Harry Potter and Deathly Hallows - americká obálka, kterou přebírá i Albatros | foto: archiv

S posledním Potterem přichází i cenová válka

  • 9
Knihu Harry Potter and the Deathly Hallows vyhlížejí fanoušci nedočkavě. Ale zejména malí knihkupci se děsí - nejprodávanější kniha současnosti jim totiž nemusí příliš vydělat.

Naopak: cenová válka, jež s předstihem začala na angloamerickém trhu, se nevyhne ani Česku. V přepočtech nejlevněji vychází sedmý díl ságy ve Spojených státech a kupodivu i v Británii, kde se nabízí až s padesátiprocentní slevou z katalogové ceny. Čech však musí připočítat ne zrovna laciné poštovné.

Internetový obchod Amazon.com prodává osmisetstránkovou knihu za 18 dolarů, což je při současných kurzech necelých 390 korun. V britské verzi Amazonu je za devět liber, čili ještě o deset korun levněji.

Obrovským slevám se snažila vyrovnat i řada dalších prodejců. Znalci trhu však tuto tendenci kritizují a ceny označují za absurdní - v důsledku hrozí, že drobná nezávislá knihkupectví přestanou Pottera prodávat nebo si ho spíše než u vydavatele koupí v supermarketu.

Nastane to i u nás?
Knihu, jejíž doporučená cena je v Česku 777 korun, nabízí například internetové knihkupectví Kosmas za 594 korun. Ale s nejvýhodnější nabídkou přišlo pražské kamenné knihkupectví Daniel, které u předobjednávek uvádělo tento týden krásnou cenu 555 korun, takže zákazníci ušetřili více než 200 korun. Navíc je možné, že do cen promluví i velké supermarkety, byť jde o anglické vydání.

Jiní na kolotoč slev přistupovat nechtějí. "Pottera budeme prodávat za 777 korun. Doufám, že to dodrží i ostatní knihkupci, protože předhánění nechápu, nemůžeme konkurovat internetovým obchodům ani řetězcům," říká spolumajitel Paláce knih Luxor na pražském Václavském náměstí Jiří Jirásek, který Pottera označuje za ošidný obchod.

Zatím objednal dva tisíce výtisků a myslí, že to bude stačit, i když už má na 400 předobjednávek. Devadesát procent prodeje Pottera se totiž podle něj odehraje v prvních deseti dnech - neprodané výtisky mu pak leží na skladě, vrátit může jen zlomek. K světové premiéře zvláštní program nechystá, ale prodejna zůstane do noci otevřená - podle zájmu návštěvníků.

Větší akci připravuje pražský Dům knihy Kanzelsberger, který na potterovskou noc plánuje soutěže i kouzelnické disciplíny, přijde i překladatel Pavel Medek. "Chceme čtenáře zabavit, aby to s námi do noci vydrželi. Ale samozřejmě to nebude tak bombastické jako při vítání českého překladu," říká Zdeněk Fekar z knihkupectví Kanzelsberger.

Proti Británii má Česko nevýhodu, že britská půlnoc tu nastane až v jednu hodinu ranní, což podle instrukcí z Británie musí knihkupci i čtenáři respektovat.