Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šatna, zrcadlo a umyvadlo

  11:54aktualizováno  11:54
Gilbert Bécaud vychutnával slasti života, sršel energií i mimo pódium a rád se k nám vracel. Tak na zpěváka vzpomíná umělecký ředitel agentury Pragokoncert Ivo Letov, který se o Bécauda staral během jeho šesti turné po bývalém Československu. Bécaud chtěl jen vytopenou šatnu, zrcadlo a umyvadlo. Na rozdíl od dnešních hvězd se jeho požadavky vešly na jednu stránku.
"Uzavíral jsem s ním smlouvy, dělali jsme rozpis každého turné, navíc jsem Bécauda doprovázel jako tlumočník," říká Letov, který si s Bécaudem tykal. Zpěvák byl v tuzemsku velmi populární. Například začátkem osmdesátých let zaplnilo královéhradecký zimní stadion osm tisíc lidí. Když se Bécaud dozvěděl, že jeho písničku L'important, c'est la rose zpívá Helena Vondráčková, zajímal se o český text. "Pódyvej, kvete ruze" - ten začátek písně pak uváděl ve "vondráčkovském" stylu. Byl to prý fyzicky úžasně výkonný člověk, dělník jeviště. V Lucerně skočil snožmo metr dvacet z uličky rovnou na pódium. "V zákulisí mi dal šíleně silnou cigaretu Gitannes, abych ji kouřil a čekal s ní na něj. Měl takový vtípek. Po písničce vybíhal s cigaretou na pódium a jakoby provinile rozháněl kouř kolem sebe," říká nekuřák Letov, který kuckal za scénou.

Profil Gilberta Bécauda najdete ZDE.

Bécaud, který byl stejně dobrý klavírista jako zpěvák, se na každý koncert pečlivě připravoval. Nastavil si přesně stoličku u klavíru, aby se na ní mohl dokola otočit a neporazil při tom mikrofony či někoho z kapely nebo televizního štábu. "Pražskou Lucernu miluju. Je to sauna, boxerský ring i státní opera v jednom. Máte lidi vpředu, vedle sebe i nahoře nad sebou," říkal. Když dělal koncerty v pařížské Olympii, pozval publikum na jeviště, aby měl lidi všude kolem sebe. Jako v Lucerně.

Tehdejší režim byl na rozdíl od amerických a britských rockerů, které do ČSSR nepouštěl, k italským či francouzským zpěvákům benevolentnější. "Bylo to spíš dané politickou situací, nikoli osobami umělců," tvrdí Letov. Lidé si často mysleli, že Bécaudova písnička Nathalie, která má stylové ruské zabarvení, oslavuje Sovětský svaz. Její text je ovšem ironický: "Vybodněme se na Lenina a na Stalina, pojďme pít a tančit," zpíval, aniž mu drtivá většina lidí rozuměla.

Ale Bécaud prý věděl, do jakého režimu přijíždí. "Měl píseň o Číně, myslím, že se jmenovala Žlutá řeka. Bylo mu řečeno, aby ji nezpíval. Naši komunisté tenkrát neměli Čínu v lásce. Bécaud mávl rukou. ‚Tak se na ni vykašleme. Jsou to blázni, ale nechci dělat potíže,' řekl. Nebyl komunista ani antikomunista. Přitakal světu i životu a nad omezeními, která ho potkávala, se usmíval," vzpomíná Letov.

K zuřivosti ho však přivedla deska Gilbert Bécaud (Supraphon), která u nás vyšla s velmi ošklivým obalem. To ztratil pověstný nadhled a zakázal zde vydávání svých dalších alb. Fanoušci také přišli o jeho romantickou operu Aran, která měla premiéru v Lyonu a již dirigoval Serge Baudo. "Přál si, aby byla uvedena v Československu, ale nebylo to možné - v díle znějí církevní sbory," dodává Letov.

Bécaud se nerad ukazoval na veřejnosti, zabydlel se v hotelu, nebo si zašel s kapelou na večeři. "V pozdním věku už byl na sebe opatrný. Jednou seděl v hotelovém pokoji za stolem, na očích měl brejličky a četl si o ekologii. Vysvětloval, že na své farmě u Avignonu pěstuje všechno ekologicky, hnojí jenom trusem. Nevěřil nafukovaným kuřatům a falešným zeleninovým salátům," vzpomíná Letov.

Kolem pětasedmdesátého měl Bécaud potíže s ledvinami. "Navštívili jsme specialistu, který mu doporučil plzeňské pivo. Během turné dvanáctku pil a pak řekl, že ho uzdravila," přidává další historku Ivo Letov. Nezažil Bécauda opilého, i když prý spolu každý večer vypili sedmičku balantinky. "A to já měl jen pár štamprlat," tvrdí promotér.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda a herečky Marlene Dietrichové z 20. dubna 1962. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z 1. října 1991. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.

Archivní snímek francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda z května 1990. Bécaud zemřel 18. prosince 2001 ve věku 74 let.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz