Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S filmovým Jumperem skočíte do Tokia i Colossea

  13:42aktualizováno  13:42
Do českých kin míří nová sci-fi Jumper o mladíkovi, který zjistí, že má ojedinělé schopnosti - "skákat" z místa na místo po celé planetě.

Z filmu Jumper | foto: Bontonfilm

Představte si, že jste úplně obyčejný teenager. Čelíte spolužákům, kteří si z vás utahují, protože nejste "drsoň", váš otec je nesnesitelný despota a jediný záchytný bod máte ve své spolužačce.

Pak se jednou poperete s kamarády, a místo abyste zmizel v zamrzlé řece, kam se propadnete, tak najednou stojíte promrzlý v knihovně mezi regály.

Takhle začíná příběh čtrnáctiletého Davida, který přišel na to, že má díky genetické vadě schopnost teleportovat se, kamkoliv se mu zachce.

Což ale není úplná výhoda. V patách mu je totiž agent Cox, jehož jediným cílem je Davida a ostatní takzvané Jumpery, kteří podle něj narušují přirozený řád světa, zabít.

Režisér Doug Liman spolu s producenty Simonem Kinbergem a Lucasem Fosterem strávili prací na scénáři několik let. Základem se jim přitom staly dva sci-fi romány Stevena Goulda Jumper a Reflex.

Trailer k filmu Jumper

"Chtěli jsme, aby příběh působil tak, jako by se mohl skutečně stát. David se chová velice lidsky, chce teleportaci využít k tomu, aby se měl lépe. Ale v průběhu filmu si uvědomuje, že může dělat mnohem více, že může pomáhat," popisuje Kinberg.

Možná právě proto producenti přizvali zkušeného režiséra, považovaného za jednoho z nejoriginálnějších amerických tvůrců, Douga Limana, režiséra trháku Pan a paní Smithovi, Agenta bez minulosti a producenta obou dalších Bourneů - Mýtu i Ultimáta.

"Většina příběhů o superhrdinech byla vlastně napsána takřka před stoletím, na Jumperovi se mi ale líbilo, že je velice svěží a moderní. Nakonec se stal největší výzvou v celé mé kariéře," míní Liman.

Star Wars reloaded
Jakmile si producenti s režisérem plácli, okamžitě začali pátrat po vhodném představiteli hlavní role. A nemuseli hledat dlouho, protože jakmile se obrátili na "Anakina Skywalkera" Haydena Christensena, bylo rozhodnuto.

"Líbí se mi, že příběh nabízí řadu možností k tomu, co by taková postava mohla dělat. Rice v sobě ale dusí řadu problémů, protože má tajemství, o které se nesmí s nikým podělit," líčí Christensen.

V roli Rolamda Coxe, jeho pronásledovatele a člena organizace Paladinů, kteří udělají cokoliv pro to, aby Jumpery zlikvidovali, se objevil hvězdný Samuel L. Jackson.

Ten roli přijal i kvůli tomu, že si chtěl zopakovat po Hvězdných válkách spolupráci s Christensenem. "Je úžasné sledovat Haydenův růst. Je v něm cosi z Jamese Deana, má v sobě něco silného, co by se mohlo prodrat na povrch," chválí zkušený herec.

Paralelní realita
Se sci-fi žánrem je samozřejmě spojena i řada vizuálních efektů. Liman se proto obklopil osvědčenými kolegy, se kterými už v minulosti pracoval, a mohl jim tak bezmezně důvěřovat.

A měli opravdu co dělat. Scénáristé nechali hrdinu "skákat" po důvěrně známých místech celého světa. Štábu se dokonce podařilo zajistit si třídenní vstup do slavného Colossea.

To s sebou ale neslo řadu omezení - například nebylo možné v památce používat reflektory. "Věděli jsme, že nebudeme mít šanci natočit scénu znovu. To zcela odporuje mému stylu natáčení, protože já naopak točím několik opakování," poznamenává Liman.

V New Yorku se natáčelo na Empire State Building, v Central Parku, Port Authority a na Times Square. Poté se natáčení přesunulo do Tokia, kde štáb využil lokace od obchodu s nudlemi, přes klaustrofobické uličky na Shimbashi, až po Hachiko Square.

Kromě toho se také natáčelo ve studiích, za asistence řady výtvarníků a samozřejmě odborníků na vizuální efekty a kaskadéry. Výsledkem je pak příběh odehrávající se v jakési "paralelní realitě".

"Doug v podstatě vytváří živý svět," dodává Foster. "Je nepředvídatelný a syrový a vůbec nepůsobí uměle. Je to, jako bychom si to všechno skutečně prožili a skákali z místa na místo po celém světě."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz