Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové pohřbili Solženicyna, přišel i prezident Medveděv

  12:23aktualizováno  12:23
Věhlasný ruský spisovatel Alexandr Solženicyn byl dnes pochován s vojenskými poctami v Donském klášteře v Moskvě.

Vdova po Alexandru Solženicynovi Natalja zakrývá spisovatelovy ostatky | foto: ČTK

Místo posledního odpočinku si nositel Nobelovy ceny za literaturu sám vybral. Solženicyn zemřel v neděli ve věku 89 let na zástavu srdce.

. Odešel Alexandr Solženicyn

* 11. prosince 1918 Kislovodsk + 3. srpna 2008 Moskva

Alexandr SolženicynZa otevřenou kritiku stalinského režimu a jeho zvěrstev je považován za jednu z nejodvážnějších osobností 20. století. O hrůzách pracovních táborů napsal novelu Jeden den Ivana Děnisoviče či obsáhlou ságu Souostroví Gulag.

Tříhodinového pravoslavného obřadu se kromě vdovy Natalije, synů a dalších příbuzných zúčastnilo několik stovek lidí, obyčejných i známých, včetně ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten kvůli pohřbu přerušil svoji dovolenou, kterou tráví na řece Volze. Šéf státu položil květy u rakve a vyjádřil soustrast vdově, pak vhodil hrst půdy do hrobu.

Patriarcha ruské pravoslavné církve Alexij II. se pohřbu kvůli nemoci nezúčastnil, sloužit bohoslužbu poslal svého vikáře a jmenovce, arcibiskupa Alexije. Patriarchovi adresoval před pěti lety sám Solženicyn své přání být pochován uprostřed klášterního hřbitova. Se spisovatelem, který sám zažil a pak i popsal strasti vězeňských táborů a zločiny komunistického režimu, se rozloučily tisíce lidí, včetně ruského premiéra Vladimira Putina či bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, již v úterý.

. U Rakve spisovatele se poklonil i putin

Bývalý ruský prezident přinesl kytici růží

Katafalk s ostatky Alexandra SolženicynaTehdy byla otevřená rakev vystavena v sále Ruské akademie věd, i s vojenskou stráží. Putin se také vyslovil pro to, aby se Solženicynovi dostalo více místa v učebnicích, protože "vštěpil společnosti odpor proti jakékoliv tyranii".

Vzdát poslední poctu bylo možné i během noci v Donském klášteře, kdy u rakve bděli žáci duchovního semináře. Místo v chrámu nestačilo množství zájemců o účast na obřadu. Rakev pak z chrámu vynesli armádní důstojníci, vojenská stráž vypálila i čestné salvy.

"Byl to příliš složitý a rozporuplný člověk, než aby se dalo jednoduše říci, že byl svědomím Ruska. Byl vždy sám sebou, a proto byl vždy nepohodlný moci. Pro mne byl hlavně ztělesněním vnitřní svobody. Byla by chyba vztyčit mu pomník a zapomenout," řekl Jurij Čornyj, který se jako mnoho dalších Moskvanů přišel se svým spisovatelem rozloučit.

. Nonkonformní celý dlouhý život

Nekrolog Alexandra Solženicyna

"Je třeba vzdát poctu velikému člověku. Tací nám chybějí, za komunismu je zlikvidovali. Národ bez hlavy touží po vládě silné ruky, zatímco zapotřebí by byla vláda chytré hlavy," řekla starší žena, která si nepřála být jmenována. "Byl to prvý člověk, který napsal o tom, o čem druzí mlčeli. Jsem hrdá na to, že žil v Rusku," uvedla další Moskvanka.

Syn Ignat a vnuk Andrej na pohřbu Alexandra Solženicyna

I přes státní pocty, vzdávané zesnulému, ruské televize kvůli úmrtí a pohřbu nezměnily svůj program ani nebyl vyhlášen státní smutek.

Hřbitov v Donském klášteře slouží od 17. století jako místo posledního odpočinku známých osobností. Před třemi lety zde byly s vojenskými poctami uloženy ostatky bělogvardějského generála Antona Děnikina, který na počátku minulého století bojoval s bolševiky a zemřel v emigraci.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz