Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudolfinum obsadí čínští mistři a Mao ukrytý pod anděly

  13:53aktualizováno  13:53
Pražská Galerie Rudolfinum představí od 25. září do 28. prosince tři patrně nejvýznamnější osobnosti čínského současného umění - Zhanga Xiaogang, Fanga Lijun a Fenga Mengbo.

Z výstavy Čínská malba | foto: Galerie Rudolfinum

Od poloviny devadesátých let se současná čínská malba těší nebývalému vzestupu na mezinárodní umělecké scéně - Čína se tak stává nejen ekonomickou, ale i uměleckou velmocí. Prožívá explozi muzeí, galerií, umělců i cen pro současné umění.

Nejvíce kulturních institucí přibývá v hlavním městě Pekingu, který je považován za město politické moci, a v liberálnější Šanghaji, která je městem ekonomickým, tedy městem peněz. Současní umělci už nejsou čínskou vládou perzekvováni, ale přispívají v rámci pragmatické kulturní politiky k umělecké expanzi Číny.

Mnozí, kteří ještě na počátku 90. let patřili mezi chudé disidenty, jsou dnes podnikatelé a multimilionáři a o jejich díla se přetahují nejprestižnější světové aukční domy. Do této skupiny patří i v Rudolfinu představená trojice umělců.

Se současným, tehdy ještě "avantgardním" čínským uměním jsme se v Praze mohli poprvé blíže seznámit v roce 1997 na souborné výstavě Tváře a těla říše středu. Na přehlídku 19 čínských umělců v koncepci sinologa Ladislava Kesnera tehdy do Rudolfina lákal rodinný portrét připomínající dobu Mao Ce-tunga.

Autorem obrazu z roku 1994 byl Zhang Xiaogang (1958), jehož rodinné portréty se záhy poté staly ikonami čínského současného umění. A jistě právem. Ve vlhkých očích tichých normativních tváří nechal zrcadlit matné vzpomínky jedné doby, odváté časem. "Právě tento obraz je důležitý, protože spojuje jedenáct let práce na prezentaci současného čínského umění," říká ředitel Galerie Rudolfinum a spolukurátor výstavy Petr Nedoma.

Letos není Zhang Xiaogang klíčovou postavou intuitivně, jak tomu bylo v roce 1997, ale zcela vědomě. V Rudolfinu je vedle odosobněných portrétů poprvé představen Zhangův nový cyklus Krajiny a zapomnění, ve kterém se odráží umělcova kontinuální práce se vzpomínkami zobrazujícími scenerie krajin a strohých interiérů.

Velmi osobní výpověď podává umělec také prostřednictvím velkoformátových fotografií, na které rukou píše své deníkové záznamy. V Zhangových obrazech a fotografiích je možné zachytit volné, emocionální vazby na dobu kulturní revoluce v Číně - odosobněné tváře "moderního" Číňana, zelené oblečení s čepicí, pustý svět, reproduktory veřejného rozhlasu, prostřednictvím kterého byl čínský lid permanentně manipulován.

Protikladem Zhangovy introvertní potemněle odosobněné, ale emotivní malby jsou rozměrné barevné obrazy jednoho z vůdčích představitelů cynického realismu Fanga Lijun (1963). Jeho figurální malba se odklání od záznamu skutečnosti a je projevem nespoutané tvůrčí svobody. V jeho rozměrných obrazech se divák odpoutá od pozemské reality. Vnesen do modrobílých nebes pozoruje poletující ptáky, hmyz a okřídlené andělíčky, kteří symbolizují Boží přítomnost. Srovnání s barokními stropními malbami se evropskému divákovi přímo nabízí.

Zážitek slibuje i 17 metrů dlouhý obraz čínské krajinomalby, jenž na míru do Galerie Rudolfinum vytvořil poslední z trojice čínských umělců - Feng Mengbo (1966). Tento umělec se proslavil svými počítačovými hrami propojujícími ikonografii maoistické propagandy s ikonografií dnešní přetechnizované Číny. Krajinomalba ve Fengově pojetí po obsahové stránce pokračuje v tradici čínské tušové malby, po stránce formální ji však zcela narušuje. Svým způsobem jeho liduprázdné krajinomalby evokují romantické scenerie Caspara Davida Friedricha.

Ukázka současného čínského umění v Rudolfinu vypovídá ledacos o čínské mentalitě, historii i současnosti. Diváka malého středoevropského státu ohromuje zejména velikostí a prostorem, do kterého ho vtahuje. Mírný odstup pak člověk může pocítit při vědomí, že ač jsou tato díla lehce cynická a jemně kritická, zůstávají politicky korektní.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz