Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salman Rushdie má vždy po ruce příběh

  10:32aktualizováno  10:32
Pokud někdo čeká, že přijde satan, bude velmi, velmi zklamán," uvedl Salmana Rushdieho v úterý večer ve Studiu Ypsilon Marek Eben. Zklamáni nebyli ti, kteří čekali vypravěče. Ať už se jej ptali na hry, které neviděl, či na knihy, které nečetl, nebo na sám smysl literatury, vždycky měl po ruce strhující příběh anebo alespoň přiznal, že knihu jisté autorky s chutí mrští po pokoji... V článku naleznete některé spisovatelovy odpovědi a úvahy.
ROKENROL A JÁ

V padesátých letech jsme neustále zjišťovali, čí rodiče nejsou doma: ladili jsme totiž zahraniční rozhlas a Elvise Presleyho. To byly blažené doby! Texty těch písní mi dokonale uvízly v paměti. Řekněte kteroukoli píseň od Dylana. Třeba Tambourine man. (Rushdie cituje pasáž z Dylanova songu). A já jsem si pak pokládal otázku: Čím to, že tyhle nekomplikované zvuky, které vydával řidič náklaďáku, tolik znamenaly pro kluka z Bombaje? Ten globální jev mě fascinoval natolik, že jsem hudební kultuře a jejím hvězdám věnoval knihu Zem pod jejíma nohama. Musel jsem si vymyslet i písňové texty - a najednou mi Bono z U2 zavolal, že na moje slova složili píseň. Dovedete si představit, co to bylo? U2 budou zpívat můj text! Šedesát řádků. To je snad lepší než vydat knihu! Patří mi jedna polovina jedné jejich písně, to budu mít na celý život vystaráno.

NĚKOLIK DOMOVŮ

Bombaj? To je pro mě domov. Neznamená to však, že je to místo, kde bych chtěl žít.
Londýn? Potřeboval jsem změnu, lidé tam jsou mnohem více rozptýleni než v Americe.

New York? Amerika je jedna věc, New York druhá. Ne, nemám strach, žiju tam docela normální život. Dneska je New York takovou disneylandovou verzí toho, co býval. Je krásně čistý: dalo by se tam jíst z chodníku. To město se mi líbí: je tam spousta přistěhovaleckých příběhů, všichni se tam potkávají, narážejí do sebe. Domov?

To záleží na tom, kolikátého je. Mám příliš mnoho kořenů. A mně se to líbí. Žádné z těch míst jsem neopustil, můj život se stěhuje mezi několika světy: stále odcházím a stále se vracím.

FANTAZIE

Vždy, když napíšu novou knihu, všichni si myslí, že je to autobiografie. Tvrzení, že jsem si to všechno vymyslel, je neuspokojuje. A přitom ty nejzajímavější příběhy nejsou vůbec pravdivé. Jedna z mých postav vidí do budoucnosti. No řekněte, znáte takového člověka? Já ne. A tak jsem si vymyslel někoho, kdo snad ani neexistuje. To patří k autorské práci - vytvářet postavy, které jsou vaší antitezí, které si myslí něco jiného než vy, které jednají a žijí jinak než vy. Dejte jim prostor. Nechť ožijí.

Mé knihy čtou na Západě zcela jinak, než je vnímají v Indii. Pro Západ jsou to mystická, mytologická vyprávění, která mají jen málo společného s realitou. V Indii se čtou jako učebnice. Jednou mě potkal indický historik a povídá: "Mohl jsem to napsat taky." Pro mě to byl kompliment: má kniha dokázala vyjádřit to, co Indové zažívají každý den.

JAK PÍŠU

Kdybych přestal psát, bylo by to, jako bych byl mrtvý. Já nemůžu přestat. Spisovatelé jsou často krvelační. Čím více se je snažíte umlčet, tím více křičí.

Vždycky jsem záviděl svému kolegovi Martinu Amisovi: své penzum si napíše dopoledne a zbytek dne má volno. Může se opíjet, dělat blbosti. To já neumím. Několikrát přepisuju, opravuju, měním. Vzniká několik verzí, v poslední etapě pracuju i patnáct hodin. Když píšu, nemůžu číst velké spisovatele - jsou velice infekční a všechno, co jste - jimi nakažen - napsal, musíte vyhodit.

Pokaždé vím, jak můj román skončí: jinak, než jsem to naplánoval. Přemýšlíte tři čtyři roky a nakonec napíšete úplně jiný román. Protože i vy jste se mezitím změnil.

Říká se, že konec má být brilantní. Já mám brilantní konce, ale nejtěžší je prostředek knihy. Když se vám podaří objevit něco skutečně dobrého uprostřed, tak ten spisovatel stojí za to. Tak vám něco hodně dobrého přečtu. Zprostředka své knihy. (A Rushdie četl z prostředních pasáží svého románu Zem pod jejíma nohama...)
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz