Růžový tank z pražského Smíchova ve vojenském muzeu v Lešanech v roce 2005.

Růžový tank z pražského Smíchova ve vojenském muzeu v Lešanech v roce 2005. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Růžový tank Davida Černého se vrátí do Prahy. Připluje ke Střeláku

  • 11
V rámci akce Týden svobody, která se v Praze uskuteční od 20. června do 1. července, se do Prahy opět vrátí legendární Růžový tank výtvarníka Davida Černého. Pořádající společnost Opona vymyslela pro jeho vystavení kuriózní místo.

"Bude umístěn na pontonu, který se bude pohupovat na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím. Budeme doufat, že se neutrhne a nerozbourá Karlův most," řekla iDNES.cz s nadsázkou Pavla Kantnerová ze společnosti Opona.

Sovětský tank číslo 23 byl dlouhá desetiletí vystaven na podstavci na dnešním náměstí Kinských na pražském Smíchově. Komunistická propaganda jej spojovala s osvobozením Prahy v květnu 1945, ve skutečnosti však tento konkrétní kus do bojů vůbec nezasáhl, jednalo se dokonce o novější typ.

V roce 1968 se pohled českých občanů na pomník, vnímaný do té doby víceméně vstřícně, změnil v souvislosti s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy vedenými sovětskou armádou. Vyprávěla se například anekdota o tom, že číslo tanku v roce 1945 znamenalo "za 23 let jsme zpátky".

David Černý

V noci z 27. na 28. dubna 1991, tedy těsně před odchodem posledních sovětských vojsk, přemaloval tehdy ještě nepříliš známý umělec David Černý s několika přáteli celý tank na růžovo, což vzbudilo bouřlivé diskuse. Pro někoho to bylo symbolické vyjádření odporu k jakékoli okupaci, ať nacistické či sovětské. Pro jiné šlo o vandalský čin nevděčnosti vůči osvoboditelům. Tento názor byl však brzy vyvrácen a tanku byl odňat statut národní památky. Novým domovem tanku se stalo Vojenské muzeum v Lešanech.

Pod názvem Týden svobody se skrývá hned několik událostí. Budou se vesměs věnovat tématu odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy, a to s veškerou vážností i nadsázkou vlastní zejména mladším generacím.

Proběhne například několik mezinárodních konferencí, výstava o historii Varšavské smlouvy Bratrské objetí?, dvoudenní happening Veletrh svobody na Václavském náměstí nebo Koncert za svobodu, jehož program pořadatelé zatím tají. Více k programu akce na www.tydensvobody.cz.