Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samorost Rykr přitahuje

  9:33aktualizováno  9:33
Praha - Expozice v domě U Kamenného zvonu nazvaná Zdenek Rykr (1900-1940): Elegie avantgardy, kterou věnovala Galerie hlavního města Prahy výrazné osobnosti české meziválečné avantgardy, je prodloužena do 28. ledna. Malá rekonstrukce v domě U Kamenného zvonu, kde se vzpomínka na Rykra odehrává, tak divákům, kterých zatím do výstavních prostor přišlo přes osm tisíc, přidává ještě téměř dvacet dnů navíc. "Chystáme rekonstrukci vestibulu - celé vstupní haly, šatny, pokladny, chceme divákům nabídnout i občerstvení," říká Věra Sluková z Galerie hlavního města Prahy s tím, že rekonstrukce začne v únoru, a tak by to té doby byly síně prázdné.
Podívejte se na snímky Rykrovy tvorby.

Proto tuto přechodnou dobu využili k prodloužení výstavy, jež každý týden přiláká kolem pěti set návštěvníků. S Rykrem se v loňském roce, kdy byla výstava otevřena, pojila dvě výročí. Uplynulo sto let od jeho narození (15. října 1900), a hlavně před šedesáti lety se Rykr, v té době uznávaný i v Paříži, vydal s rozepnutým pláštěm a zapálenou cigaretou po železniční trati vstříc nelítostně se přibližujícímu rychlíku.

Tak skončil život malíře, grafika, designéra, scénografa, člověka neustále překvapujícího novými proměnami své tvorby. Rykr psal a kreslil pravidelně do novin, redigoval obrazový magazín, kreslil karikatury, upravil několik knih a stal se i průkopníkem a teoretikem reklamní tvorby u nás. Pracoval pro firmy Orion Maršner, Baťa, Palaba, Kulík, Zátka, Otto, například jeho přebal kofily s figurkou mouřenína s šálkem kávy přetrval více než sedmdesát let.

"Dotkl se takřka všech podstatných tendencí a směrů, za což byl ostatně ve své době v Čechách neoblíben," shrnuje význam Rykrovy tvorby spoluautor výstavy Vojtěch Lahoda a dodává, že Rykrova tvorba může být chápána jako vyjádření vztahu avantgardy a historie, krásy a vznešenosti, ale vede k zamyšlení i nad vztahem kýče a umění. Výstava, kterou společně připravili Vojtěch Lahoda a kurátor Vít Havránek, zahrnuje všechny položky Rykrovy aktivity: obrazy, kresby a asambláže z let 1917-1940. Kromě známých období abstrakce a asambláží, koláží na skle a cyklů Elegie a Žena v koupelně jsou na výstavě výrazněji zastoupeny také ty periody, které nebyly dosud příliš vyzdvihované: rané expresivní obrazy z let 1919-20, smyslový realismus 20. let a jakýsi neoimpresionismus přelomu 20. a 30. let. Řada nedochovaných objektů a asambláží je dokumentována zvětšenými fotografiemi.

Rykrovy kresby, jichž se dochovalo velké množství a které jsou podle Lahody někdy zajímavějším projevem vizuálních proměn jeho výtvarného názoru než samotné obrazy, doplňují souborné dílo malíře. Rykr vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii, ale jako malíř byl samouk. Vždy se vyhýbal kolektivním programům a jakékoliv skupinové aktivitě, pravidelně však vystavoval od roku 1920. Až v roce 1937 se stal členem pařížského Salonu Nadnezávislých, kde se mu vlastně poprvé dostalo pochopení a uznání.

Rykrovy práce pro reklamu
Výstava se nezabývá pouze Rykrovou malířskou a sochařskou tvorbou, ale také jeho pracemi určenými pro reklamu. Autor během svého života vytvořil nepřeberné množství plakátů či obalů na nejrůznější výrobky. Nejznámější je jeho spolupráce s čokoládovnou Orion, pro níž navrhl celý soubor obalů včetně známé Orionské hvězdy. Naopak do značného nebezpečí ho přivedla práce pro reklamní firmu PIRAS. V té době Rykrovi hrozilo zatčení gestapem, jelikož se pod zástěrkou ředitelování v podniku, snažil zachránit židovské výtvarníky, kteří zde pracovali.

Elegie avantgardy jsou doplněny fotografiemi Jaromíra Funkeho, jenž byl s malířem ve dvacátých letech v úzkém kontaktu. Snímky zobrazují Rykrovy plastiky a dokumentují žánrovou blízkost obou umělců. Funke se o svém příteli kdysi vyjádřil: "Rykr dosáhl každé své mety velice snadno, a proto se hned vydal jiným směrem. Hledal prostě další."

Obrazy Zdenka Rykra byly prezentovány na několika významných výstavách v zahraničí, nicméně svoje místo v českém prostředí tvorba tohoto rodáka z Chotěboře zatím nenašla. V Čechách svá díla pravidelně vystavoval od roku 1920 a v roce 1937 vstoupil do pařížského Salonu Nadnezávislých, kde byla jeho práce uznána a pochopena.

Zdenek Rykr: Amor a psyché

Zdenek Rykr: Únorové slunce

Zdenek Rykr: Rytíři, žena a smrt

Zdenek Rykr: Polní nářadí

Zdenek Rykr: Orient

Zdenek Rykr: Obraz

Zdenek Rykr: Holandsko

Zdenek Rykr: Dáma v okně

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz