Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postřehy ze Středozemě aneb jak jsem se potkala s Glumem i Gandalfem

  19:02aktualizováno  19:02
Londýn (Od naší zpravodajky) - Úterý, půl jedenácté dopoledne, londýnský hotel Claridge's. V přízemí, zdá se, nikdo netuší, že jim nad hlavami snídají hobit Bilbo Pytlík, trpaslík Thorin i mocný čaroděj Gandalf.

STŘEDOZEMĚ V NEW YORKU. Martin Freeman, Elijah Wood, Andy Serkis, Peter Jackson a Ian McKellen na premiéře filmu Hobit: Neočekávaná cesta v New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Tahle parta se spolu za poslední rok a půl vídala mnohem častěji než jen u prostřeného stolu, i když právě tam se v novém filmu Petera Jacksona Hobit: Neočekávaná cesta sešla poprvé. Po náročném natáčení má před sebou další šichtu: rozhovory.

Ty pro naši redakci trvaly každý pět minut a měly následovat v tomto pořadí: Andy Serkis (Glum) v 11:06, Richard Armitage (Thorin) v 11:30, Sir Ian McKellen 11:48, Martin Freeman (Bilbo) v poledne a na závěr sám režisér Peter Jackson ve 12:12. Žaludek se sevře na velikost sušené švestky a hlava šrotuje jako při maturitě, státnicích a testu na řidičák dohromady, než se ozve "Jano, pojďte za námi, čeká na vás Andy."

Podávám mu ledovou ruku a prozrazuji, že jsem u videorozhovoru poprvé. Zírám na něj, tedy přesněji na Gluma. Když se ptám, zda mu vadí, že oscarová komise stále nepovažuje zachycení pohybu a práci s hlasem za dostatečně zajímavou pro nominaci, usměje se.

Andy Serkis, filmový Glum, na premiéře filmu Hobit: Neočekávaná cesta v New

Andy Serkis, filmový Glum, na premiéře filmu Hobit: Neočekávaná cesta v New Yorku

"Jsem rád, že vás to napadlo. Osobně totiž nevidím rozdíl v práci v klasickém kostýmu a mým ztvárněním Gluma. Jistě, že je třeba vzít v potaz počítačové zpracování, ale já se opravdu snažil, abych neimitoval sám sebe z Pána prstenů. A to bylo nejtěžší," přiznal se. Když vstal, hrbil se stejně jako jeho nejznámější "hrdina" a ještě mi stihl pošeptat, že jsem se vůbec neměla čeho bát.

Rozhovory ze Středozemě

V příštích dnech vám na iDNES.cz nabídneme sérii rozhovorů s tvůrci filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Pozdravy českým fanouškům pošlou režisér Peter Jackson a herci Ian McKellen, Martin Freeman, Richard

Ukonejšená lehce vydechnu a už mě jemně bere za rukáv další poskok a vede mě za Thorinem, čímž se časový plán dokonale hroutí. Richard Armitage vypadá skvěle. Tedy ještě líp než na plátně. Odpovědi ale posílá do země. V testu, v němž jsem po něm chtěla vyjmenovat všechny trpasličí kolegy z jeho party, dokonale obstojí. "Fili, Kili, Bifur, Bofur, Bombur, Oin, Gloin, Dwalin, Balin, Dori, Nori a Ori. To víte, jsem s nimi pořád. A kdybych si náhodou nevěděl rady, Peter (myšleno Jackson) by mi poradil. On je totiž skvělý šéf," chválí vedení.

Právě k němu zamířím hned ze dveří. Když si před něj sednu a vypálím, že první animace k Hobitovi vznikla v Praze v roce 1966, vytřeští oči. "Fakt? To jsem vůbec netušil. Dá se to někde vidět?" ptá se spíš zdvořile. O návratu do Středozemě ale mluví s pokorou. "Film o Hobitovi je jiný než Pán prstenů. Velkou zásluhu na tom má Martin Freeman jako Bilbo, příběh totiž s humorem polidšťuje. Nikoho jiného jsem ani obsadit nechtěl," dodává.

Z nového Jacksonova filmu

Z filmu Hobit: Neočekávaná cesta

Martin Freeman jako Bilbo Pytlík

Plakát k filmu Hobit: Neočekávaná cesta - Thorin

Richard Armitage (Thorin) na filmovém plakátu

Zobrazit fotogalerii

Freeman, nejméně upovídaný člen štábu, k tomu pak říká: "Na červeném koberci máte dvojí tvář. Jedna říká, že jsem to samozřejmě čekal, a druhá se nestačí divit. Takže něco na té neočekávané cestě je skutečně neočekávané."

A co říct ke Gandalfovi? Snad jen to, že je skutečně kouzelný. Na krku měl totiž obří zelený kámen a z jeho rozmáchlých gest mrazilo v zádech. Vypadal sklesle, teprve později jsem se ale dočetla, že bojuje s rakovinou prostaty (o McKellenově nemoci čtěte zde).

Když zjistil, že jsem přijela z Prahy, na Hobita na vteřinu zapomněl. "Prahu mám spojenou s jedním velkým zážitkem. Hrál jsem tam Shakespeara. Při děkovačce jsem dostal kytici, tak jsem jeden květ vyndal a hodil ho směrem k Václavu Havlovi. A on ho chytil. Nikdy jsme se osobně nepotkali, ale tohle je má vzpomínka na něj," zaleskly se mu oči.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz