Jurij Ljubimov

Jurij Ljubimov | foto: ČTK

Ruští herci se v Praze pohádali o peníze, jejich šéf se vzdal funkce

  • 1
Legendární ruský režisér Jurij Ljubimov se rozhodl odejít od souboru moskevského Divadla Na Tagance po konfliktu, který se rozhořel během jeho hostování v Praze. Ljubimov se pohádal se členy divadelního souboru při páteční pražské generálce hry Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu.

Ještě před zahájením generálky na Nové scéně, které byli přítomni novináři a studenti a profesoři českých divadelních škol, došlo ke konfliktu kvůli penězům. Herci se od Ljubimova dožadovali vyplacení honorářů a vyhrožovali, že v opačném případě se na scéně neobjeví. Ljubimov jim nakonec peníze dal a představení, které skončilo o půlnoci, mělo velký úspěch.

Trpkost v mysli slavného režiséra ale zůstala a po návratu do Moskvy nešetřil tvrdými slovy. "Potvrzuji své konečné rozhodnutí - odcházím," řekl třiadevadesátiletý umělec, považovaný za nestora evropského divadelnictví, ruským novinářům. "Nechci s tímto kolektivem dál pracovat. Mám dost toho darebáctví, ponižování, neochoty pracovat a jen brát peníze," řekl.

Ljubimov se cítí ponížen i před českými hostiteli. "Hostování Taganky skončilo skandálem a stalo se to v zahraničí před očima rozhořčených Čechů. Říkali, že kdyby to na vlastní oči neviděli, nikdy by neuvěřili, že se herci Taganky mohou takhle chovat. Je to ztráta prestiže země, ruského divadla. Kolektiv (divadla) na to ale kašle," prohlásil.

Česká strana komentovala incident v ruském souboru zdrženlivě. Zástupce Nové scény Jan Plíhal řekl, že žádné informace o konfliktu nemá. "Osobně jsem nic nezaznamenal. Divadlo je ale vypjaté prostředí. Když se inscenace převáží z Ruska do Evropy, jsou s tím spojené určité problémy. Věřím, že nešlo o nic zásadního," uvedl.

Ljubimov Divadlo Na Tagance založil a přes pokročilý věk je dodnes považován za jeho ústřední postavu. V divadle režíroval na padesát inscenací, z nichž mnohé patří do zlatého fondu ruského divadelnictví. Za své občanské a umělecké postoje byl v sovětských letech dlouhodobě pronásledovaný a v roce 1984 byl zbaven sovětského občanství.

Pět let působil v zahraničí, kde si vydobyl pověst jednoho z největších reformátorů operní scény 20. století. V Curychu a v Londýně v té době mimo jiné zaujal i inscenací opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Dveře zpět do Ruska Ljubimovovi koncem 80. let otevřela až perestrojka sovětského vůdce Michaila Gorbačova.

,