Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rožnov hostil devět set tanečníků

  10:54aktualizováno  10:54
Rožnov pod Radhoštěm - Folkloru zemí Visegrádské čtyřky a slovanských národů byl věnován mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti, který se v uplynulých dnech uskutečnil v Rožnově pod Radhoštěm. Památku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje připomněl ve čtvrtek program Zpěvy zemí slovanských na Pustevnách. Poté festival pokračoval v rožnovském Valašském muzeu v přírodě.

"Letos jsme pozvali na devět set účinkujících, mimo tuzemských i ze Švýcarska, Velké Británie, Srbska, Řecka, Ukrajiny, USA, Chorvatska, Polska, Maďarska a Slovenska," uvedl pracovník Valašského muzea v přírodě Jiří Gross.

Vedle amerických krajanů a zahraničních vysokoškolských souborů se na pódiích představilo dvanáct tuzemských souborů a nejlepší z moravských cimbálovek.
Úvodní část čtvrtečního programu byla podle Grosse komponována jako Den slovanské vzájemnosti.

"Soubory nastudovaly pro vystoupení v Dřevěném městečku našeho skanzenu pásma Na jih od Visegrádu nebo Slovan všude bratry má," upřesnil Gross.

Páteční program byl věnován včelařství. Vystoupily na něm nejen folklorní soubory, ale svou práci ukázali i sami včelaři.

V sobotu pokračoval festival Rožnovské slavnosti soutěží dvanácti sólových tanečníků v odzemku a obuškovém tanci. Soutěž nazvaná Kdo vyskočí, ten je chlap byla věnována památce Dušana Růžičky, který po druhé světové válce obnovil mužský tanec odzemek.

"Obuškový a odzemek jsou tance typické pro Valašsko a liší se použitím obušku, tedy valašky, při jednom z nich. V odzemku byl nejlepší Petr Grebeň z místního souboru Radhošť, nejlepší obuškový zatančil Josef Goláň z téhož souboru," řekl organizátor soutěže Jaromír Matušů.

Sobotní program doplnily například krajanské soubory z Texasu, Chorvatska, Švýcarska, Anglie, Ukrajiny a Srbska. "Každý se specializuje na určitý žánr. Krajané z Texasu jsou milovníci polky, z Londýna přijela cimbálovka a krajané ze Švýcarska se orientují na folklor jižní Moravy a slovácké kroje," uvedla Jaroslava Kvapilová z Valašského muzea v přírodě.

Večerní program byl věnován jubileu dlouholetého ředitele Valašského muzea v přírodě Jaroslava Štiky. Štika se narodil před sedmdesáti lety v Rožnově pod Radhoštěm a celý život se věnoval etnografii a folklorismu.

V noci se pak uskutečnilo pásmo O zbojníkoch a o pokladoch, které připomnělo sté výročí narození valašského malíře a sběratele lidových pověstí Jana Kobzáně.

Rožnovské slavnosti v neděli odpoledne ukončilo vystoupení nejlepších vysokoškolských souborů z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky v programu Gaudeamus Igitur.

Během čtyř dnů vystoupilo v programu Rožnovských slavností devět set účinkujících z mnoha zemí světa. Nechyběly mezi nimi ani tanečnice souboru Laodamas ze slunného řeckého ostrova Korfu. (9.7.2001)

Odkazu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, slovanské vzájemnosti a lidové kultuře zemí Visegrádské čtyřky byly věnovány Rožnovské slavnosti, které konaly v areálu Valašského muzea v přírodě i na dalších místech v Rožnově pod Radhoštěm. Na fotografii zpívají děti ze vsetínského souboru Vsacánek. (9.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz