Tajemství oceánu

Tajemství oceánu - Fotografie z filmu Tajemství oceánu (2006) | foto: S.P.I. International

Rybí thriller baví víc než dvě komedie

Oscara za nejlepší scénář si tentokrát odnáší příroda. Dokument Tajemství oceánu je totiž stokrát napínavější než tři čtvrtiny smyšlených thrillerů a také stokrát zábavnější než obě nové komedie.

Jistěže k němu člověk přistupuje s trochou nedůvěry – záběrů z hlubin už viděl v přírodopisných pořadech tolik, že nic "nad plán" nečeká. Jenže Tajemství oceánu nepřináší jen výtvarně spolehlivý obrazový balet v modré, nýbrž také nevídaně realistické, ba kruté záběry přirozeného výběru s unikátními situacemi a blízkými detaily.

Kosatky loví tuleně a jeho bezvládné tělo vyhazují do výšky či velrybí mládě doslova uštvou v nerovné honičce. Polární medvěd u díry v ledu vystavuje své oběti děsivé volbě – nemohou se nenadechnout, ale vynořením riskují krvavější smrt. Do barevné říše korálů vnášejí noční světélkující bytosti či hororový nájezd žraloků až přízračnou strašidelnost. Navíc úsporný, jen občasný komentář skoro neruší, zato muzika vypráví výtečně. Tak má vypadat správný thriller! Ale když tučňáci startují jako tryskáče nebo krabi táhnou jako animovaná armáda, film hýří i smíchem.

Od komedie k pohádce
Vedle rybích bitev působí komedie Kouzelná chůva Nanny McPhee o poznání měkčeji. Vlastně je to spíše pohádka pro děti, která od vtipu uhýbá k dojímání a i v zábavných chvílích potřebuje spoustu slov – navíc s dabingem, což je škoda kvůli britské herecké elitě.

Emma Thompsonová v titulní roli však prodává více maskérské znetvoření včetně úžasných bradavic než vlastní výraz a jindy vzrušující Colin Firth tu připomíná mlynářského pantátu. Film je vlídně starosvětský jazykem, stylem, kostýmy i zápletkou, z níž od počátku trčí, kdo je příští nevěstou pro vdovce s nezbednými sirotky.

Pár chytrých vtipů pro dospělé se také najde. Firthův hrdina třeba vlastní pohřební službu, kde dělá přesčasy, když "chřipka kosí stařečky", a hovoří s mrtvými "zákazníky". Jeho nápadnice zase ve vášnivé chvilce prohodí: "Musím jít, než odhodím svou dobrou pověst na tento koberec – mimochodem moc pěkný!" Ale jinak Kouzelná chůva představuje neškodnou hříčku pro sváteční televizní podvečer: závěrečné svatební pápěří se hodí k Vánocům a dortovou bitvu děti ocení za každého počasí.

Průjmovitá parodie
Nejhůř dopadla Scary Movie 4 – a to navzdory milosrdenství z úlevy, že už má být opravdu poslední. Ani ve Státech ostatně moc nezabrala, tržby zůstaly na polovině prvního dílu. Tehdy však parodie hororů uměla ještě i trochu strašit, kdežto nyní už jen vaří bez ohledu na žánry parodický guláš z čehokoli, co by mohlo nastavit nulový děj.

Neslavná legrace v podstatě parazituje na slavných titulech. Míchá hip hop, vesmírné zlo, viagru, zombíky, boxerku, prezidenta Bushe, Michaela Jacksona, Válku světů, podpásově lascivní hochy Zkrocené hory i hlučné průjmy vsazené do Vesnice. Pokud si člověk dělá čárky, kolik filmů poznal a kolikrát se zasmál, ten druhý sloupec je o hodně kratší.

,