost svého koncertu stěžovat. A zhruba šest tisíc spíše umírněných rockerů střední generace za to odcházelo odměněno pocitem blaženosti.

Kytarista Joe Satriani koncertoval v pražské T-Mobile Areně - Praha (3. června 2008) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Joe Satriani se svými třemi spoluhráči předvedl přesně to, co se od něj čekalo. Počínaje úvodním I Just Wanna Rock, které je právě teď jeho žebříčkovým hitem, vychrlil na publikum neuvěřitelný vodopád zvukových barev, kytarových triků, efektních proměn tempa, vazeb a dozvuků.

Kytarista Joe Satriani koncertoval v pražské T-Mobile AreněI člověk obeznámený s jeho deskami se nestačil divit, že se pasáže, které chápe na nahrávkách jako multiplaybacky, dají zahrát na jednu kytaru. Výkon "Paganiniho elektrické kytary" místy publikum ohromil tak, že zapomnělo tleskat a poskakovat a jen v úžasu civělo na jeho rychlé prsty.

Fascinující bylo i jeho liberální zacházení s hudebními styly. Nezřídka se v jeho víceméně nekonečném sólu napříč všemi skladbami objevilo jazzové, nebo dokonce pop jazzové téma, aby se v průběhu několika vteřin přirozeně proměnilo v raketově rychlý bluesrock, nebo dokonce v nejsurovější thrash metal.

Kytarista Joe Satriani koncertoval v pražské T-Mobile AreněNutno ovšem říci, že Satriani má i své slabiny. Není lyrik a že by jeho kytara vyzpívávala nějaké emoce jako Santanova, Claptonova nebo Hetfieldova, to ne. Při pomalejších skladbách nebo mezihrách najednou vzniklo jakési prázdno.

Je evidentní, že král kytaristů svou slabinu dobře zná, a proto se na pódiu chytře stylizuje do hi-tech osobnosti, ani ne tak mutanta nebo robota jako spíš vylepšeného člověka budoucnosti. Tato podoba se k jeho instrumentální muzice organicky hodí, zvláště když ji umí nenápadně rozehrávat až k lehké nadsázce.

Satrianiho show s sebou přináší zvláštní dramaturgický problém. Ten člověk toho umí tolik, že po hodině svými šílenostmi diváky zahltí. A to je ještě další hodina před vámi! To se prostě nedá prodat.

Kytarista Joe Satriani koncertoval v pražské T-Mobile AreněOč je na tom líp mnohem průměrnější muzikant, který předvede za koncert jen jeden nebo dva satrianiovské triky, a jeho fandové si pak o tom povídají celá léta. Tohle bylo něco jako se opít do němoty nejluxusnějším koňakem ve chvíli, kdy by stačila láhev vodky. Ale koneckonců, proč ne.

Joe Satriani
Praha, Arena HC Sparta, 3. června 2008. Předkapela: Steve Fister Band.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz