Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusák Oněgin vstoupil na scénu

  18:25aktualizováno  18:25
Na jevišti ožívá druhá kniha Ireny Douskové. Po Hrdém Budžesovi má dnes premiéru dramatizace volného pokračování Budžese, románu Oněgin byl Rusák.

Z inscenace Oněgin byl Rusák | foto: Martin Špelda

Pražské Divadlo v Dlouhé tak v režii Jana Borny přivádí na scénu pokračování příběhu Helenky Součkové. Rodina se přestěhovala do Prahy, Helena navštěvuje poslední ročník gymnázia a s partou spolužáků se snaží přežít dobu pomocí poslechu písničkářů či rockerů z tajně kopírovaných kazet, psaním básniček, skládáním písniček nebo jenom sháněním něčeho normálního na sebe.

„Zatímco Budžes se odehrával v 70. letech v reálném socialismu, tady máme co do činění s 80. lety, dobou jakéhosi ustrnulého, husákovského tlení. Už nešlo o život, ale člověk měl zase pocit, že to takhle zůstane navždy. Lidem, kteří tehdy dospívali, režim ukradl nejkrásnější roky, v nichž má člověk poznávat svět,“ říká režisér Borna.

Autorkou dramatizace je stejně jako v případě Hrdého Budžese sama Irena Dousková. „Na Oněginovi jsme spolupracovali s Janem Bornou, a vůbec to byla kolektivnější záležitost než Budžes. Toho jsem poprvé viděla až na generálce, na zkoušky Oněgina jsem se sice sem tam zašla ze zvědavosti podívat, ale výsledek pro mě bude skoro stejným překvapením jako pro normálního diváka. Budžes byl inscenován jen ve třech lidech, skoro jako monodrama, v Oněginovi hraje celý soubor divadla. Představení by tentokrát nemělo stát a padat s postavou Heleny Součkové,“ říká Dousková.

Pro herce z Dlouhé má inscenace takřka osobní rozměry: většina totiž maturovala ve stejném roce jako románová Helena Součková. „Ti hrají gymnazisty a starší členové souboru byli tak laskaví, že hrají ostatní postavy jako komunistické kreatury, soudruhy učitele a úchyláky,“ poznamenal Jan Borna.

Oněgin se do Dlouhé hodí nejen kvůli týmovému duchu souboru či generačnímu spříznění: herci v inscenaci zužitkují svou muzikálnost. Naživo za doprovodu kapely se budou zpívat písničky z 80. let, které Helenka a její spolužáci poslouchali.

„Tedy Mišík, Jasná páka, Kryl, Pražský výběr. Chvíli jsme uvažovali, zda tam dát pro vystižení doby i Poupata či Holky z naší školky, ale pak jsme si řekli, že se nechceme tyhle příšernosti učit. Navíc Michal David a podobní jsou zase v kurzu a nechtěli jsme, aby si mládež v publiku říkala: No, inscenace za moc nestála, jen ty písničky byly skvělý,“ podotýká režisér.

Předností románu Douskové je ironie a nadhled, s nimiž líčí atmosféru „zlatých husákovských“, v níž učitelé vyhrožují vyloučením za protistátní písničky, aby si je sami opilí notovali na soukromém večírku s papaláši. Ironie a humor by se neměly vytratit ani z inscenace.

„Ironie totiž nedovolí propadnout sentimentu, místy by to měla být dokonce třeskutá legrace. Ale nejdůležitější je, že knížka stejně jako inscenace je dvojlomná: realitě té doby se můžeme smát, ale také by nám mělo trochu zatrnout,“ uvažuje Borna a dodává, že si při zkoušení uvědomili, kolik z té doby milosrdně zapomněli.

Například při zkoušení scény, v níž se Helena a její kamarádka Julie dostanou do průšvihu v prvomájovém průvodu, přinesl herec a spoluautor hudby Jan Vondráček Rudé právo z 1. května 1983. „Předčítal nahlas a nikdo mu nevěřil, že si ty věty na místě nevymýšlí a nedělá si legraci. Báječně jsme si osvěžili paměť, což neuškodí ani publiku,“ podotýká Borna, ale dodává, že účelem není zobrazit výsek z českých dějin. „Chceme hrát o láskách, emocích a snech, které člověk prožívá v tomto věku a také holt v režimu, který mu osud nadělí.“
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz