Samotáři se potřebují smát

  • 4
Malicherná, ale zákeřná zrada milostné tragikomedie Duše jako kaviár číhá v jejím efektním názvu. Slibuje totiž temný humor na ostří nože, něco jako Válku Roseových po česku. Jenže pak nás zavede na večírek, kde černého kaviáru měli jen pár lžiček na ozdobu.

Hlad sytí spíše kaviárem křiklavě červeným, občas zlatým, a v závěru dokonce lehce narůžovělým.

Přitom začíná řízně: ve smuteční síni, kde se dvě dcery a matka věcně radí, zda otci dají zahrát Mercuryho, zatímco za jejich zády štkají davy nebožtíkových milenek a v rohu se krčí jeho utajovaný syn. Pohřeb je chytrý prostředek k rychlému rozvržení postav, zvláště když se režisér Milan Cieslar nebojí představit známé tváře v nezvyklém světle. Herecky má film vůbec nejvíce silných stránek.

Vždy osobitá Vilma Cibulková našla zase úplně jinou polohu, omluvný výprodej odkvétající ženy, která se pomíjivých partnerů drží zuby nehty až k slzavému sebeponížení. Totéž se dá říci o Tatianě Vilhelmové v roli starší dcery, tady už zdánlivě vyzrálé ženské, která však v zoufalé snaze udržet si nevěrného manžela alias Ondřeje Vetchého přijímá jeho rány jen kvůli jepičí něze smiřováním, a když se pro něj pokouší "vylepšit" své tělo, chová se jako vzdorné děcko.

Mladší sestra v podání Karolíny Kaiserové z puberty ještě vůbec nevyrostla, je nevšední bytostí i v nevděčné roli přehlížené boubelky. Vlastně mohly být sestrami všechny tři: ač se navzájem zraňují výčitkami, opakují tytéž chyby, prodávají sebeúctu v drobných.

K nepoznání jsou i kolegové hereček - Saša Rašilov coby poddajný taťka, Vetchý jako záletný slaboch, Jan Budař ve střídmé studii hypochondra, jenž v domnění brzké smrti narychlo splácí citové dluhy. Nicméně pořád je řeč o zajímavě napsaných i zahraných postavách - zato vztahy, které je spojují, se točí v mechanickém kruhu.

Průchozím kolotočem postelí i naroubovaným "horkým dechem současnosti" od stříkaček narkomanů k ruským prostitutkám film dokonce zprvu připomene Jakubiskovo Post coitum, byť postupně dokáže, že tady nejde o moralitu nazdobenou lechtivou senzací, nýbrž o poctivější a bolestnější snahu zachytit upocený smutek pokusů, trapasů, tápání a míjení samotářů z jiného společenství, než jaké sledoval Ondříčkův hit.

V každé rodině je něco, shrnul by rozšafný divák, i když tahle má hysterických rituálů dost na celé sídliště - včetně věčného vyhrožování skokem z okna, které už nikdo nebere vážně.

Zajetí stereotypu i způsob, jímž postavy procházejí navzájem ze vztahu do vztahu, aniž se cokoli změní, silně připomíná slavnou románovou metodu Vladimíra Párala. Muži posilují, ženy se týrají na plastických operacích - bláhovost, marnost. Jenže filmu chybí Páralův hravý nadhled a cynicky pobavený odstup, takže jej neřídí vnitřní osudovost, nýbrž vnější monotónnost.

Ne že by humor zcela chyběl. Potěší průpovídky "Jdu si pro věci. Nemáš něco k jídlu?", Budařova rozkošná zpověď v ruštině či jeho snaha sdělit znakovou řečí dcerce "Přinesl jsem ti pokémony", scéna, v níž Cibulková školí Vilhelmovou, jak být sexy... Ale když se smíchu nedostává hořké až kacířsky ostré černi, paprsky světla v závěru pak působí jako vykoupení pouze z vůle autorovy.

Fotografie z nového českého filmu Duše jako kaviár.

,