Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Haničincem se rozloučily stovky lidí

  13:46aktualizováno  15:36
Bratronice na Kladensku zažily poslední rozloučení se zesnulým hercem Petrem Haničincem. Tamní kostel Všech svatých zaplnily stovky lidí.

Pohřeb Petra Haničince - Bratrovice (16. listopadu 2007) | foto: Radek CihlaMF DNES

Smuteční hosté, obyvatelé obce i mnoho Haničincových hereckých kolegů a přátel se vedle projevů rozloučili s oblíbeným hercem, který zemřel 7. listopadu, zpěvem a recitací. Rakev vynášenou z kostela pak přítomní vyprovodili potleskem.

"Jsem knězem už jedenadvacet let, ale tolik květin svědčících o oblíbenosti člověka, se kterým se loučíme, jsem ještě neviděl," uvedl kněz Ján Petrovič.

Pohřeb Petra Haničince - Radoslav Brzobohatý a Karel VágnerVelké dojetí vyvolal záznam Haničincova hlasu a zpěvu. Na třicet společně strávených let ve Vinohradském divadle zavzpomínal Radek Brzobohatý. "Je mi strašně smutno, ale na Petra budu vždy vzpomínat jenom vesele, prožili jsme spolu nádherné chvíle," uvedl.

Zatímco Eva Pilarová, Wabi Daněk, Jan Vyčítal či Ladislav Kerndl místo projevu zesnulému zazpívali, písničkář Josef Fousek zarecitoval jeho oblíbenou báseň.

Pohřeb Petra Haničince - Jiřina BohdalováMezi přítomnými byli například herci Tomáš Töpfer, Jaroslav Satoranský a Gabriela Vránová a zpěváci Václav Neckář, Josef Zíma a přítel rodiny Karel Vágner, který se ujal organizace obřadu.

Někteří Haničincovi bývalí kolegové se obřadu nezúčastnili kvůli jeho údajné angažovanosti ve prospěch komunistického režimu před rokem 1989. Podle Brzobohatého však Haničinec nikdy nikomu neublížil a nikoho nepoškodil.

Pohřeb Petra HaničinceHaničinec se narodil 15. září 1930 v Pardubicích. Byl členem Východočeského divadla v Pardubicích a pražských divadel E. F. Buriana a S. K. Neumanna. Od roku 1962 působil téměř čtyři desítky sezon v Divadle na Vinohradech, kde nastudoval skoro sedmdesát rolí.

Haničinec hrál v mnoha divadelních hrách, filmech a v televizních seriálech Cirkus Humberto, F. L. Věk, Žena za pultem, Dobrá voda a Synové a dcery Jakuba skláře. Věnoval se také práci v rozhlase, uměleckému přednesu a dabingu.

Pohřeb Petra HaničinceVe filmu začínal v polovině 60. let postavami z vojenského prostředí, v roce 1957 hrál i ve Vávrově historickém snímku Proti všem. Naposledy se na plátně objevil v režijním debutu Ireny Pavláskové Čas sluhů z roku 1989.

V prosinci 1995 byl těžce zraněn při hromadné dopravní nehodě. O šest let později prodělal při vystoupení cévní mozkovou příhodu, jejíž následky se podařilo akutní operací odvrátit. Osudnou se mu nakonec stala rakovina tlustého střeva.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Další z rubriky

RECENZE: Muzikálová Sestra v akci je koncert Lucie Bílé s divadlem

Lucie Bílá během zkoušek muzikálu Sestra v akci

Lucie Bílá už před premiérou naznačila, že Hudební divadlo Karlín jí dalo exkluzivní možnost vybrat si muzikál, ve...

Bílý knír a retro sedmdesátek. Jaškówa čeká těžká dvojrole, ale lahůdka

Záběr ze zkoušek hry Ztracená čest Kateřiny Blumové

Ztracená čest Kateřiny Blumové. Nejnovější premiéra Švandova divadla si vzala na paškál vliv médií a sílu...

RECENZE: Je společná cesta Dejvických a La Putyky slepá? To není důležité

Záběr z generální zkoušky představení Honey, které společně nazkoušelo Dejvické...

Honey, společný projekt Dejvického divadla a La Putyky, je barevné a zábavně hravé představení. Událostí roku se asi...Najdete na iDNES.cz