Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Lukavským se rozloučí Národní divadlo i svatý Vít

  14:53aktualizováno  14:53
Publikum v pražském Národním divadle se naposledy pokloní Radovanu Lukavskému v úterý 18. března. Ten den se uskuteční poslední rozloučení s hercem, který zesnul ve věku 88 let.

Radovan Lukavský | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Hlediště bude pro veřejnost otevřeno od půl jedenácté dopoledne. Diváci se mohou poklonit rakvi a položit květinové dary," uvedl mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Smuteční obřad začne v 11 hodin. Přítomným zahraje orchestr Národního divadla pod vedením Zbyňka Müllera, zazpívají sólisté opery Eva Urbanová a Ivan Kusnjer či Pražský filharmonický sbor.

O půl čtvrté odpoledne pak bude kardinál Miloslav Vlk sloužit zádušní mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Tamní prostory budou otevřeny až těsně před začátkem obřadu. S Lukavským, který žil v duchu křesťanství, se tak rozloučí Arcibiskupství pražské.

Radovan Lukavský (2004)"O jeho hluboké víře svědčí nejen čtení 17 biblických příběhů v projektu Bible pro malé i velké, na němž se podílel, ale především duchovní síla, s níž pojímal své divadelní a filmové role," uvedl mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Radovan Lukavský zemřel 10. března ve věku 88 let. Po třech týdnech, které strávil v pražské vinohradské nemocnici, jej definitivně zradilo nemocné srdce. Do souboru Národního divadla patřil padesát let.


Tleskali mu vestoje

Vzpomínka režiséra Vladimíra Morávka

Vladimír MorávekPan Lukavský byl při práci velkolepý. Důvěra, kterou mě pokaždé zahrnul, neobyčejně zavazovala. Po první premiéře Višňového sadu na Vinohradech - tenkrát nehrál, hrál až druhý den - přišel do rekvizitárny a vzal si slovo. Řekl, že při zkoušení různým věcem nerozuměl, ale když na premiéře vše uviděl, plně se modernímu divadlu odevzdává. A kdyby i staromilci někteří se vztekali, že je to celé nějaké divné, on že bude divný rád. Domluvil a já jsem ho chtěl obejmout a koupit mu basu šampusu, nebo alespoň vyfotit se s ním pro maminku, ale neudělal jsem nic. A mrzí mě to doteď. Prostě ke všem hezkým vlastnostem, co měl a o kterých je třeba mluvit a nešetřit obdivem, nutné je ještě přidat velkorysost a statečnost a záři v srdci. To je u divadla nehorázně vzácná věc.
A ještě něco. Když pan Lukavský ve Višňovém sadu hrál naposled, asi před měsícem, vstalo po představení celé divadlo. Nikdy předtím se to nestalo, pro vinohradské publikum je náš Čechov přece jenom avantgardní kousek. Ale ten den, kdy pan Lukavský hrál ve svém životě naposled, se to stalo. Kromě toho nad divadlem dvakrát proletěl anděl a několik kamenných obličejů na fasádě se usmálo něžně a teskně.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz