Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rudolfinum hostí americké výtvarníky a umělce

  17:06aktualizováno  17:06
V Mnichově stojící moderní budova švýcarských architektů Jacquese Herzoga a Pierra de Meuron obsahuje obrovskou soukromou sbírku výtvarného umění Ingvild Goetzové. Výběr ze Sbírky Goetz ode dneška představuje pražské Rudolfinum pod názvem American Art, neboť zahrnuje práce tamních umělců 80. a 90. let. Je to vůbec poprvé, co je zámořské umění z této kolekce ve světě prezentováno v takovém rozsahu.

"V Čechách bývá zvykem, že soukromé sbírky se spíše tají. V Německu se naopak prosazují tendence předkládat je veřejnosti. Nejsou totiž brány jako majetek, ale jako kulturní statek národa. My jsme využili úžasné možnosti část tohoto statku předvést i u nás," uvažuje ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.
Výběr autorů byl svěřen bonnské kurátorce Noemi Smolikové, jež do Německa emigrovala před třiceti lety z Československa. "Díla jsme vybírali s paní Goetzovou a nebylo jediné, které by nám odmítla půjčit. Dokonce včetně prací z jejího obývacího pokoje. Příští dva a půl měsíce tak bude žít bez umění, které ji jinak obklopuje," vysvětluje kurátorka.

V Mnichově je k vidění přibližně padesátka Američanů ucelenými skupinami prací. Rudolfinum nabízí čtrnáct autorů prostřednictvím téměř stovky děl. Osmdesátá léta znamenala pro výtvarné umění v Americe jak ekonomický růst spojený se zvětšujícím se počtem galerií, tak nástup generace zavrhující koncepty předchozích dvou dekád. Byla to první generace vyrostlá na masových médiích. Jenny Holzerová v roce 1982 nechala běžet na elektronické tabuli na Times Square vyhrazené novinovým zprávám větu Zneužití moci není nic překvapivého. O jedenáct let později vytiskla na titulní stranu magazínu Süddeutsche Zeitung texty o násilí a sexu v rudé barvě smíšené s krví bosenských, srbských a německých žen. V Praze jsou na fotografiích jejich variace, napsané tužkou na lidskou kůži.

V letech devadesátých se dominantním tématem amewrických autroů stává lidská identita ve světě podřízeném masmédiím. Andrea Zittelová navrhla šaty, ve kterých chodila nepřetržitě šest měsíců. Pro další půlrok pouze pozměnila jejich barvu. Nakonec si vyrobila i nábytek pro svůj minibyt. V Rudolfinu jsou vidět části jí používaných "obytných jednotek", jimiž se distancovala od konzumního světa. "Všichni ti umělci jsou velké individuality, není to žádná ucelená skupina s jedním názorem," shrnuje Smolíková vyběr se Sbírky Goetz.

Ta je ve světě zavedeným pojmem a dnes čítá přes dva tisíce prací. První výtvarné dílo Goetzová získala v roce 1965 a první galerii otevřela o pět let později v Curychu. Záhy ji však musela uzavřít kvůli několika provokativním výstavám a politickému happeningu Wolfa Vostela. Sběratelka se přestěhovala do Mnichova a dál budovala kolekci především italského Arte Povera, reagujícího na politické události šedesátých a sedmdesátých let. Muzeum zpřístupňující sbírku veřejnosti Goetzová otevřela v roce 1993. V posledních letech svou pozornost obrátila právě na americké umění a poté na tzv. "mladé britské umělce". "Její sběratelská vášeň se z koníčku změnila v profesi", říká Rainald Schumacher z mnichovské Sbírky Goetz. Muzeum má vlastní restaurátorské dílny, moderní skladovací prostory a tým kunsthistoriků.

Jako doprovodný program Rudolfinum připravilo setkání Goetzové a Smolíkové v Goethe Institutu ve čtvrtek od 19 hodin, Mezinárodní festival mladé hudby a na 29. června projekci filmu Cremaster 2 od Matthew Berneye v Divadle Archa. Výstava trvá do 2. září.[

Fotografie z výstavy American Art

Fotografie z výstavy American Art

Fotografie z výstavy American Art

Fotografie z výstavy American Art

Fotografie z výstavy American Art

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz