Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rushdie je v Praze

  19:49aktualizováno  19:49
Salman Rushdie, klatbou íránských duchovních pronásledovaný britský spisovatel indického původu, přiletěl za přísných bezpečnostních opatření po téměř osmi letech opět do Prahy. Nositel mnoha literárních cen se zúčastní jedenáctého ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který se koná 1. až 6. dubna. Spisovatel zahájil svoji návštěvu na Pražském hradě, kde si prohlédl památky, poté poobědval v restauraci Kampa park a v italském kulturním institutu se zúčastnil besedy nazvané Pocta Primo Levimu. Na dnešní večer a úterý jsou naplánovány Rushdieho besedy v divadle Ypsilon.

Na první návštěvu Prahy v září 1993 Salmana Rushdieho pozvalo Helsinské občanské shromáždění. V rámci neoficiálního programu ho přijal prezident Václav Havel, sympatizující s ním ze spisovatelské kolegiality a lidské solidarity.

Přítel Havel, pragmatik Klaus
Havel považuje podporu Rushdiemu jako podporu hodnot spravedlnosti a práva, na nichž stojí evropská tradice. Již v roce 1990 byl mezi 160 světovými spisovateli, kteří podepsali prohlášení mezinárodního výboru na obranu britského autora. Podporu svého přítele Rushdie velmi oceňuje. Tehdejší premiér Václav Klaus reagoval na Rushdieho návštěvu pragmaticky, veden zájmem o uchování dobrých vztahů s Íránem spisovatele nepřijal.

Salman Rushdie

Narozen: 19. 6. 1947 v Bombaji, Indie
Britské občanství: od roku 1964
Vzdělání: Cambridge, Velká Británie
Praxe: spisovatel, novinář, kulisák, herec, reklamní textař
Bydliště: New York (od roku 2000)
Hlavní díla: Grimus (1975), Satanské verše (1988), Děti půlnoci (1981), Hanba (1983), Maurův poslední vzdech (1995), Země pod jejíma nohama (1999), Zuřivost (2001)
Fatva - smrt za Satanské verše
Rushieho život zásadně změnila fatva, nábožensko-právní dobrozdání, které má hodnotu právního prohlášení, vyhlášená 14. února 1989 zakladatelem islámské republiky, íránským duchovním vůdcem ajatolláhen Chomejním. Vynesla nad spisovatelem ortel smrti za rouhačský román Satanské verše, který v očích íránského šíitského konzervativního kléru hanobí Korán a Proroka, a zařadila Rushdieho mezi nepřátele islámu. Klatba postihla nejen autora, ale i překladatele a vydavatele Satanských veršů, z nichž mnozí překlad či vydání románu nepřežili. Rushdiemu nepomohly ani omluvy muslimům, ani přestoupení na islám, ani peněžitý dar na pomoc íránským obětem zemětřesení.

Vyhnanství v Británii
Román odsoudila i většina muslimských zemí. Odsouzenec k životu psance v hluboké ilegalitě na britských ostrovech pod ochranou Scotland Yardu se v letech 1989 až 1998 více než třicetkrát přestěhoval. Náklady na jeho ostrahu dosahovaly jednoho miliónu liber ročně. Snahy oficiálních i neoficiálních osobností i mezinárodních institucí o podporu Rushdiemu vyvolávaly silnou nelibost Íránu. Reagoval omezováním obchodních a politických styků se státy, které sympatizovaly s autorem a upozorňovaly na porušování lidských práv v zemi.

Tři miliony dolarů za vraždu Rushdieho
Rushdie se od rozhodnutí íránské vlády objevuje na veřejnosti častěji, hodně cestuje, bez ochránců se však neobejde. Pro íránské konzervativní duchovní a pazdarány, elitní ozbrojené oddíly zvané Strážci revoluce, je Chomejního fatva nezrušitelná a Rushdie, ať se nachází kdekoli, musí čekat smrt. Stejně tak platí odměna 2,8 milionu dolarů za vraždu Rushdieho, kterou vypsala íránská nevládní charitativní Nadace 15. chordád, financovaná vysokým duchovenstvem, obchodníky a islámskými fanatiky.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Najdete na iDNES.cz