Žádný kalkul, ty písně rádia nezahrají, tvrdí Rybičky 48 o nové desce

  16:58aktualizováno  16:58
Kapela Rybičky 48 si udělala radost a vydala „šuplíkové“ písně jednotlivých členů. Žánrově netypické album dostalo název Pořád nás to baví a vychází jako doplněk k výběrovce singlů pojmenované Best Fuck Off.

Rybičky 48 ve Spojených státech | foto: Archiv kapely

„Původně to měla být klasická bestofka, takže deset písní za poslední roky a jeden nový singl navíc. Jenže nám to přišlo málo. Takže jsme se vykašlali na to, co tomu řeknou rádia, a každý donesl vlastní píseň a třeba si ji i odzpíval. Je to deska spíš pro nás než pro lidi,“ tvrdí zpěvák Kuba Ryba.

A je fakt, že jde o pestrou nahrávku. Lolita trochu připomíná hudbu Vypsané fixy, i když Ryba se smíchem dodává, že tam v podstatě zkopíroval americké Mötley Crüe. Budíček pro Barnabáše je vyloženě dětská písnička, ostatně bubeník Ondra Štorek ji napsal pro svého malého syna. U skladby Na první dojem lze jen těžko zapřít inspiraci písní Neděkujem, vypadněte kapely Wanastowi Vjecy. A Retro vadžajna jsou bez diskuse Horkýže Slíže.

„Název desky to říká jasně. Prostě se osvědčilo, že když to na pódiu baví nás, tak to většinou přeneseme na lidi a baví je to taky,“ říká kytarista Petr Lebeda.

Rybičky u desky Pořád nás to baví stále opakují, že nekalkulují. Přitom posluchač asi nemá dojem, že by jejich standardní tvorba byla výsledkem kalkulu. „Ano, snažíme se hrát pro radost tak nějak celkově, ale některé blbosti by nám zlomily vaz. Když zpíváme – Je léto kámo a já všechno v Peytchi mám, tak každý ví, co tam mělo být, ale kdyby to tak zůstalo, nebudou nám písničku hrát rádia. A nad tím přemýšlíme,“ říká Ryba. „První verze písniček bych někdy ani před mámou nezazpíval,“ dodává.

U svých „šuplíkovek“ se ovšem kapela prakticky neomezovala. Například v Lolitě opěvuje snad až příliš mladé dívky a zároveň v Retro vadžajně vzývá zralé ženy. „Tak tady to zrovna kalkul byl, ale z obrovské legrace. Když jsem napsal Retro vadžajnu, věděl jsem, že text se ne každému bude zamlouvat. Takže jsem logicky musel udělat i druhou verzi, že mladé holky jsou super,“ směje se Ryba.

Fotogalerie

Za zmínku stojí i v podstatě protestsong Na první dojem. „Vždycky jsem se snažil politiku držet mimo kapelu. Teď už si myslím, že bylo namístě se ozvat, zas tak ostrá slova tam nejsou. Ale snažil jsem se napsat text tak, aby si ho lidi mohli vztáhnout i na politika, který zrovna mně třeba nevadí. Snažím se lidi nabádat, aby si přestali stěžovat, ale o věci se zajímali a občansky se angažovali,“ říká Ryba.

Kapela v pátek v Liberci odstartuje turné, jež obsáhne i narozeninový koncert 22. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny a 15. prosince křest desky v brněnské hale Vodova. „Bude to náš největší koncert. Loni se do Fora Karlín vešly čtyři tisíce lidí, tady by jich mělo být o pět set víc,“ avizuje Lebeda.

Rybičky chtějí i koncertně růst raději postupně. „Letos jsme měli poprvé v životě pět měsíců pauzu, potom jsme odehráli dva klubové koncerty pro pět set lidí. Další byl už majáles s obřím pódiem, kde jsme měli najednou pocit, že tam snad ani nepatříme,“ vzpomíná Ryba.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Prostě tančí a baví se. Scooter u nás své čtvrtstoletí oslaví dvakrát

Scooter

Německá taneční skupina Scooter k nám naplánovala v rámci oslav svého čtvrtstoletí hned dva koncerty. Ten první...

RECENZE: Když pro hudební thriller chybí nápady, Hitchcock nepomůže

Isabel Leonardová jako Marnie a Christopher Maltman jako Mark Rutland v opeře...

Metropolitní opera v rámci svých kinopřenosů příležitostně odvysílá i soudobá díla. Nejnověji to byla opera Marnie,...

Měl sis ten řízek podepsat! Vypsaná fixa se těší na turné s Mňágou

Mňága a Žďorp

Mňágu a Žďorp čeká akční podzim a zima. Odehraje tradiční nálož koncertů, tentokrát i na společném turné se spřízněnou...

Najdete na iDNES.cz