Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Baarovou se rozloučili i Češi

  10:34aktualizováno  10:34
Ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze proběhlo poslední rozloučení s jednou z posledních hvězd předválečného českého filmu Lídou Baarovou. Zemřela 27. října v Rakousku ve věku 86 let a byla zpopelněna 8. listopadu v Salcburku. Památce Lídy Baarové se poklonili například režisér Otakar Vávra, který s ní v letech 1937 až 1941 natočil čtyři filmy, herec Svatopluk Beneš, režisér Oleg Reif a zhruba tři stovky pamětníků. Na čestném místě s popelem zesnulé byl spolu s kyticemi rodiny věnec České filmové a televizní akademie - jediné domácí oficiální instituce, která herečce dala poslední sbohem.

Do Salcburku v listopadu nepřijel režisér Otakar Vávra, jenž s Baarovou natočil čtyři filmy včetně Dívky v modrém a který usiloval o realizaci jejího životopisu - sám zanedlouho oslaví devadesátku. Nepřijel Ivan Hubač, hlavní dramaturg České televize, který píše o herečce třídílný televizní film: "Je mi to líto, atmosféra by mě zajímala, ale bohužel, mám moc práce." Nevlastní matka herečky Marie Babková pro potíže s páteří musela ve svých jedenaosmdesáti obtížnou cestu na rakouský obřad rovněž vzdát.

"Miloval jsem ji a ona milovala mne," říkal český emigrant Peter Sommerauer a připomínal dávný bonmot, který Baarovou přirovnával ke stejně okouzlující herečce Adině Mandlové: "Mandlová má oči barové a Baarová má oči mandlové." Na rozdíl od ministra kultury Pavla Dostála, který se podle tiskové mluvčí nehodlá v žádných akcích k uctění hereččiny památky angažovat úředně ani soukromě, Česká filmová a televizní akademie pošle na pražský obřad věnec.

Na vrcholu slávy Lídě Baarové stačilo, aby vstoupila do sálu, a všichni hned viseli na její hvězdné tváři. Při loučení s paní Baarovou-Lundwallovou, rozenou Babkovou, 8. listopadu minulého roku na městském hřbitově v Salcburku asistovala jen zpravodajská kamera České televize, pár českých novinářů a dvě desítky rakouských přátel či známých. Poslední rozloučení v Čechách proběhlo 9. ledna ve strašnickém Krematoriu v Praze.

"Záleží na vlastní volbě umělců, zda přijdou. O pomoc finanční či organizační nás nikdo nepožádal," řekl v listopadu výkonný ředitel akademie Petr Vachler. On sám Baarovou kvůli vztahu s Goebbelsem nesoudí: "Osobní věci se do díla nemají zatahovat, láska je nejsilnější vášeň, může oslepit každého z nás."

Pomíjivost slávy a samotu, jež vroubily poslední roky Lídy Baarové, vidělo jen pár lidí. "Můj základní pocit z ní byl soucit - soucit s člověkem, který je po tom všem, po kariéře a pádu, po neskutečných výkyvech nahoru a dolů, naprosto a zcela sám," vzpomíná režisérka Helena Třeštíková na dny, kdy o Baarové točila dokument. "Věřte, že tak absolutní samota se vidí opravdu málokdy." Prý ještě dlouho poté jí herečka často volala.

Baarová, vlastní jménem Ludmila Babková, stála poprvé před filmovou kamerou jako sedmnáctiletá. O tři roky později měla za sebou už téměř dvě desítky rolí. V polovině třicátých let natáčela především v Německu. Kvůli vztahu z Goebbelsem byla po válce v Praze uvězněna a obviněna z kolaborace, což se však neprokázalo. V roce 1948 emigrovala. V padesátých letech si zahrála ještě v několika italských a španělských filmech, mimo jiné v Darmošlapech Federika Felliniho.

Noční můry minulosti se Baarová nikdy nezbavila. Snad také proto se odmítala vrátit do vlasti i po roce 1989. Na sklonku života se údajně utápěla v prášcích a alkoholu, byla zbavena svéprávnosti.

Uklízečka v krematoriu městského hřbitova v Salcburku zametá před zahájením pohřbu herečky Lídy Baarové.

Na archivním snímku z roku 1940 je Lída Baarová zachycena při natáčení filmu Dívka v modrém.

Oznámení o pohřbu herečky Lídy Baarové, který se konal 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku.

Peter Sommerauer, blízký přítel herečky Lídy Baarové, který 8. listopadu zajišťoval její pohřeb a smuteční obřad v krematoriu městského hřbitova v Salcburku, předpokládá, že urna s popelem bude převezena do Prahy do konce listopadu.

Dvě desítky smutečních hostů byly 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku účastníky církevního obřadu posledního rozloučení s filmovou hvězdou třicátých a čtyřicátých let Lídou Baarovou. V tomto rakouském městě žila v poslední době opuštěná a zbavená svéprávnosti.

Dvě desítky smutečních hostů byly 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku účastníky církevního obřadu posledního rozloučení s filmovou hvězdou třicátých a čtyřicátých let Lídou Baarovou. V tomto rakouském městě žila v poslední době opuštěná a zbavená svéprávnosti.

Režisér Otakar Vávra kondoluje Marii Babkové na pražském pohřbu Lídy Baarové.

Svatopluk Beneš na pražském pohřbu Lídy Baarové.

Otakar Vávra, Oleg Reif a Svatopluk Beneš na pražském pohřbu herečky Lídy Baarové.

Svatopluk Beneš kondoluje Marii Babkové na pražském pohřbu herečky Lídy Baarové.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz