Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

  10:00aktualizováno  12:08
„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef Vlček v pořadu Rozstřelu v reakci na rozhodnutí organizátorů pro letošek zrušit konání známé ankety populární hudby.

Ačkoliv organizátoři mluví pouze o ročním odkladu, Josef Vlček i redaktor iDNES.cz Václav Hnátek se domnívají, že by mohlo dojít i k dvouletému odkladu. „Uškodit by to však anketě nemuselo. Lidé na ni jen tak nezapomenou. I v devadesátých letech se Český slavík čtyři roky nekonal a populární hudbě to neuškodilo,” vysvětluje Vlček.

Fotogalerie

Rozhodnutí organizátorů označuje Hnátek za správné. „Je to jediný způsob, jak se z toho dalo vybruslit. Situace v posledních letech byla trapná, ačkoliv nechci hodnotit, kdo tu trapnost nesl nejvíce,“ říká. „Organizátoři byli pod strašlivou palbou kritiky. Na panu Těšínském si smlsl každý, ale bylo to trochu zbytečné - ta obrovská hysterie,“ dodal.

Hostem Rozstřelu byla i čtyřnásobná zlatá slavice Eva Pilarová, která do vysílání vstoupila po telefonu. „Rozhodnutí organizátorů mě překvapilo, ale pak mi došlo, že už to tady jednou bylo. Když se však hlasování zařídí jiným způsobem, bude to lepší,“ myslí si. Sama také vzpomínala na jistou míru neférovosti, která v soutěži byla přítomna už v šedesátých letech, kdy se ještě anketa nedělila mezi zpěváky a zpěvačky. „Kdyby však ta anketa nebyla, chyběla by mi,“ řekla na závěr.

Často taktéž padalo jméno skupiny Ortel, která otřásla samotným hlasováním v poslední době asi nejvíce. „Měli na internetu uvedený přesně návod, jak by měli fanoušci hlasovat, aby se dostali co nejdál,“ upozornil Vlček. „Ale už v minulosti, v roce 1988, došlo k manipulaci s hlasy. Není to nic nového,“ dodává.

GLOSA: Soumrak cen. Nobelovka, TýTý a teď Slavík. Kdo zapláče?

Ewa Farna se raduje z druhého místa v kategorii zpěvaček v anketě Český slavík...

„Skutečná popularita Ortelu však neodpovídá tomu vysokému výsledku z loňského roku. Stačí se podívat, kolik lidí chodí na koncerty Kabátu a Ortelu,“ komentuje Hnátek. Přesto upozorňuje, že by se v budoucnu nedala měřit popularita čistě podle návštěvnosti koncertů, stejně tak ani podle počtu přehrání na internetu.

Současný Český slavík po krátké pauze navázal v roce 1996 na anketu Zlatý slavík, kterou vyhlašoval časopis Mladý svět a poprvé se konala už v roce 1962.

Kontroverze vyvolávala už v minulosti. Například v době nastupující normalizace nesměly být publikovány výsledky, protože by vyšlo najevo, že v kategorii zpěvaček zvítězila vůči komunistickému režimu kritická Marta Kubišová. Až do roku 1989 byly výsledky ankety falšované.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů od Jaroslava Foglara je už...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Nechtěl jsem, aby mě po parketu honili s bičem, řekl vítěz StarDance

Herec Jiří Dvořák s taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou v kulturním...

Ač se bál, že po náročném tanečním půlroce nevstane, dorazil nakonec čerstvý vítěz letošní StarDance Jiří Dvořák do...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

Springsteen a jeho show z Broadwaye míří na obrazovky počítačů

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen v sobotu zazpíval a zahrál poslední tisícovce diváků intimní show v broadwayském divadle Walter Kerr...

RECENZE: Zpěvačka i autorka. Mariah Carey je stále hudebním úkazem

Mariah Carey (New York, 31. prosince 2016)

Albová novinka americké zpěvačky Mariah Carey možná není přelomovou deskou, ale přináší několik příjemných momentů,...

RECENZE: Chinaski učili, jak zvládnout duet bez zpěvačky a hity bez dechů

Chinaski 12. prosince 2018 v pražském Foru Karlín

Kapela Chinaski ve středu ve vyprodaném pražském Foru Karlín završila svou první sezonu v nové sestavě, která odhodila...

Najdete na iDNES.cz