Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Lukavským se rozloučí Národní divadlo i svatý Vít

  14:53aktualizováno  14:53
Publikum v pražském Národním divadle se naposledy pokloní Radovanu Lukavskému v úterý 18. března. Ten den se uskuteční poslední rozloučení s hercem, který zesnul ve věku 88 let.

Radovan Lukavský | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Hlediště bude pro veřejnost otevřeno od půl jedenácté dopoledne. Diváci se mohou poklonit rakvi a položit květinové dary," uvedl mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Smuteční obřad začne v 11 hodin. Přítomným zahraje orchestr Národního divadla pod vedením Zbyňka Müllera, zazpívají sólisté opery Eva Urbanová a Ivan Kusnjer či Pražský filharmonický sbor.

O půl čtvrté odpoledne pak bude kardinál Miloslav Vlk sloužit zádušní mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tamní prostory budou otevřeny až těsně před začátkem obřadu. S Lukavským, který žil v duchu křesťanství, se tak rozloučí Arcibiskupství pražské.

Radovan Lukavský (2004)"O jeho hluboké víře svědčí nejen čtení 17 biblických příběhů v projektu Bible pro malé i velké, na němž se podílel, ale především duchovní síla, s níž pojímal své divadelní a filmové role," uvedl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Radovan Lukavský zemřel 10. března ve věku 88 let. Po třech týdnech, které strávil v pražské vinohradské nemocnici, jej definitivně zradilo nemocné srdce. Do souboru Národního divadla patřil padesát let.


Tleskali mu vestoje

Vzpomínka režiséra Vladimíra Morávka

Vladimír MorávekPan Lukavský byl při práci velkolepý. Důvěra, kterou mě pokaždé zahrnul, neobyčejně zavazovala. Po první premiéře Višňového sadu na Vinohradech - tenkrát nehrál, hrál až druhý den - přišel do rekvizitárny a vzal si slovo. Řekl, že při zkoušení různým věcem nerozuměl, ale když na premiéře vše uviděl, plně se modernímu divadlu odevzdává. A kdyby i staromilci někteří se vztekali, že je to celé nějaké divné, on že bude divný rád. Domluvil a já jsem ho chtěl obejmout a koupit mu basu šampusu, nebo alespoň vyfotit se s ním pro maminku, ale neudělal jsem nic. A mrzí mě to doteď. Prostě ke všem hezkým vlastnostem, co měl a o kterých je třeba mluvit a nešetřit obdivem, nutné je ještě přidat velkorysost a statečnost a záři v srdci. To je u divadla nehorázně vzácná věc.
A ještě něco. Když pan Lukavský ve Višňovém sadu hrál naposled, asi před měsícem, vstalo po představení celé divadlo. Nikdy předtím se to nestalo, pro vinohradské publikum je náš Čechov přece jenom avantgardní kousek. Ale ten den, kdy pan Lukavský hrál ve svém životě naposled, se to stalo. Kromě toho nad divadlem dvakrát proletěl anděl a několik kamenných obličejů na fasádě se usmálo něžně a teskně.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz