Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S novým filmem pomohl Renčovi také Dalík

  9:48aktualizováno  9:48
Marek Dalík doporučil Filipu Renčovi sponzory filmu Na vlastní nebezpečí. "Nic za to nechci," říká.

Kromě nádherných přírodních kulis a výjimečných akčních scén v peřejích má nový český film Na vlastní nebezpečí ještě jednu zvláštnost.

V bosenské vojenské uniformě a se samopalem se tu na okamžik mihne Topolánkův poradce Marek Dalík. A v závěrečných titulcích stojí osobní poděkování Dalíkovi – od režiséra Filipa Renče.

popisek Zvládnutý tvar versus ne umělý obsah
recenze filmu Na vlastní nebezpečí

Za co filmař Dalíkovi vděčí? "Pomohl mi sehnat peníze. Dal mi kontakty na případné sponzory a nic za to nechtěl. Samozřejmě i tu epizodní roličku hrál zdarma, když se za námi přijel podívat," uvádí Renč.

A proč Dalík pomáhal filmu? "Protože jsme kamarádi, mám Renče rád," říká známý lobbista Dalík.

Ze břehu to nejde
Přesně v úloze lobbisty se Dalík podle Renče v projektu angažoval, osobně do něj nevstoupil. "Být filmovým producentem mě opravdu neláká, " potvrdil Dalík.

Marek DalíkA hercem? "Na to už vůbec nemám vlohy, zvládnu leda tak mlčet a stát, to je všechno," směje se Dalík. "Taky ta moje němá minirolička byl Renčův nápad, Renč vymyslel i to poděkování v titulcích. Potěšilo mě, ale já jsem vážně nic nechtěl," dodává.

Napínavý příběh raftařské výpravy na divoké balkánské řece, který do kin vstupuje ve čtvrtek, měl standardní rozpočet českého filmu. Jenže vyžadoval nadstandardní natáčení, aby dostál svému žánru.

"Dalík mi prostě pomohl, abych film dotáhl do té technické a výtvarné podoby, jakou jsem si od počátku představoval. Příběh, který napsal Josef Urban, je sám o sobě jednoduchý, takže bylo potřeba vybavit jej velkou podívanou, natočit záběry, jaké tu ještě nebyly. A to se nedá dělat ze břehu," vysvětluje Renč.

Jako Harry Potter
Dalík propojil režiséra s lidmi z firem, z nichž některé vypomohly; třeba České dráhy a s nimi spřízněná firma ČD-Telematika. Nešlo prý o velké sumy, v celkovém součtu daly dohromady několik milionů, ale Renč tvrdí, že bez nich by byl výsledný tvar o hodně chudší.

Z filmu Na vlastní nebezpečíCo by si vlastně film Na vlastní nebezpečí nemohl dovolit, nebýt Dalíka a jeho tipů? "Především veškeré letecké záběry pořízené zvláštním zařízením, s nímž se pracovalo i při natáčení Harryho Pottera nebo Pána prstenů. V podstatě jde o maličkou helikoptéru se zabudovanou kamerou," vysvětluje režisér.

"Jenže tahle hračka, která výslednému obrazu hodně pomůže, stojí na dvanáct hodin provozu včetně obsluhy rovný milion korun. A když po dvanácti hodinách řekli stop a my jsme potřebovali ještě pár minut navíc, museli jsme je zaplatit."

Ale nešlo jen o letecké záběry. "Ze sumy sehnané nad původní rozpočet se mohly zaplatit třeba kaskadérské skoky, i když většinu odehráli herci sami," připomíná Renč vrchol filmu, kdy se hrdinové na raftu řítí z vodopádu. "I pětapadesátiletý Miroslav Krobot to zvládl – zato Hollywood by herce máchal v teplém bazénu před trikovým pozadím."

Na oplátku
Na vlastní nebezpečí - Filip RenčAle z peněz, jež sehnal díky Dalíkovi a do filmu přinesl jako koprodukční vklad, opatřil Renč i praktické nezbytnosti pro dlouhé natáčení v balkánských horách.

Například vyhřívané stany, dva karavany, místní pomocníky, kteří nosili těžké bedny s technikou po nepřístupných místech, nebo terénní vozy, protože jiná auta některými úseky prostě neprojela. A jako třešinku na dortu si mohl dovolit při nahrávání filmové hudby Waltera Krafta symfonický orchestr, jejž nadšeně líčí: "Osmdesát hudebníků, čtyřicet smyčců!"

Právě Renčovo nadšení zjevně strhlo i jeho kamaráda Dalíka. Ale byl tu ještě jiný důvod. "On pomohl nám, já pomohl jemu; tak to mezi přáteli chodí," vzpomíná Dalík, jak Renč točil pro občanské demokraty spot k volební kampani. "Když se Filip Renč veřejně přihlásil k podpoře ODS, nadělal si dost nepřátel, byla to od něj odvaha," shrnuje Dalík, proč mu pomoc oplatil.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz