Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S filmovým Jumperem skočíte do Tokia i Colossea

  13:42aktualizováno  13:42
Do českých kin míří nová sci-fi Jumper o mladíkovi, který zjistí, že má ojedinělé schopnosti - "skákat" z místa na místo po celé planetě.

Z filmu Jumper | foto: Bontonfilm

Představte si, že jste úplně obyčejný teenager. Čelíte spolužákům, kteří si z vás utahují, protože nejste "drsoň", váš otec je nesnesitelný despota a jediný záchytný bod máte ve své spolužačce.

Pak se jednou poperete s kamarády, a místo abyste zmizel v zamrzlé řece, kam se propadnete, tak najednou stojíte promrzlý v knihovně mezi regály.

Takhle začíná příběh čtrnáctiletého Davida, který přišel na to, že má díky genetické vadě schopnost teleportovat se, kamkoliv se mu zachce.

Což ale není úplná výhoda. V patách mu je totiž agent Cox, jehož jediným cílem je Davida a ostatní takzvané Jumpery, kteří podle něj narušují přirozený řád světa, zabít.

Režisér Doug Liman spolu s producenty Simonem Kinbergem a Lucasem Fosterem strávili prací na scénáři několik let. Základem se jim přitom staly dva sci-fi romány Stevena Goulda Jumper a Reflex.

Trailer k filmu Jumper

"Chtěli jsme, aby příběh působil tak, jako by se mohl skutečně stát. David se chová velice lidsky, chce teleportaci využít k tomu, aby se měl lépe. Ale v průběhu filmu si uvědomuje, že může dělat mnohem více, že může pomáhat," popisuje Kinberg.

Možná právě proto producenti přizvali zkušeného režiséra, považovaného za jednoho z nejoriginálnějších amerických tvůrců, Douga Limana, režiséra trháku Pan a paní Smithovi, Agenta bez minulosti a producenta obou dalších Bourneů - Mýtu i Ultimáta.

"Většina příběhů o superhrdinech byla vlastně napsána takřka před stoletím, na Jumperovi se mi ale líbilo, že je velice svěží a moderní. Nakonec se stal největší výzvou v celé mé kariéře," míní Liman.

Star Wars reloaded
Jakmile si producenti s režisérem plácli, okamžitě začali pátrat po vhodném představiteli hlavní role. A nemuseli hledat dlouho, protože jakmile se obrátili na "Anakina Skywalkera" Haydena Christensena, bylo rozhodnuto.

"Líbí se mi, že příběh nabízí řadu možností k tomu, co by taková postava mohla dělat. Rice v sobě ale dusí řadu problémů, protože má tajemství, o které se nesmí s nikým podělit," líčí Christensen.

V roli Rolamda Coxe, jeho pronásledovatele a člena organizace Paladinů, kteří udělají cokoliv pro to, aby Jumpery zlikvidovali, se objevil hvězdný Samuel L. Jackson.

Ten roli přijal i kvůli tomu, že si chtěl zopakovat po Hvězdných válkách spolupráci s Christensenem. "Je úžasné sledovat Haydenův růst. Je v něm cosi z Jamese Deana, má v sobě něco silného, co by se mohlo prodrat na povrch," chválí zkušený herec.

Paralelní realita
Se sci-fi žánrem je samozřejmě spojena i řada vizuálních efektů. Liman se proto obklopil osvědčenými kolegy, se kterými už v minulosti pracoval, a mohl jim tak bezmezně důvěřovat.

A měli opravdu co dělat. Scénáristé nechali hrdinu "skákat" po důvěrně známých místech celého světa. Štábu se dokonce podařilo zajistit si třídenní vstup do slavného Colossea.

To s sebou ale neslo řadu omezení - například nebylo možné v památce používat reflektory. "Věděli jsme, že nebudeme mít šanci natočit scénu znovu. To zcela odporuje mému stylu natáčení, protože já naopak točím několik opakování," poznamenává Liman.

V New Yorku se natáčelo na Empire State Building, v Central Parku, Port Authority a na Times Square. Poté se natáčení přesunulo do Tokia, kde štáb využil lokace od obchodu s nudlemi, přes klaustrofobické uličky na Shimbashi, až po Hachiko Square.

Kromě toho se také natáčelo ve studiích, za asistence řady výtvarníků a samozřejmě odborníků na vizuální efekty a kaskadéry. Výsledkem je pak příběh odehrávající se v jakési "paralelní realitě".

"Doug v podstatě vytváří živý svět," dodává Foster. "Je nepředvídatelný a syrový a vůbec nepůsobí uměle. Je to, jako bychom si to všechno skutečně prožili a skákali z místa na místo po celém světě."
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz