Z pohádky Tři oříšky pro Popelku

Z pohádky Tři oříšky pro Popelku | foto: Národní filmový archiv

Saský zámek nabídne Popelku z vosku, vycpanou Rozárku i obří střevíc

  • 8
Pohádku Tři oříšky pro Popelku, nesmrtelný hit televizních Vánoc, si ještě před příchodem svátků mohou připomenout návštěvníci saského zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. Právě v místech, kde proslavená česko-německá koprodukce v roce 1972 vznikala, jsou totiž nyní vystaveny původní kostýmy.

S pohádkou, která se promítala ve zhruba padesáti zemích světa, je barokní lovecký zámek neodmyslitelně spjat. "Všichni hledají schodiště, na němž Popelka ztratila střevíček, okno, kterým se dívala do tanečního sálu, a samozřejmě i samotný taneční sál," říká k tomu Margitta Henselová s tím, že zrovna sál by hledali marně.

Fotogalerie

"Sice tu jeden je, ale moc tmavý, smutný, proto jsme ho postavili v ateliérech, na jeho stěny namalovali filmoví malíři obrovské detaily ze známých renesančních obrazů," vysvětluje režisér snímku Václav Vorlíček, který bude mít v sobotu v Moritzburgu autogramiádu.

Ten se také rozpovídal o kostýmech, které navrhla legenda české kinematografie Theodor Pištěk. "Pomáhají divákům, charakterizují postavy, ale jsou také otázkou peněz. Tehdy jsem poslal scénář Theodoru Pištěkovi s tím, že oblečení vidím v renesančním duchu, on se mě ptal na peníze a já měl přislíbeno jen 3,5 milionu korun," tvrdí režisér.

Na cestě už však byla spolupráce barrandovských ateliérů s tehdejším východoněmeckým studiem DEFA. Česká strana nakonec zaplatila tři miliony korun a Německo milion východoněmeckých marek. Jediným požadavkem bylo, aby v pohádce hráli také němečtí herci.

Zámek Moritzburg, kde se Tři oříšky pro Popelku natáčely.

Vedle populárních československých herců Libuše Šafránkové, Pavla Trávníčka, Vladimíra Menšíka nebo Heleny Růžičkové se tak v pohádce objevili i ti němečtí, například Rolf Hoppe (král), Karin Leschová (královna) a Carola Braunbocková (macecha).

Jejich kostýmy mají být podle ředitele saských Státních zámků, hradů a zahrad Christiana Strieflera hlavním lákadlem do Moritzburgu. Z barrandovských ateliérů přivezli do Saska 41 originálních kostýmů, a to včetně červánkových i svatebních šatů Popelky. Některé jsou součástí kulturního dědictví České republiky, ty nejvzácnější zakrývají skleněné vitríny.

Letos žádné fronty

Zámek si od výstavy, která potrvá od 5. listopadu do 26. února příštího roku a zaujímá 2 000 metrů čtverečních, slibuje zvýšenou návštěvnost. Zkušenost s Popelkou už mají v Moritzburgu z let roku 2009 a 2010. Tehdy výstava spojená s filmem Tři oříšky pro Popelku přilákala na sto padesát tisíc lidí, kteří stáli v mrazech i čtyřhodinové fronty na lístky.

Obří střevíc a další popelčí kuriozity vystavoval zámek Moritzburg i v roce 2009.

Letos si vstupenku mohou koupit v předprodeji. Některé cestovní kanceláře vypravují do Saska zájezdy, jejichž součástí je kromě vánočně vyzdobených Drážďan právě zámek Moritzburg. Otevřeno je i na Štědrý den. Vstupenka stojí sedm euro, zlevněná polovinu.

Popelčin střevíček uvidí zájemci hned po příjezdu do zámku v obří velikosti, součástí výstavy jsou i voskové postavy Popelky a prince v životní velikosti. Pro děti připravil zámek divadelní představení, čtení pohádky Boženy Němcové, na jejíž motivy film vznikl, a promítání. Průvodcem nejmladší generaci je vycpaná pohádková sova Rozárka. Děti navíc mohou sledovat podle oken otevřených na fasádě zámku, jak moc se blíží vánoční nadílka, od prosince se totiž fasáda tradičně mění v obří adventní kalendář.

,