Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šatna, zrcadlo a umyvadlo

  11:54
Gilbert Bécaud vychutnával slasti života, sršel energií i mimo pódium a rád se k nám vracel. Tak na zpěváka vzpomíná umělecký ředitel agentury Pragokoncert Ivo Letov, který se o Bécauda staral během jeho šesti turné po bývalém Československu. Bécaud chtěl jen vytopenou šatnu, zrcadlo a umyvadlo. Na rozdíl od dnešních hvězd se jeho požadavky vešly na jednu stránku.
"Uzavíral jsem s ním smlouvy, dělali jsme rozpis každého turné, navíc jsem Bécauda doprovázel jako tlumočník," říká Letov, který si s Bécaudem tykal. Zpěvák byl v tuzemsku velmi populární. Například začátkem osmdesátých let zaplnilo královéhradecký zimní stadion osm tisíc lidí. Když se Bécaud dozvěděl, že jeho písničku L'important, c'est la rose zpívá Helena Vondráčková, zajímal se o český text. "Pódyvej, kvete ruze" - ten začátek písně pak uváděl ve "vondráčkovském" stylu. Byl to prý fyzicky úžasně výkonný člověk, dělník jeviště. V Lucerně skočil snožmo metr dvacet z uličky rovnou na pódium. "V zákulisí mi dal šíleně silnou cigaretu Gitannes, abych ji kouřil a čekal s ní na něj. Měl takový vtípek. Po písničce vybíhal s cigaretou na pódium a jakoby provinile rozháněl kouř kolem sebe," říká nekuřák Letov, který kuckal za scénou.

Profil Gilberta Bécauda najdete ZDE.

Bécaud, který byl stejně dobrý klavírista jako zpěvák, se na každý koncert pečlivě připravoval. Nastavil si přesně stoličku u klavíru, aby se na ní mohl dokola otočit a neporazil při tom mikrofony či někoho z kapely nebo televizního štábu. "Pražskou Lucernu miluju. Je to sauna, boxerský ring i státní opera v jednom. Máte lidi vpředu, vedle sebe i nahoře nad sebou," říkal. Když dělal koncerty v pařížské Olympii, pozval publikum na jeviště, aby měl lidi všude kolem sebe. Jako v Lucerně.

Tehdejší režim byl na rozdíl od amerických a britských rockerů, které do ČSSR nepouštěl, k italským či francouzským zpěvákům benevolentnější. "Bylo to spíš dané politickou situací, nikoli osobami umělců," tvrdí Letov. Lidé si často mysleli, že Bécaudova písnička Nathalie, která má stylové ruské zabarvení, oslavuje Sovětský svaz. Její text je ovšem ironický: "Vybodněme se na Lenina a na Stalina, pojďme pít a tančit," zpíval, aniž mu drtivá většina lidí rozuměla.

Ale Bécaud prý věděl, do jakého režimu přijíždí. "Měl píseň o Číně, myslím, že se jmenovala Žlutá řeka. Bylo mu řečeno, aby ji nezpíval. Naši komunisté tenkrát neměli Čínu v lásce. Bécaud mávl rukou. ‚Tak se na ni vykašleme. Jsou to blázni, ale nechci dělat potíže,' řekl. Nebyl komunista ani antikomunista. Přitakal světu i životu a nad omezeními, která ho potkávala, se usmíval," vzpomíná Letov.

K zuřivosti ho však přivedla deska Gilbert Bécaud (Supraphon), která u nás vyšla s velmi ošklivým obalem. To ztratil pověstný nadhled a zakázal zde vydávání svých dalších alb. Fanoušci také přišli o jeho romantickou operu Aran, která měla premiéru v Lyonu a již dirigoval Serge Baudo. "Přál si, aby byla uvedena v Československu, ale nebylo to možné - v díle znějí církevní sbory," dodává Letov.

Bécaud se nerad ukazoval na veřejnosti, zabydlel se v hotelu, nebo si zašel s kapelou na večeři. "V pozdním věku už byl na sebe opatrný. Jednou seděl v hotelovém pokoji za stolem, na očích měl brejličky a četl si o ekologii. Vysvětloval, že na své farmě u Avignonu pěstuje všechno ekologicky, hnojí jenom trusem. Nevěřil nafukovaným kuřatům a falešným zeleninovým salátům," vzpomíná Letov.

Kolem pětasedmdesátého měl Bécaud potíže s ledvinami. "Navštívili jsme specialistu, který mu doporučil plzeňské pivo. Během turné dvanáctku pil a pak řekl, že ho uzdravila," přidává další historku Ivo Letov. Nezažil Bécauda opilého, i když prý spolu každý večer vypili sedmičku balantinky. "A to já měl jen pár štamprlat," tvrdí promotér.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda a herečky Marlene Dietrichové z 20. dubna 1962. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z 1. října 1991. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z května 1990. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...