Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští vojáci zase střílejí. V srpnové romanci

  9:42aktualizováno  9:42
Vypadá to tu jako v srpnu 1968, kdy v Davli točili Američané válečný film Most u Remagenu - než je vyhnaly ruské tanky.

Na mostní konstrukci znovu rostou strážní věže, u zábradlí se vrší obranné valy a k pádu do řeky se chystá kaskadér.

Zastoupí však postřeleného hrdinu jiného filmu: mladé romance poznamenané tanky z 21. srpna, již pod názvem Anglické jahody začal o víkendu točit režisér Vladimír Drha.

Před čtyřiceti lety utíkal americký štáb v konvoji taxíků do bezpečí - Most u Remagenu dotočil v Hamburku. Teď si filmaři na invazi jen hrají, ale pamětníky stejně trochu mrazí.

V lese nad městem zní ruština, stanový tábor je plný ruských stejnokrojů i zbraní a první klapka se křtí šampaňským s přáním, ať je "kartína prekrásnaja i rabóta charošaja".

Lahev otvírá Alexej Bardukov, kterému doma přezdívají "ruský Brad Pitt"; díky seriálu Diverzant je tak populární, že ho turisté poznávají a fotí se s ním i v Praze. Hraje ruského vojáka, jenž chce utéct na Západ; potká se s ústřední českou dvojicí, kterou ztělesní Ivan Lupták a Marie Štípková.

Student, jenž kvůli invazi neodjel do Anglie na jahodovou brigádu, v lese na kládě rozebírá s dívkou "národ fotrů". Načež k nim na kole přijíždí Bardukov coby dezertér; vesele zvoní, což Luptákův hrdina glosuje: "Jsi fakt skvěle namaskovanej, vole!"

Pak do gazu usedají absolventi kišiněvské konzervatoře Sergej Gherciu a Vjačeslav Burlac; dostanou samopal. "Bude dělat dždžžž?" naznačují střílení. "Bude, ale až naostro," vysvětluje produkce.

Čeští kluci, na něž ruská hlídka střílí, hrozí jen neškodnou pistolí; kde ji vzali? "U Remagenu." Takhle prý si místní lidé tenkrát opravdu rozebrali, co zbylo po americkém štábu.

"Každý máme za krkem svého Rusa," říká režisér. "Já jsem rusofil, mám rád ruskou literaturu, vyrostl jsem na ruské Popelce a ruských verneovkách, ale jak vidím dámu s liščím límcem, mám v zátylku ten divný pocit jako teď mezi ruskými uniformami," přiznává Drha.

Ale Anglické jahody neviní řadové vojáky. "Můj hrdina slouží v armádě dva roky; dva roky neměl holku. Stýská se mu po normálním životě, je to romantik s velkou ruskou duší a politiku vůbec nechápe. Naučili ho nemít vlastní názor, ani neví, kde je; myslí si, že v Německu," líčí Bardukov.

Film doplní rozhlasové a televizní záznamy z 21. srpna i fotografie či dokument z natáčení Mostu u Remagenu. Po boku mladých se objeví Viktor Preiss, Pavla Tomicová, Nina Divíšková či představitel majora Zemana Vladimír Brabec v roli estébáka; premiéra je 13. listopadu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz