Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rushdie je v Praze

  19:49aktualizováno  19:49
Salman Rushdie, klatbou íránských duchovních pronásledovaný britský spisovatel indického původu, přiletěl za přísných bezpečnostních opatření po téměř osmi letech opět do Prahy. Nositel mnoha literárních cen se zúčastní jedenáctého ročníku Festivalu spisovatelů Praha, který se koná 1. až 6. dubna. Spisovatel zahájil svoji návštěvu na Pražském hradě, kde si prohlédl památky, poté poobědval v restauraci Kampa park a v italském kulturním institutu se zúčastnil besedy nazvané Pocta Primo Levimu. Na dnešní večer a úterý jsou naplánovány Rushdieho besedy v divadle Ypsilon.

Na první návštěvu Prahy v září 1993 Salmana Rushdieho pozvalo Helsinské občanské shromáždění. V rámci neoficiálního programu ho přijal prezident Václav Havel, sympatizující s ním ze spisovatelské kolegiality a lidské solidarity.

Přítel Havel, pragmatik Klaus
Havel považuje podporu Rushdiemu jako podporu hodnot spravedlnosti a práva, na nichž stojí evropská tradice. Již v roce 1990 byl mezi 160 světovými spisovateli, kteří podepsali prohlášení mezinárodního výboru na obranu britského autora. Podporu svého přítele Rushdie velmi oceňuje. Tehdejší premiér Václav Klaus reagoval na Rushdieho návštěvu pragmaticky, veden zájmem o uchování dobrých vztahů s Íránem spisovatele nepřijal.

Salman Rushdie

Narozen: 19. 6. 1947 v Bombaji, Indie
Britské občanství: od roku 1964
Vzdělání: Cambridge, Velká Británie
Praxe: spisovatel, novinář, kulisák, herec, reklamní textař
Bydliště: New York (od roku 2000)
Hlavní díla: Grimus (1975), Satanské verše (1988), Děti půlnoci (1981), Hanba (1983), Maurův poslední vzdech (1995), Země pod jejíma nohama (1999), Zuřivost (2001)
Fatva - smrt za Satanské verše
Rushieho život zásadně změnila fatva, nábožensko-právní dobrozdání, které má hodnotu právního prohlášení, vyhlášená 14. února 1989 zakladatelem islámské republiky, íránským duchovním vůdcem ajatolláhen Chomejním. Vynesla nad spisovatelem ortel smrti za rouhačský román Satanské verše, který v očích íránského šíitského konzervativního kléru hanobí Korán a Proroka, a zařadila Rushdieho mezi nepřátele islámu. Klatba postihla nejen autora, ale i překladatele a vydavatele Satanských veršů, z nichž mnozí překlad či vydání románu nepřežili. Rushdiemu nepomohly ani omluvy muslimům, ani přestoupení na islám, ani peněžitý dar na pomoc íránským obětem zemětřesení.

Vyhnanství v Británii
Román odsoudila i většina muslimských zemí. Odsouzenec k životu psance v hluboké ilegalitě na britských ostrovech pod ochranou Scotland Yardu se v letech 1989 až 1998 více než třicetkrát přestěhoval. Náklady na jeho ostrahu dosahovaly jednoho miliónu liber ročně. Snahy oficiálních i neoficiálních osobností i mezinárodních institucí o podporu Rushdiemu vyvolávaly silnou nelibost Íránu. Reagoval omezováním obchodních a politických styků se státy, které sympatizovaly s autorem a upozorňovaly na porušování lidských práv v zemi.

Tři miliony dolarů za vraždu Rushdieho
Rushdie se od rozhodnutí íránské vlády objevuje na veřejnosti častěji, hodně cestuje, bez ochránců se však neobejde. Pro íránské konzervativní duchovní a pazdarány, elitní ozbrojené oddíly zvané Strážci revoluce, je Chomejního fatva nezrušitelná a Rushdie, ať se nachází kdekoli, musí čekat smrt. Stejně tak platí odměna 2,8 milionu dolarů za vraždu Rushdieho, kterou vypsala íránská nevládní charitativní Nadace 15. chordád, financovaná vysokým duchovenstvem, obchodníky a islámskými fanatiky.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Salman Rushdie v Praze.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz