Růžový panter

Růžový panter - Fotografie z filmu Růžový panter (2005) | foto: Bontonfilm

Růžový panter je zpět. Úplně změnil tvář

  • 3
Do kin se vrací jeden z nejpopulárnějších filmových potřeštěnců, inspektor Jacques Clouseau. Má ovšem zcela jinou tvář.

Snímky z filmu naleznete ve fotogalerii

Tentokrát se detektiv, který dokáže spolehlivě zkazit úplně cokoliv, ujme pátrání po vrahovi fotbalového trenéra, jemuž je v osudnou chvíli rovněž odcizen prstem s velevzácným diamantem - Růžovým panterem.

Clouseau s pomocí přítele Pontona (Jean Reno) a oddané sekretářky Nicole (Emily Mortimerová) však musí nejen odhalit tvář vraha, ale zároveň zabránit komisaři Dreyfusovi, aby si jeho úspěch přivlastnil.

Postavy zůstávají, tváře se mění. Zesnulého Petera Sellerse nahradil americký komik Steve Martin. 

"Postava Clouseaua byla Sellersovou poctou komikům z éry němých grotesek, kdy byl humor spíše fyzický než verbální. A stejně jako se klasické filmové grotesky těší zájmu už téměř sto let, má trvalý efekt také intuitivní a fyzický humor Clouseaua," zamyslel se režisér filmu Shawn Levy.

"Steve Martin je perfektním Clouseauem díky svému neskutečnému a unikátnímu talentu pro fyzický humor. Ať už je to jeho 'šílený magor', muž se šípem v hlavě nebo Velký Flydini, byl Peterův humor vždycky zběsilý a z podstaty fyzický," dodal.

"Trochu jsem chování postavy pozměnil, protože jsem zkrátka někdo jiný," podotkl Steve Martin. "Když jsem se díval na ty filmy, bylo mi jasné, že Peter Sellers by dokázal v rámci této postavy improvizovat celé dny. Své roli dokonale rozuměl a cítil, že je v ní vtipný."

"K tomu jsem měl ve chvíli, kdy jsem o ní začal uvažovat, docela daleko, ale věděl jsem, že mi musí připadat vtipná také a toho mohu docílit jedině s pomocí svého vlastního komediálního citu."

Herbert Lom sice stále žije, postavu Dreyfuse však hrát odmítl (naposledy jej ztvárnil v Synovi Růžového pantera z roku 1993). O cholerického komisaře se tentokrát postaral Kevin Kline.

Další podstatnou změnou oproti původní sérii režiséra a scénáristy Blakea Edwarse je postava Pontona, jehož vztah s Clouseauem se podobá vztahu, který měl bláznivý inspektor se svým sluhou Katem.

"Nebyli jsme si jistí, jestli by to fungovalo i dnes – nejen kvůli tomu, že mít asijského sluhu je v roce 2005 politicky nekorektní, ale také nebylo nijak jisté, že to, co fungovalo v případě Petera Sellerse, musí zaručeně fungovat i u Stevea Martina," vysvětlil Levy.

"A navíc jsem chtěl zkusit něco jiného. Drželi jsme se toho, že se Clouseau neustále snaží Pontona bez varování napadat, ale nikdy se mu nepodaří. Jediná rána, kterou se mu podaří umístit, patří k vrcholným okamžikům filmu. Vztah mezi nimi je komický, ale jedná se o opravdové přátelství. Když se ve filmu Clouseau ocitne v nejkritičtější situaci, je tím, kdo stojí při něm, právě Ponton," dodal Levy.

Levy i Martin si plně uvědomovali, že Edwardsovy původní filmy s Peterem Sellersem byly považovány za klasiky. "Nesnažíme se s nimi soutěžit nebo je překonat," řekl Levy.

"Oba k nim cítíme velký respekt. Ale přestože si filmové série, kterou jsme zdědili, velice vážíme, snažili jsme se ji podat vlastním způsobem. Doufali jsme, že se nám podaří natočit něco současného a relevantního, ale zároveň to bude film v tradici ostatních příběhů Růžového pantera."

RŮŽOVÝ PANTER (The Pink Panther)
komedie, 92 minut (Bontonfilm)
režie: Shawn Levy - scénář: Len Blum
kamera: Jonathan Brown - hudba: Christophe Beck
hrají: Steve Martin, Jean Reno, Kevin Kline, Beyoncé Knowlesová
oficiální web: www.sonypictures.com/movies/thepinkpanther