S Pet Shop Boys je i na novém albu zábava

  1:09aktualizováno  1:09
Novou deskou si legendární kapela odškrtla další položku na seznamu svých úspěchů a dokázala, že cenu za přínos hudbě nedostala jen za dávné zásluhy.

Pet Shop Boys | foto: EMI

Brit Awards 2009 - Pet Shop BoysPet Shop Boys na letošním udílení Brit Awards dostali cenu za výjimečný přínos hudbě – tedy ocenění, které se většinou skupinám, jež dělají čistokrevný a na první pohled nenáročný taneční pop a plní jím stále dokola a neúnavně hitparády, nedává. Na studiové desce Yes, v pořadí už desáté, se vracejí ke kořenům vlastní tvorby a s přehledem dokazují, proč k sobě právě oni zcela po právu táhnou pozornost i ze strany těch, kteří jinak "jejich" popovým žánrem spíše opovrhují.

Jednoduchý vizuál bookletu říká o desce všechno, včetně toho, na čem se shodne kritika a fanoušci: Pet Shop Boys natočili svou nejsilnější nahrávku za spoustu let. Pro mnohé je Yes nejlepším od dob alba Very, které tahle dvojice nahrála už před šestnácti roky.

Žádné přemety – písničky
Pet Shop BoysNepotřebovali k tomu nějakou šokující proměnu stylu nebo umělecké přemety: Pet Shop Boys vlastně na nové desce stále hrají svůj klasický, rozpoznatelný a do jisté míry i předvídatelný a, ano, na stále podobném zvuku syntezátorů založený pop. Kouzlo nové desky je vlastně prosté a vytváří ho ta nejzákladnější potřebná muzikantská vlastnost.

Zpěvák Neil Tennant a klávesák Chris Lowe tentokrát (kupodivu také autorsky společně se známým britským producentským spolkem Xenomania) napsali především silné písničky s melodiemi, které nejsou nijak vtíravé, ale do podvědomí se i tak vetřou zatraceně rychle.

Jejich zdánlivou nenápadnost vyvrací kromě nekompromisního rytmu až moment, v němž se jako posluchač přistihnete, jak si je pohvizdujete. A řeknete si, že i po těch osmadvaceti letech, co jsou na scéně, řadě zcela pokořených špiček hitparád a více než padesáti milionech prodaných nahrávek po celém světě, je s těmi Pet Shop Boys pořád stejná zábava.

Průšvih nic neohrozí
Pet Shop BoysA protože tenhle pocit zřejmě převládá u většiny posluchačů, neohrozil komerční úspěch desky ani fakt, že start desky Yes se kvůli technickým potížím příliš nepovedl. Kromě problémů se zavážkou alba do obchodů měla totiž část nákladu také chybně seřazené stránky v jinak opravdu povedeném bookletu.

Přesto Yes s přehledem boduje v hitparádách po celé Evropě, i v Česku se tak ihned po vydání zařadilo mezi nejprodávanější alba zahraničních interpretů. Dobře se daří i prvnímu singlu Love etc., jejž sama kapela označuje za "postlifestylovou hymnu, která se nepodobá čemukoliv, co jsme natočili dřív".

A i když ta slova jsou poněkud silná a charakteristický jemný hlas Neila Tennanta vás samozřejmě okamžitě vrhne do známého světa melodiky Pet Shop Boys (na tom nic nezmění ani sborově odhulákané přiznávky refrénu), svým elektro nástupem nový singl skutečně překvapí.

Tanec, krása a flitry
Love Planet 2006 - Pet Shop BoysBezstarostnou náladu desky, která původně vznikla na kostře písniček, jež Pet Shop Boys připravovali pro popovou divu Kylie Minogue, totiž podtrhuje striktní taneční rytmus, který nahrávce vdechli producenti z uskupení Xenomania. Zní v kontextu aktuálních hudebních trendů, jež zvukově adorují osmdesátá léta, společně se syntezátory najednou zase hrozně současně. Skvěle do nich nakonec zapadá i hostující kytara Johnnyho Marra, který se původně proslavil v úplně jiném žánru – totiž coby kytarista nezávislé rockové kapely The Smiths.

Pet Shop Boys se netěší respektu napříč žánry náhodou. Textově se po trochu přehlceném, temném a do značné míry politickém předchozím albu Fundamental Pet Shop Boys s novou deskou vrátili k popovému konceptu bezstarostných výpovědí. A kouzelná povrchnost textů o tom, že "bez tebe jsem tak zranitelný", báječně funguje s tanečně pojatým konceptem desky, jejíž ambicí je tentokrát pouze bavit.

Pet Shop BoysA ani těch pár klidnějších skladeb vyznění alba Yes neobrušuje. Pet Shop Boys se na album podařilo nahrnout téměř výhradně skladby se singlovými ambicemi a refrény, za něž by zabíjel i dalajlama. Některé z nich, jako třeba Pandemonium, All Over The World nebo Beautiful People, mohou směle stanout po boku největších hitů dua, jako byly písničky West End Girls či It’s a Sin.

Z toho všeho plyne jediné: Kdo říká, že Pet Shop Boys napodesáté přišli s jednou z nejvyrovnanějších a najnabitějších desek své kariéry, ten došel pravdy.

Pet Shop Boys: Yes
CD 48:39, cena 479 korun
hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Naše hvězda baroka zaujala v Austrálii, nyní má vlastní festival i knihu

Soubor Musica Florea

Byl současníkem Johanna Sebastiana Bacha, ve své době se těšil velkému respektu. Barokní skladatel Jan Dismas Zelenka...

GLOSÁŘ: V Rudolfinu se sešla světová béčka a jeden velký Čech

Daniel Barenboim hrál na vlastní klavír, který pro něj byl vyroben a přivezen...

V Praze tento týden koncertoval proslulý dirigent a pianista Daniel Barenboim. Po něm nový šéfdirigent České...

Zesnulá zpěvačka Amy Winehouse opět vyrazí na turné, jako hologram

Amy Winehouse

Když zemřela v roce 2011 v pouhých sedmadvaceti letech, byl to pro hudební svět šok. Talentovaná Amy Winehouse však...Najdete na iDNES.cz