Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S Monkovou prorazit hradby

  14:34
Třebaže nové dílo americké skladatelky Meredith Monkové Magické frekvence, jež umělkyně předevčírem a včera představila v pražském Divadle Archa, je nazýváno operou, k vžité podobě žánru má daleko, byť do té představy zahrneme i tvorbu evropské hudební moderny a jejích výhonků (Messiaen, Berio, Saariaho).
Meridith Monková

Meridith Monková | foto: MAFA - Michal Růžička

K nejnápadnějšímu posunu dochází v hudbě - nedominuje, o svou roli ve formálním i obsahovém plánu díla se dělí se složkou pohybovou, gestickou, scénickou a vizuální. Vokální a instrumentální projev tu fungují v "klasické" symbióze, i na sobě nezávisle, propojeny s videoprojekcí, hereckou akcí, světlem a podobně. Monková vokalizuje obrovskou škálu pocitů, a protože se nezpívá na text, zůstává zpívané sdělení směrem k divákovi významově otevřené a uchopitelné, neboť je to sdělení bez zábran jazykových či názorových. Pracuje se i s verbálními významy, ale sporadicky. Opera Magické frekvence nemá děj, je sledem scén kompozičně vedených obrazivou představivostí. Instrumentální část hudby je sama o sobě zvukově místy až únavně mechanická (zejména v partech syntetizérů) a nejčastěji má funkci projekčního plátna, na němž se jednotlivé obrazy odehrávají.

Magické frekvence dráždivě vyzývají ke změně anebo rozšíření vnímání umění i reality. Maří očekávání daná zvyky i zkušeností. Neprovádějí to však potměšile. Celek Monková strukturuje vědomě, s minimem improvizace. Do předváděných situací na scéně nejsou uváděny postavy, nýbrž členové souboru Meredith Monkové: šest performerů včetně skladatelky. Situace mají záměrně banální základ - muž a žena u prostřeného stolu, chodci na ulici, televizní hlasatelka před kamerou. Některé prvky této skladby přetrvávají - po celou dobu představení je v popředí přítomna a občas se aktivně projeví "astronomka", jiné se dějí nezávisle a jiné do momentálně ústředního obrazu prolínají. Příležitostí k identifikaci s tou či onou situací, s tím či oním zábleskem poznání má divák bezpočet.

Je to dílo s filozofickou hloubkou, ale nementoruje a nekáže. V symbolice a narážkách je plné jemného humoru, bez urážek, invektiv či ironie. I když protagonisté vystupují sami za sebe, dávají najevo, že stejně konkrétně jako sebe vnímají i diváka, před nímž právě účinkují - do textu pro pražské představení začlenili češtinu. Pro současnou českou vážnohudební scénu by uvedení Magických frekvencí mohlo znamenat oživení - do jaké míry opera Meredith Monkové dokáže prorazit hradby zdejšího akademismu lze však těžko odhadnout. Přitom cesta zdá se být snadná: adaptovat se na komplexní záběr světa viditelného i skrytého způsobem, jakým to činí film, a připustit skutečnost, že věci se nedějí odděleně a postupně, nýbrž současně. Netřeba se přitom vzdávat profesionality. Představení v Arše bylo skvěle zvládnuto ve výkonech protagonistů i technicky - nutno poukázat hlavně na absolutně vyrovnanou zvukovou složku při zapojení záznamů, mikroportů a přítomných nástrojů elektronických i akustických.

Monková: Jak zpívá vesmír

Americká skladatelka a zpěvačka Meredith Monková, která zavedla svůj hlas na hranici lidských možností, představí v Praze svoji operu Magic Frequencies - Magické frekvence. Netradiční dílo, inspirované tématy z oblasti science fiction, zazní v Divadle Archa pouze ve středu a ve čtvrtek. Podle pořadatelů jsou vstupenky takřka vyprodány.

"Aby nedošlo k mýlce. Nečekejte ode mne sci-fi představení, jako jsou Hvězdné války nebo Star Trek. To jen vědci, kteří zkoumají hvězdy, mě přivedli k myšlence, že vnímání reality je omezené lidskými schopnostmi. Existují světy ve světech, ale my sledujeme jen jejich určitou část," vysvětluje Monková. Jednou prý viděla vědce, který pouštěl dětem zvukové signály vzdálených hvězd, zachycené pozemskými radioteleskopy. "Došlo mi, že vesmír zpívá, ale my ho neslyšíme," říká Monková. Název Magické frekvence si vypůjčila z žargonu vědců, sledujících vesmír pomocí radioteleskopů. Magické frekvence totiž přísluší vlnovým délkám, které vyzařuje vodík, nejběžnější prvek ve vesmíru. A pokud by existovaly mimozemské civilizace, komunikace by teoreticky mohla probíhat právě na těchto frekvencích.

"Představte si, že se na Zemi díváme z jiných světů. I ty nejobyčejnější činnosti náhle září nebo se třpytí. Představení Magické frekvence zkoumá věci, jež považujeme za samozřejmost a na které nahlížíme novýma očima," říká zpěvačka, která operu postavila na civilních scénách. Lidé třeba sedí u stolu, ale zároveň se okolo nich odehrává cosi magického. "Je to setkání s něčím, co přichází a roztrhne realitu. Pak náhle zjistíme, že za ní je ještě nějaká další realita," dodává Monková k opeře pro pět herců, dva instrumentalisty a postavu, která prochází celým představením.

Meredith Monková se prosadila jako umělkyně, která se už od svých prvních děl z šedesátých let nedá přesně stylově zařadit. "Když jsem začínala, tak jsem poslepu hledala možnosti svého hlasu a boření stylových hranic," říká Monková, která se snaží o co nejcelistvější výpověď. "Neodděluji od sebe pohyb a zpěv. Můj hlas tancuje a mé tělo zpívá. V Evropě máme všechno oddělené, jsme zpěváky, hudebníky nebo tanečníky. Například v asijském umění platí, že všichni jsou zároveň tanečníky nebo hudebníky," tvrdí Monková, která vyzkoušela všechny možnosti lidského hlasu ve zpěvu.

V roce 1981 vydala desku Dolmen Music, na které předvedla smích, křik, halekání i disciplinovaný školený zpěv. Meredith Monková je autorkou filmové muziky ke třinácti snímkům, spolupracovala například s jazzmanem Colinem Walcottem, který hraje na číše, i zpěvákem Bobby McFerrinem. Zpěvačka také dostala řadu cen, z nichž čestný doktorát univerzity v Philadelphii patří k nejprestižnějším uznáním její práce.

V roce 1993 Monková vydala svoji duchovní operu Atlas a o rok později se objevila v pražském Divadle Archa, kde předvedla repertoár ze svého zatím posledního alba Volcano Songs. Komorní sci-fi opera Magické frekvence, již nyní prezentuje v Praze, měla premiéru vloni. "Lidský hlas je naprosto univerzální. Dokáže odkrýt energie a city, pro které nenacházíme slova. Hlas umožňuje komunikaci od srdce k srdci, žádný e-mail ho nedokáže zastoupit. Proto věřím, že živé vystoupení nelze nahradit žádnými technologiemi," říká Meredith Monková.

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...