Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlíkova gigantická práce je důstojným requiem za Česko-Slovenskem

  0:24aktualizováno  0:24
- Od rozpadu Československa uplynulo šest let. Vášně, které jej doprovázely, vyprchaly. Nastal čas a prostor pro seriózní historické zhodnocení soužití dvou státotvorných národů - Čechů a Slováků - v kdysi společném státě. Toho úkolu se úspěšně zhostil historik Jan Rychlík ve své obsáhlé knize Češi a Slováci ve 20. století. Publikace s podtitulem Česko-slovenské vztahy 19451992 je druhým dílem autorem zamýšlené trilogie, mapující československé dějiny od vzniku republiky v roce 1918 až po rozdělení 31. prosince 1992.

VZTAHY JAKO TRAUMA
Už podtitul napovídá, co bude ústředním tématem knihy. Problém vzájemných vztahů, který se jako červená nit vine celými československými dějinami: konkrétně státoprávní uspořádání republiky, resp. postavení Slovenska v ní. Autor navazuje na své dřívější práce, ale tehdy používal jen dílčích hledisek; nyní, ve své zatím nejrozsáhlejší práci, poskytuje ucelený a komplexní pohled na genezi problému. Za jisté specifikum Rychlíkovy knihy lze považovat v českém prostředí neobvyklou pozornost, jež je věnována stanoviskům slovenské strany. Vidíme tu historikovo usilování o objektivní a podrobnou analýzu ideových východisek slovenské politické reprezentace. Autor využívá poznatků, které získal za svého dlouhodobého působení v Záhorském muzeu ve Skalici.
Rychlík poukazuje na známou, ale často vulgarizovanou skutečnost, že v zásadních chvílích československých dějin se opakovaně dostávala do popředí zájmu slovenské společnosti právě otázka úpravy česko-slovenského soužití. Právem to autor nepokládá za neopodstatněný požadavek, neboť tento problém nebyl - a to nejen dle mínění slovenské strany - důsledně vyřešen. Za klíčovou přitom autor pokládá otázku, zda bylo možné sladit slovenský požadavek maximální nezávislosti na ústřední vládě a zachování jednotného státu.
Slovenská národní rada jako vrcholný slovenský politický orgán se totiž od počátku snažila o co největší decentralizaci. Přenesení většiny pravomocí do Bratislavy jí mělo umožnit větší podíl na moci a její lepší kontrolu.

SPÍŠE UNIE NEŽ FEDERACE
Jak Rychlík upozorňuje, Slováci projevovali svou nedůvěru nejen vůči centrálním úřadům, ale také vůči Slovákům působícím v Praze, nad kterými tak ztratila Bratislava dohled. Odtud jejich hanlivé označení "pražský" a po vzniku federace "federální" Slovák. Rychlík tvrdí, že slovenské představy o "důsledné politicko-ekonomické federaci" v roce 1968 směřovaly spíš k vytvoření unie dvou samostatných států, a tím se rozcházely s modelem "funkční federace" prosazovaným českou stranou. A tato různost stanovisek se opět plně projevila po listopadu 1989. Podle Rychlíkova hodnocení Češi v průběhu česko-slovenských jednání o federaci prosazovali "přerozdělení kompetencí, přičemž kritériem byla funkčnost státu". Slovenská strana však trvala na nadřazenosti republik, přičemž "otázka funkčnosti byla podřadná a podřízena zásadě, že o ní rozhoduje politická vůle české a slovenské vládnoucí elity stát zachovat, nebo rozdělit".
Za hlavní důvod rozpadu Československa však Rychlík nepovažuje kompetenční spory, ale skutečnost, že "za dobu existence společného státu se nepodařilo vytvořit silné společné československé vědomí u naprosté většiny obyvatel v obou částech státu". Tento poznatek není nový, v odborných kruzích se v souvislosti se slovenskou otázkou objevuje často. Nebere ovšem v úvahu podstatnou příčinu, s jejímiž následky se dodnes potýkáme obzvlášť v postkomunistické části Evropy: národy, jimž nebylo umožněno v 19. století, v době nacionálních revolucí, vytvoření vlastního státu, to pociťují jako veliký handicap a vytvoření národního státu považují za dokončení své emancipace.

DROBNÉ VADY
Rychlíkova práce je podložena obrovskou pramennou základnou. Kromě poctivého bádání v českých a slovenských archivech autor zvládl i široké spektrum periodického tisku, o literatuře nemluvě (jde prakticky o kompletní bibliografii k nastíněnému problému).
Dílo je doplněno mnohostránkovou přílohou obsahující přepisy archivních dokumentů. Ocenit je třeba jmenný rejstřík. Dojem z jinak výborné práce trochu kazí občasné tiskové chyby, nepřesnosti v číslování poznámek a nesprávné psaní jmen současných slovenských politiků Čiče a Kanise (Rychlík je má za Číče a Kánise). Polemizovat by bylo možno s autorovým tvrzením o "poměrně velké" popularitě prezidenta Havla na Slovensku. Kromě stoupenců HZDS a SNS, které sám autor jmenuje a kteří tvořili "poměrně velké" procento slovenských voličů, měl Havel odpůrce i u lidí postižených konverzí zbrojního průmyslu a u těch, kteří jej kritizovali za unáhlenou a nepromyšlenou amnestii.
A ne všichni byli voliči SNS a HZDS.
Tyto nedostatky jsou však jen vadami na kráse, jež nemohou ohrozit kvalitu jinak výjimečného díla. Zbývá už jen těšit se na závěr trilogie.
'

Jan Rychlík: Češi a Slováci ve 20. století

Česko-slovenské vztahy 1945-1992

Academic Electronic Press Bratislava a Ústav T. G. Masaryka

Bratislava-Praha 1998 (vyšlo 1999)

554 stran náklad a cena neuvedeny

Autor:


Témata: Amnestie

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz