Rush oslaví v Česku třicet let bratrství

  • 1
(Od spolupracovníka MF DNES) "Koncertování milujeme ze všeho nejvíc," tvrdí kytarista rockového tria Rush Alex Lifeson. "A zvlášť tuhle sérii 65 koncertů ke třiceti letům naší skupiny," dodává. Rush dnes vystoupí ve východní polovině Evropy vůbec poprvé: zahraje v pražské T-Mobile Areně.

Podle hlavní hvězdy kanadského souboru volba nebyla náhodná: "Občas sledujeme diskuse o Rush na různých internetových stránkách. Podle toho se zdá, že v Polsku a v Česku máme velmi oddané publikum."

Vystoupení Rush patří k nejefektnějším na světě. Každá show trvá asi tři hodiny a je plná různých efektů a filmových klipů. Lifeson tvrdí, že si za tu dobu celkem jednadvacetkrát vymění některou ze čtrnácti kytar, které má na pódiu.

Na nynějším turné Rush hrají poprvé i přejaté skladby. Jejich nedávno vydaná deska Feedback je totiž poklonou hudebním géniům, kteří přivedli před lety třináctileté kluky k nástrojům. "Kritikům se album klasických rockových skladeb moc líbilo, ale je to jen okrajová záležitost, kterou jsme vymysleli pouze pro toto neobvyklé turné. Dáváme přednost původním věcem," říká Lifeson.

Rozsáhlé, Jimim Hendrixem a Peterem Townshendem inspirované skladby Rush si získaly respekt mezi rockovými fanoušky v druhé polovině 70. let: "Dodnes některé skladby z té doby hrajeme a myslím, že mnohem lépe. Tehdy z nás energie šla sama, bylo jí hodně, ale spíš na povrchu. Teď je to úplně jiný přístup, protože naše hudba získává energii z mnohem větší hloubky. Navíc se dneska už nedá improvizovat, takže se víc soustřeďujeme na formu jednotlivých skladeb," vysvětluje Lifeson.

Vystoupení podle něj už dávno nezávisí jen na muzikantech na pódiu. Při koncertech mají své pevné scénáře osvětlovači i zvukaři. "Program se nedá uprostřed podívané nabourat. Ale při zvukových zkouškách si rádi zajamujeme. Nejlepší nápady si nahráváme a z nich pak mohou vznikat základy našich nových skladeb." Velmi plodné trio má na svém kontě 17 studiových a pět koncertních, vesměs platinových desek. Z hlediska hudební historie je zvláště ceněno album 2112, napsané v roce 1976 na motivy utopického románu Ayn Randové.

Nejvíc ze všeho se prý lidé diví, že trio spolu vydrželo takovou dobu bez jediného konfliktu nebo sporu. "Je to zvláštní oslava. Neslavíme snad ani tak naši dlouhou kariéru jako třicet let přátelství. Za ta léta se z nás stali bratři. Dokonce i blízko sebe bydlíme," poznamenává Lifeson.