Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rytíři i malomocní, to je středověký svět dle Le Goffa

aktualizováno 
- Jméno francouzského historika Jacquese Le Goffa již není české veřejnosti neznámé. V roce 1991 se zde objevilo jeho stěžejní dílo La Civilisation de l'Occident médiéval - byť pod poněkud zkreslujícím názvem Kultura středověké Evropy - a v loňském roce vyšla jeho monografie Středověká imaginace. Nyní Vyšehrad přinesl sborník studií Středověký člověk a jeho svět, na němž se Le Goff podílel jako editor a též jako autor pozoruhodné úvodní stati.

Le Goffův editorský a autorský podíl nezdůrazňuji samoúčelně už jeho první česky vydaná práce vyvolala celou škálu reakcí od ovací přes váhavé rozpaky až po bouřlivé odmítnutí. Jacques Le Goff totiž provokuje; vesměs pravicově orientovanou českou veřejnost počátku devadesátých let dráždilo salonní levičáctví francouzského intelektuála. Zdejší neopozitivisticky zaměření historici pro změnu zuřili nad jeho metodickými postupy - vždyť už samo pojmosloví známé školy Annales, kterou Le Goff reprezentuje, bývá obdivováno pro svou originalitu i zatracováno pro svou vágnost.
Žijící klasik francouzské historiografie ani tentokrát nezklame své příznivce a neusmíří své kritiky. V knize Středověký člověk a jeho svět společně se spolupracovníky předestírá takovou typologii středověkých lidí, která vychází z hlubokého přesvědčení o pravdivosti dnes již klasického výroku Luciena Febvra: "Člověk je mírou dějin, a to mírou jedinou; je dokonce jejich raison d'etre." Této zásady se více či méně důsledně drží všichni historici, kteří do sborníku přispěli. Giovanni Miccoli píše v tomto duchu o mniších, Franco Cardini se věnuje válečníkům a rytířům, Giovanni Cherubini zaměřuje pozornost na rolníky, Jacques Rossiaud se zabývá životem měšťanů.
Poněkud obtížněji vymezitelnou kategorii středověkých intelektuálů rozebírá Mariateresa Fumagalli Beonio Brocchieriová, postavení umělců analyzuje Enrico Castelnuovo, rolí kupců se zaobírá Aron J. Gurevič a místo ženy ve společnosti líčí Christiane Klapisch-Zuberová. Svébytnou kapitolu představuje stať o světcích z pera André Vaucheze a o marginálních vrstvách od Bronislawa Geremka; oba autoři mapují dva extrémní póly středověkého světa, uspořádaného v duchu přísné a důkladně promyšlené hierarchie.
Témata jednotlivých studií naznačují, že zvolené spektrum jednotlivých lidských typů je sice pestré, ale zároveň podřízené určité selekci.
Stranou zůstal například šlechtic (chápaný v širším smyslu než jen v duchu středověkého rytířství), stejně jako kacíř a heretik. Nikdo z autorů sborníku rovněž nevěnoval detailní pozornost postavení dítěte ve středověké společnosti, přestože jde o problematiku, jíž se západoevropské dějepisectví v minulých desetiletích obšírně zabývalo. Bylo by ovšem nespravedlivé editorovi a jeho spolupracovníkům vytýkat zúžení záběru jen na vybrané modelové typy středověkých lidí. Sám Le Goff nutnost onoho výběru otevřeně přiznává - a vlastně tak vyráží zbraň z ruky případným oponentům, jimž by se zvolená typologie jevila jako příliš omezená nebo nedostatečně reprezentativní.
Kniha, jejíž autoři se rekrutovali z řad historiků celé Evropy, nabízí více než jen poutavý obraz středověkého světa, složený z mozaiky profilujících lidských typů. Poskytuje rovněž excelentní ukázku takového pohledu na minulost, který upřednostňuje dějiny konkrétních lidí před dějinami abstraktního lidstva. Uvážíme-li, že obdobně pojaté typologie již vznikly i pro jiné historické epochy než pro středověk (například italský historik Eugenio Garin redigoval sborník věnovaný renesanci), naskýtá se zde též zajímavá inspirace pro budoucí překladovou produkci českých nakladatelství.

Kolektiv autorů pod redakcí Jacquesa Le Goffa: Středověký člověk a jeho svět. Přeložili Ondřej Bastl, Zdeněk Frýbort, Milena Hájková, Irena Murasová, Jaroslava Rosenová a Lucie Šavlíková. Redakčně zpracovali Martin Nodl a Marie Bubníková. Vyšehrad, Praha 1999, 320 stran, náklad neuveden, cena 318 korun.
 Pražské jaro - Bang on a Can All Stars. Divadlo Archa, Praha 1. a 2. června.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz