Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Kate flirtuje, William žárlí. Chutná to jako vídeňský sachr

  18:55aktualizováno  18:55
Antonio Salieri vešel do dějin především jako Mozartův rival, také zásluhou fantazie pozdějších tvůrců počínaje Puškinem a konče Milošem Formanem. Jakou ale vlastně psal hudbu? Ve Vídni nyní hrají jeho komickou operu Falstaff.

Scéna z vídeňské inscenace Salieriho Falstaffa | foto: Herwig Prammer

Nejslavnější operu podle Shakespearovy komedie Veselé paničky windsorské sice napsal koncem 19.století Giuseppe Verdi, ale nebyl jediný. Před ním tak učinili například Otto Nicolai a právě Salieri. Ten velkou část života spojil s Vídní, a protože letos si navíc svět připomíná 400. výročí úmrtí velkého anglického dramatika, sáhli ve vídeňském Theater an der Wien (Divadlo na Vídeňce) právě po Salieriho méně známém zpracování komedie o potrestaném tlustém poživačníkovi. Inscenaci hrají do 23.října.

Ital Salieri byl vlivnou postavou vídeňského hudebního života přelomu 18. a 19.století. Zastával prestižní post dvorního kapelníka, byl respektovaným pedagogem, učil například Beethovenova, Schuberta nebo Liszta. Jako skladatel sklízel většinou úspěchy, výjimkou nebyla ani komická opera Falstaff, jež byla ve Vídni poprvé uvedena v lednu 1799.

Antonio Salieri: Falstaff

Dirigent: René Jacobs

Režie: Torsten Fischer

Theater an der Wien, 14.října 2016

Hodnocení­: 65 %

Salieri a libretista Carlo Prospero Defranceschi sestřihli Shakespearovu hru na míru italské komické opery. Ubrali některé figury, především mladý milenecký pár Fenton a Anna. Árie nejsou příliš dlouhé, snaha o jednoduchost, sdělnost a zábavnost je patrná z celého díla. Hudba se pěkně poslouchá, ale zase rychle mizí, neutkví v paměti výjimečnou melodikou, senzitivitou či hloubkou. Prostě takový vídeňský sachr, jenž se rozplyne na jazyku... Jsou tu ovšem některé slovní výměny, které neodbytně připomínají Mozartova Dona Giovanniho. Možná to je náhoda, možná to byl úmysl pobavit publikum narážkou na mezitím již zesnulého skladatele. Rozhodně ale bez onoho dramatického účinku, jehož Mozart dosáhl citací jiných autorů ve scéně hodujícího Dona Giovanniho.

Princ jako James Bond

Zrovna této Salieriho opeře by slušel nějaký „crazy“ režijní nápad. Režisér Torsten Fischer (který před lety ve Vídni inscenoval Smetanova Dalibora) ho skutečně dostal. Děj umístil do současné královské rodiny. První dojem je mocný, však také publikum vybuchlo ve smích, když se na jevišti pod fotografií panovnice a jejího chotě objevil nejen tento pár, představovaný statisty, ale i ostatní členové královské rodiny, stylizovaní do postav z opery. Vévodkyně Kate je Mrs Alice Ford, Camilla Mrs Slender (u Salieriho nahrazuje Shakespearovu Mrs Page), princ William je Mr Ford a princ Charles Mr Slender.

Na královninu recepci se dostaví nezvaný host – Sir John Falstaff se sluhou, kteří připomínají Laurela a Hardyho. Začnou zmatky a svádění Kate a Camilly. Obě vévodkyně také vymyslí onen komplot, kdy tlusťocha nacpou do koše, v tomto případě do vozíku na prádlo. Představení má bezesporu spád, původní nápad ale režisér nevytěžil tak, jak by snad mohl a nedovedl ho k žádné vtipné pointě. Spíš od něj utíká, britské reálie už dále příliš nevyužívá, snaží se i trochu psychologizovat, jenže Salieriho postavy nejsou bytosti, jimž v žilách tepe krev, spíš půvabné loutky. Na konci se Falstaffův sluha promění v Mefista či iluzionistu a Falstaff je za trest „rozřezán“ v bedně.

Fotogalerie

Divák se tak spíš než zápletkou baví pohledem na více či méně dokonalé „dvojníky“ členů britské královské rodiny. Třeba na prince Charlese ve skotské sukni. Nebo na Kate, vévodkyni z Cambridge, pobíhající po jevišti i v nedbalkách. Její představitelka, německá sopranistka Anett Fritschová, navíc i kultivovaně zpívá. Nebo na šíleně žárlícího prince Williama, jenž se dokonce ve snaze odhalit manželčinu nevěru promění v Jamese Bonda. V opeře má také nejdelší a nejvirtuóznější árie, napodobující milostné zoufání z vážných oper. Ruský tenorista Maxim Mironov je přednáší velmi zdatně. Camillu, vévodkyni z Cornwallu, představuje bulharská sopranistka Alex Penda, která ale pěvecky není zrovna v pohodě, některé tóny jí znějí ostře a násilně. Úctyhodný pěvecký i pohybový výkon podal německý barytonista Christoph Pohl jako Falstaff.

Orchestrální doprovod obstarala Akademie für alte Musik Berlin, spoluúčinkoval pěvecky i herecky skvělý Sbor Arnolda Schönberga, dirigoval René Jacobs, který mezi jednotlivé scény vsunul klavírní variace, jež na jeden z duetů složil Ludwig van Beethoven. I když se ale nejedná o dlouhé pasáže, je znát, že už přicházejí z jiného světa než byl ten Salieriho.

Ostatně i Mozart už mířil do jiného světa. Zatímco totiž Salieriho opera připomíná dobře ušitou, padnoucí konfekci, Mozart vytvářel jeden model haute couture za druhým. Na druhou stranu, někdy je dobré vytáhnout ze šatníku i slušivou konfekci. Aspoň si lze uvědomit, jak vypadal běžný hudební život koncem 18.století, a že Salieri, přes všechnu svou slávu, měl hodně důvodů na Mozarta žárlit.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

RECENZE: Každý kouřil v letadlech, rozplývají se Iggy Pop a Underworld

Karl Hyde, Iggy Pop a Rick Smith spojili síli na EP Teatime Dub Encounters

Spojení punkového bouřliváka Iggyho Popa a elektronické legendy Underworld dává daleko větší smysl, než by se mohlo na...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Najdete na iDNES.cz