Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rožnov hostil devět set tanečníků

  10:54aktualizováno  10:54
Rožnov pod Radhoštěm - Folkloru zemí Visegrádské čtyřky a slovanských národů byl věnován mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti, který se v uplynulých dnech uskutečnil v Rožnově pod Radhoštěm. Památku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje připomněl ve čtvrtek program Zpěvy zemí slovanských na Pustevnách. Poté festival pokračoval v rožnovském Valašském muzeu v přírodě.

"Letos jsme pozvali na devět set účinkujících, mimo tuzemských i ze Švýcarska, Velké Británie, Srbska, Řecka, Ukrajiny, USA, Chorvatska, Polska, Maďarska a Slovenska," uvedl pracovník Valašského muzea v přírodě Jiří Gross.

Vedle amerických krajanů a zahraničních vysokoškolských souborů se na pódiích představilo dvanáct tuzemských souborů a nejlepší z moravských cimbálovek.
Úvodní část čtvrtečního programu byla podle Grosse komponována jako Den slovanské vzájemnosti.

"Soubory nastudovaly pro vystoupení v Dřevěném městečku našeho skanzenu pásma Na jih od Visegrádu nebo Slovan všude bratry má," upřesnil Gross.

Páteční program byl věnován včelařství. Vystoupily na něm nejen folklorní soubory, ale svou práci ukázali i sami včelaři.

V sobotu pokračoval festival Rožnovské slavnosti soutěží dvanácti sólových tanečníků v odzemku a obuškovém tanci. Soutěž nazvaná Kdo vyskočí, ten je chlap byla věnována památce Dušana Růžičky, který po druhé světové válce obnovil mužský tanec odzemek.

"Obuškový a odzemek jsou tance typické pro Valašsko a liší se použitím obušku, tedy valašky, při jednom z nich. V odzemku byl nejlepší Petr Grebeň z místního souboru Radhošť, nejlepší obuškový zatančil Josef Goláň z téhož souboru," řekl organizátor soutěže Jaromír Matušů.

Sobotní program doplnily například krajanské soubory z Texasu, Chorvatska, Švýcarska, Anglie, Ukrajiny a Srbska. "Každý se specializuje na určitý žánr. Krajané z Texasu jsou milovníci polky, z Londýna přijela cimbálovka a krajané ze Švýcarska se orientují na folklor jižní Moravy a slovácké kroje," uvedla Jaroslava Kvapilová z Valašského muzea v přírodě.

Večerní program byl věnován jubileu dlouholetého ředitele Valašského muzea v přírodě Jaroslava Štiky. Štika se narodil před sedmdesáti lety v Rožnově pod Radhoštěm a celý život se věnoval etnografii a folklorismu.

V noci se pak uskutečnilo pásmo O zbojníkoch a o pokladoch, které připomnělo sté výročí narození valašského malíře a sběratele lidových pověstí Jana Kobzáně.

Rožnovské slavnosti v neděli odpoledne ukončilo vystoupení nejlepších vysokoškolských souborů z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky v programu Gaudeamus Igitur.

Během čtyř dnů vystoupilo v programu Rožnovských slavností devět set účinkujících z mnoha zemí světa. Nechyběly mezi nimi ani tanečnice souboru Laodamas ze slunného řeckého ostrova Korfu. (9.7.2001)

Odkazu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, slovanské vzájemnosti a lidové kultuře zemí Visegrádské čtyřky byly věnovány Rožnovské slavnosti, které konaly v areálu Valašského muzea v přírodě i na dalších místech v Rožnově pod Radhoštěm. Na fotografii zpívají děti ze vsetínského souboru Vsacánek. (9.7.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz